Berlusconi;Olaszország;

2013-11-26 13:42:00

Elveszti mentelmi jogát a médiacézár

Szerdán szavaz az olasz szenátus plénuma Silvio Berlusconi felsőházból való kizárásáról. Ugyan a Szabadság Népe (PdL) kettészakadása óta mindenképpen biztosított Enrico Letta kabinetjének működése, hiszen Angelino Alfano kormányfőhelyettes és hívei biztosítják számára a többséget a felsőházban is, a döntésnek komoly politikai következményei lehetnek. Berlusconi ugyanis egy fontos színpadát veszti el - a parlamentet. No és mentelmi jogát.

Igencsak rájár a rúd az utóbbi hónapokban a volt olasz miniszterelnökre. Börtönbüntetésre ítélték, eltiltották a közügyektől, emiatt várhatóan kizárják a szenátusból, szociális munkára kötelezik, de még csapata, az AC Milan drukkerei is ellene fordultak, mivel a piros-feketék szombaton emberelőnyben sem tudtak nyerni a Genoa ellen. Öt forduló óta képtelenek győzni a bajnokságban, s a 13. helyen szerénykednek. Mindössze négy pont választja el őket a kiesőhelytől. A szurkolók szerint a felelős Berlusconi, aki nem fektet be kellőképpen a csapatba.

 Megkockáztathatjuk, hogy a volt kormányfőt már messze nem érdekli annyira az AC Milan, mint korábban, amikor például még Gullit vagy Van Basten rúgta a gólokat a San Siróban, az együttes ügyeivel manapság inkább lánya, Barbara foglalkozik. A médiacézár sebeit nyalogatja, fenyegetőzik, sajnáltatja magát. Megpróbálta későbbre tolni a szenátusi szavazás időpontját. A szenátus frakcióvezetőinek ülését követően azonban a felsőház elnöke, Pietro Grasso bejelentette, a voksolást az eredeti időpontban, szerdán rendezik meg. Amikor kiderült, nincs menekvés, a médiacézár drámai hangon azt közölte, úgy végzi majd, mint Julija Timosenko. De tovább harcol a szabadságért. A szavazást előre eltervezett államcsínynek nevezte. "El akarják távolítani a politikából a jobboldali szövetség vezetőjét, akit olaszok milliói választottak meg. Így akarják a baloldalt egyeduralkodóvá tenni" - közölte.

 Attól persze azért nem kell félnie, hogy az egykori ukrán kormányfőhöz hasonlóan a rács mögé kell kerülnie. Az olasz jogrendszer ezt eleve nem tenné lehetővé. Hetvenhét éves lévén egyetlen percet sem kell a börtönben eltöltenie, s már korábban eldőlt, hogy háromnegyed évig tartó szociális munkával letöltheti egy éves büntetését. Ugyanakkor a parlamenti tagsággal járó mentelmi jog mégiscsak komoly biztosítékot jelent számára a jogi hercehurcák elől.

 Úgy tűnik azonban, nem nagyon fűlik a foga a drogfüggő fiatalok istápolásához. Felszólította Giorgio Napolitano elnököt, részesítse őt kegyelemben. Szerinte ehhez még arra sincs szükség, hogy beadványban kérelmezze az államfőnél büntetése elengedését. Hívei előtt múlt szombaton úgy fogalmazott, hogy a szociális munkával meg akarják alázni. Azzal pedig, hogy "vécépucolásra köteleznek, az egész országot nevetségessé teszik". Beszéde végére tartogatta a slusszpoént: tömegtüntetésre szólította fel a Forza Italia szimpatizánsait a szerdai szavazással egy időre. Nem árt tudatni a szenátorokkal, hol is a helyük.

A harcias, sértett hangnemmel az általában végtelenül nyugodt Giorgio Napolitano elnököt is sikerült kihoznia a sodrából. Az államfő korábbi nyilatkozataiból még arra következtethettünk, hogy hajlana az amnesztia megadására, ezúttal azonban kerek-perec kijelentette, szó sem lehet erről. Egyben felszólította Berlusconi támogatóit, megmozdulásaik során maradjanak az alkotmányosság határain belül. Napolitano szigora annak is köszönhető, hogy Letta kormányát a PdL szétesésének köszönhetően már nem fenyegeti bukás. Az államfő csak addig kacérkodott az amnesztia gondolatával, amíg Berlusconitól függött a kabinet sorsa.

A Mediaset-per
A Mediaset per évekre nyúlik vissza. Ennek kapcsán azzal vádolták Berlusconit, hogy cége az Egyesült Államokban 470 millió dollár értékben vásárolt amerikai televíziós sorozatokat off-shore cégeken keresztül. A szerződésekben azonban hamis összeget tüntetett fel, hogy elkerülje az Olaszországban fizetendő adót. A nyomozás 2001-ben kezdődött. 2005-ben az ügyészség 14 személy ellen indított eljárást. 2008-ban felfüggesztették az eljárást, majd 2009-ben újraindult, de 2010-ben ismét felfüggesztették.Az első fokú ítélet tavaly októberben született meg. Később másodfokon is megerősítették a döntést, majd a semmítőszék augusztus elsején helybenhagyta a négyéves börtönbüntetést, a közügyektől való eltiltással kapcsolatban azonban új döntést kért.

Berlusconi azonban nem adja fel. Mindig tartogat valamit a tarsolyában. Azt közölte, kezdeményezni fogja a Mediaset-per újratárgyalását, s bizonyítékokkal támasztja alá, hogy a bíróság mulasztást követett el. Ezen ügy miatt ítélték négy éves börtönbüntetésre, s emiatt tartják meg a szavazást a felsőházból való kizárásáról. "A per alkalmával sok tanút még csak meg sem hallgattak" - panaszolta. Meggyőződését fejezte ki, hogy az igazság az ő oldalán áll, s kérelmét elfogadják.

Hogy pontosan mivel is foglalatoskodik majd Berlusconi a ma esedékes szavazás idején, még nem tudni. A La Repubblica múlt héten azt írta, hogy utolsó védőbeszédet tarthat a szenátusi képviselők előtt. Nagyon valószínű, hogy a szavazást követően, akár szerdán, akár csütörtökön bejelenti, pártja, a Forza Italia végérvényesen kivonul a kormányból. Az indok vélhetően nem kizárása lesz, hanem az, hogy a Forza Italia elfogadhatatlannak tartja a kormányzat költségvetési politikáját, mert az adóterhekkel "sanyargatja" az olasz lakosságot. Olasz lapok szerint a Forza Italia képviselői ugyan még megszavazzák a gazdasági intézkedéseket tartalmazó stabilitási törvényt, ezután azonban kilépnek a kormányból.

Van-e esély arra, hogy a szenátus végül mégsem szavazza meg kizárását? Lényegében nincs. Azzal ugyanis, hogy Alfano csoportja biztosítja a kormány működését, a balközép Demokrata Párt (DS) nincs rászorulva Berlusconiék szavazataira, így elképzelhetetlen, hogy az utolsó pillanatban mégiscsak valamiféle megállapodás születik a két párt között. Sok értelme sem lenne ennek, hiszen a Ruby-ügyben, amelyben a volt kormányfőt kiskorú prostitúcióra kényszerítésével és hatalommal való visszaéléssel vádolják, Berlusconira ismételten börtönbüntetést róhatnak ki. Az első fokú ítéletben hét éves börtönt szabtak ki rá. Nem valószínű, hogy másodfokon jelentősen enyhítenének ezen.