Varga Mihály;bizottság;káosz;papírforma;pénztárgépcsere;boltbezárások;online kasszák;

2013-12-14 06:01:00

Késői egyeztetés - Bezárási hullám?

Ha valamit nem tudsz megoldani, alakíts egy bizottságot - tartja a mondás. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is ehhez a népi bölcsességhez fordult miután egyértelművé vált, hogy az online pénztárgépek cseréjét nem lehet a megadott határidőig végrehajtani. A tárcavezető munkabizottságot hozott létre. Ha nem sikerül megegyezni, akkor 2014. január 1-jén zárva maradhatnak a benzinkutak, gyógyszertárak, de akár üzletláncok is. 

Papírforma szerint 2014. január 1-jétől nem nyithatnának ki az üzemanyagtöltő-állomások, a gyógyszertárak, szállodák, illetve a nagy élelmiszerláncok üzletei. Az adótörvény módosítása miatt ugyanis az adóhatóság a mulasztási bírság kiszabása mellett be is zárathatja azokat a kereskedelmi egységeket, amelyek nem rendelkeznek a számítógép alapú pénztárárgépeikhez a jogszabályban előírt adóügyi ellenőrző egységgel. A miniszter ugyan szóban fogadkozik, hogy ilyenre nem kerülhet sor, de ez nem jogi kategória, a fenyegetettség változatlanul fennáll - mondják a megkérdezett szakemberek.
A határidő betartását többek között az is nehezíti, hogy az adóügyi ellenőrző egységből nincs elegendő. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Népszavának úgy becsülte, hogy nagyjából 30 ezer PC alapú, illetve nagykasszáról van szó, s eddig alig néhányba szereltek be ilyen ellenőrző egységet.

Vélhetően a kormányzat is felismerte, hogy a választások előtt néhány hónappal nem hozna túl sok szavazót, ha az újév azzal kezdődne, hogy a lakosság nem tudna tankolni, gyógyszerhez, élelmiszerhez jutni. Ezért Varga Mihály gazdasági miniszter munkabizottságot hozott létre "annak érdekében, hogy az online pénztárgépekre való átállás minél gördülékenyebben és egyszerűbben, a vállalkozók, kereskedők számára minél kevesebb problémával valósuljon meg". Nemzetgazdasági Minisztérium, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal és a pénztárgépeket engedélyező hivatal munkatársai, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az online pénztárgépre való átállással érintett fontosabb ágazatok – például a turizmus, a gyógyszer-kereskedelem, a kiskereskedelem és az ásványolaj-forgalmazók – képviselői mellett azok is helyet kaptak a tárgyalóasztalnál akik a pénztárgépek szoftveres fejlesztésével, megrendelésével, gyártásával foglalkoznak.

A minisztérium ilyetén hozzáállása nagyon előremutató, különösen, hogy majd' egy évig csak üzengettek egymásnak az érintettek. A zűrzavarban nem csoda, hogy mintegy 80 ezer "kiskasszás" kereskedő olyan online pénztárgépet rendelt meg, aminek az engedélyét a hatóság utólag visszavonta. A sok tízezer érintett pedig futhat a 20-30 ezer forintos előlege után, illetve rendelhetett új kasszát. Józsa István szocialista párt frakcióvezető-helyettese tegnapi sajtótájékoztatóján éppen mellettük állt ki amikor azt szorgalmazta, hogy a legkisebb vállalkozások pénztárgépcseréje legyen ingyenes. A szocialista képviselő szólt arról is, hogy az MSZP támogatja az Együtt-PM tegnap beadott javaslatát, amely arra irányul, hogy az adóhatóság jövő év március 31-ig ne szabhasson ki bírságot a pénztárgépcserével összefüggésben.

A bizottság ülésén az már feketén-fehéren kiderült, hogy a nagykasszákat a hivatalos határidő lejártáig, 2013. december 31-ig nem lehet felszerelni az adóügyi ellenőrző egységgel. Ezért mindenképpen valamilyen kompromisszumos megállapodásra kell jutnunk - jegyezte meg a munkabizottságban helyet foglaló Vámos. A szakmai és érdekvédelmi szervezetek hiába kérték a nagykasszás pénztárgépcsere határidejének módosítását, Varga köti az ebet a karóhoz, a dátumban nem enged.

A kereskedők ezt már nem is kérik tőle, de legalább egyenlő elbánást szeretnének a kiskasszás boltosokkal és vendéglátósokkal. Ennek lényege, hogy a PC alapú kasszák esetében is elegendő legyen igazolni azt, hogy a vállalkozás megtette a szükséges, előírt lépéseket és amíg nem kapja meg a megrendelt berendezést, addig használhassa a régi pénztárgépét és a NAV ne bírságolhasson és zárathasson be indokolatlanul üzleteket. Nem csekély beruházásról van szó, hiszen lapunk értesülése szerint csak az Auchan 350 millió forintos költséggel számol. Összességében a nagy áruházláncoknak milliárdos kiadást jelent a kasszacsere, amit nyilván a fogyasztó fizet meg.

Wilde György, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára a Népszavával közölte, december 31-ig mindenképpen meg kell egyezniük a kormányzattal, mert különben valóban fenn áll a veszélye, hogy nem nyithat ki 2000 üzemanyagtöltő-állomás.