Bulvár;bál;borok;Magyar Borok Bálja;

2014-02-04 14:37:00

Megújul a Magyar Borok Bálja

2014. február 22-én immár kilencedik alkalommal kerül megrendezésre a Magyar Borok Bálja, a budapesti báli szezon meghatározó eseménye. Az est előkészítését és lebonyolítását az idei évtől új csapat vette át, akik további prémium boros rendezvények és projektek lebonyolításával is foglalkoznak, közöttük a közelmúltban lezajlott Olaszrizling Októberrel. 

A szervezők a Magyar Borok Bálja kapcsán fontosnak tartják a már kialakult tradíciókhoz való hűséget, ugyanakkor hangsúlyt fektetnek az esemény több ponton történő megújítására annak érdekében, hogy mind a bálra ellátogató közönségnek, mint a hazai borszakmának többet nyújthassanak.

A Borászportál.hu és Vinoport.hu online bormagazinokat is üzemeltető Trinety Kft. rendezvényszervező üzletága kapta a Winelovers elnevezést. Céljuk olyan prémium boros események életre hívása, amelyek egyrészt magas színvonalon szolgálják ki a tudásuk elmélyítése érdekében tematikus kóstolók iránt érdeklődő borkedvelőket, másrészt a sommelier és a borkereskedő szakma képviselőit. Ezen túl azonban a hazai pincészetek piaci pozíciójának javítását is szem előtt tartják, amikor például az olaszrizlingekre vagy a kékfrankosokra mint az itthon két legnagyobb területen termesztett szőlőfajtára irányítják a figyelmet.

E koncepcióhoz kapcsolódik az a Magyar Borok Báljához kötődő újdonság, amely szerint az ötfogásos menühöz összeállított borsor olyan tételeket, szőlőfajtákat vonultat fel, amelyek mennyiségükben és minőségükben egyaránt meghatározónak számítanak a hazai borkínálatban. Az est folyamán a poharakba kerül majd tradicionális készítésű pezsgő, olaszrizling, furmint, kékfrankos, nemzetközi fajtákon alapuló nagy vörös házasítás, valamint tokaji aszú is. E bortípusok a tervek szerint évről évre visszatérnek majd, ezek mellett azonban minden bálon megjelenik egy vendégbor is. 2014-ben ezt a szerepet az egri csillag, az egri bikavér párjaként létrehozott fehér házasítás tölti majd be.

Az est egyik fő attrakciójának számít a nagyközönség figyelmét is élvező Gál Tibor Emlékdíj, amely immár 2006 óta kerül átadásra. A bál szervezői ifjabb Gál Tiborral és családjával egyeztetve úgy döntöttek, hogy megújítják az elismerés odaítélésének koncepcióját annak érdekében, hogy még inkább segítse a hazai borászok fejlődését. Ifjabb Gál Tibor ezzel kapcsolatban elmondta: „Egyre több az általános ismertségnek örvendő magyar pincészet, mellettük azonban sok olyan tehetség dolgozik országszerte, akikre eddig nem figyelt fel a nagyközönség. Ezért az Év Bortermelője cím birtokosaiként országosan ismert borászokat kértük fel arra, hogy ajánljanak a borkedvelők figyelmébe a borrégiójukban dolgozó, de tágabb fogyasztói kör számára egyelőre kevésbé ismert borászokat.”

A jelöltekre való szavazás lehetősége mindenki előtt nyitva áll 2014. január 1-je és február 15-e között a www.borbal.hu oldalon keresztül. Hogy a zsűri döntése alapján az öt legtöbb szavazatot kapott szakemberből ki kapja meg a tanulmányi ösztöndíjjal és hirdetési csomaggal is járó Gál Tibor Emlékdíjat, az a Magyar Borok Bálján derül ki.

Érdekességek a bál történetéről, a menüről, a helyszínről, a borsorról

A Magyar Borok Bálja 2006-ban egyszeri eseményként született meg, a borkedvelő báli közönség és a boros közélet azonban olyannyira megkedvelte az egyedi koncepció által lezajló elegáns eseményt, hogy újra és újra életre hívta azt. Idén kilencedik alkalommal kerül összeállításra a menü, alakul ki a zenei betétekkel tarkított műsormenet, a szervezők azonban már most tervezik a 2015-ös bál jubileumi programját.

A bál helyszínéül szolgáló Boscolo New York Palota ad otthon ma annak a kávéháznak, amelyben a legendás irodalmi folyóirat, a Nyugat törzsasztalt tartott fent. Az 1894-ben megnyitott New York Kávéház karzatán szerkesztette Osvát Ernő, Kosztolányi Dezső, Szép Ernő és Babits Mihály a lapot.

A vendégeket két bor várja majd a Boscolo New York Palota fogadóterében: egy tradicionális készítésű száraz pezsgő és egy egri csillag. Utóbbi bortípus a Magyar Borok Bálja 2014 egyik díszvendégének tekinthető. A borkategóriát 2010-ben hozták létre az egri termelők annak érdekében, hogy az egri bikavér párjaként egy fehér házasítás is palackba kerülhessen. A nevet egy nagyközönségnek szóló pályázat keretében választották ki, amelyen 3149 ötlet indult el.

Igazi kuriozitásnak ígérkezik, hogy nemcsak a menü főfogását, de a desszertet is száraz vörösbor kíséri majd. E párosítások hivatottak bizonyítani azt, hogy édesség mellé nem kizárólag maradék cukorral bíró bor rendelhető. E két tétel, a villányi Malatinszky Szőlőbirtok 2008-as évjáratú Noblesse Cabernet Franc bora és a Balaton-felvidéki Liszkay Pincészet ugyanebből az évből származó Liszkay Cuvée-je azért is különleges, mert előbbi a Decanter World Wine Awards 2013 versenyén nyert aranyérmet, utóbbi pedig a Pannon Bormustra 2012 megmérettetésén lett vörös csúcsbor.

Az est ötfogásos, borok által ihletett menüsorát Wolf András, a Salon Étterem séfje állítja össze és készíti el, akit a Gault & Millau Magyarország 2014-es étteremkalauza az év konyhafőnökének választott.

Hogyan párosítsunk ételeket borokkal?

Az ételek és a borok párosítását kezelhetjük egy végtelenül kifinomult és elvont tudományként, amelyet csak magasan képzett és emberfeletti ízlelőbimbóval rendelkező csodalények érthetnek, de nem érdemes. Kiindulópontnak ebben az esetben a liberális „ahogy tetszik” elvet tekintjük. Fontos, hogy csupán ezen alapszabály betartásával boldogok lehetünk akár életünk végéig. Ha azonban különleges élményekre vágyunk, amelyek érdekében hajlandóak vagyunk időnket és figyelmünket a témára irányítani, íme néhány olyan kipróbált elv, amelyek mentén érdemes elindulni.

Aperitif – azaz mivel kezdjünk?

Ma még mindig gyakran kerül aperitifként pálinka a poharakban. Fontos tisztában lenni azzal, hogy ennek magas alkoholtartalma blokkolja ízlelőbimbóinkat, így ehhez az italhoz akkor érdemes kezdő italként fordulnunk, ha nem elvárásainknak megfelelően sikerült a vacsora. Ha azonban elégedettek vagyunk munkánkkal, ne hagyjuk, hogy egy párlat elfedje a teljesítményünket. Ehelyett válasszunk inkább egy pohár száraz pezsgőt vagy egy friss, savgazdag fehérbort, amely gondoskodik majd a megfelelő étvágy kialakításáról.

Az ellentétek elve

Az ellentétek elve azt jelenti, hogy egy olyan étel-bor párost hozunk létre, amely azért működik, mert a két tag markánsan különböző. Ilyen lehet például az, amikor egy magas savtartalmú bort egy zsíros, vajas, tejszínes fogáshoz tálalunk.

A párhuzamok elve

A párhuzamok elve pont a korábban elmondottakkal ellentétesen működik. Itt attól érzünk illőnek egy bort egy adott fogás mellé (vagy fordítva), mert hasonlóság van a két fél között. Egy friss zöldségeken alapuló salátához például érdemes egy könnyed fehér- vagy rozébort választani társként.

Az édesség foka

Ha édes ételt párosítunk édes borhoz, a legfontosabb, hogy a bor édesebb legyen, mint a desszert. Ez az elv sok esetben komoly nehézség elé állít minket, ha klasszikus édességeink mellé keresünk társat. Pont emiatt, ha megvizsgáljuk a legtöbb borvacsora menüjét, egy kevésbé édes desszertet találunk majd. Ennek oka, hogy ezek az inkább az ízekre, mint az édességre koncentráló édes fogások nem fedik el a bort, hanem inkább teljes szépségében engedik tündökölni.

Digestive – a záróakkord

Záróitalként ihatjuk tovább az utolsó bort, amennyiben még van a palackban. Ha azonban az étkezés folyamán kiürültek az üvegek, és mi szeretnénk valami igazán különlegessel meglepni a társaságot, bontsunk ki bátran egy nagy testű, tanningazdag, ízletes vörösbort. Ezek a különlegességek ugyanis sokszor olyan nagy volumenűek, hogy nehéz hozzájuk megfelelő társat találni, teli hassal a vacsora után azonban minden bizonnyal szívesen kortyoljuk majd őket. Ha bor helyett inkább egy párlatra vágyunk, válasszunk a széles kínálatban kapható gyümölcs- vagy törkölypálinkákból. Egy intenzív illatokkal és ízekkel bíró, üde barackpálinka meggyőzi majd a társaság kényesebb tagjait is, hogy nemcsak a mézes pálinkák ihatóak.


Magyar Borok Bálja 2014 borsora

 

(Balatonboglári és Tokaji borvidék)

 

(Egri borvidék)

 

(Tokaji borvidék)

 

(Badacsonyi borvidék)

 

(Egri borvidék)

 

(Villányi borvidék)

Decanter World Wine Awards 2013 aranyérem

 

(Balaton–felvidéki borvidék)

Pannon Bormustra 2012 vörös csúcsbor