Törökország;twitter;betiltás;

2014-03-21 12:38:00

Betiltották a Twittert Törökországban

Megtette az első komoly lépét a közösségi média teljes bezárása felé Recep Tayyip Erdogan. A török miniszterelnök tegnap elérhetetlenné tette a Twittert. Felhasználók arról számoltak be, hogy vagy nem lehetett betölteni a mikroblog oldalát, vagy más honlapra irányították át őket.  A kormányzat azzal indokolta a lépést, hogy néhány felhasználó nem tett eleget a bíróság döntésének, s nem távolítottak el bizonyos linkeket.

Recep Tayyip Erdogan kormányfő Bursában, március 20-án egy kampányrendezvényen azt közölte, elérhetetlenné teszik a Twittert, s azt is hozzátette, nem érdekli, mit mondanak a nemzetközi közösségek, „mindenki szemtanúja lesz a Török Köztársaság erejének”. A török kormányhivatal később finomított kijelentésén, ehhez képest azonban éjfél után már nem lehetett betölteni a mikroblog oldalait.

A tilalomhoz mindhárom nagy török internetszolgáltatónak csatlakoznia kellett. Kérdés, hogy a Twitter mind a 12 millió török felhasználó számára elérhetetlenné vált-e. A helyi internetes társadalom ugyanis a múltban már számos technológiát sajátíthatott el arra, hogyan játszhatóak ki ezek a tilalmak. A Twitter pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy SMS-ben is tweetelhetnek.

A jövő hét végén megrendezendő török önkormányzati választásra készülő Erdogan már két hete kilátásba helyezte: harcot indít a közösségi oldalakkal szemben. Abdullah Gül államfő azonban nem értett egyet vele. A Twitter a török ellenzék egyik legfontosabb eszköze. Itt bukkantak fel először azokat a YouTube videomegosztóra vezető linkek, amelyek révén bárki meghallgathatta Erdogan kiszivárogtatott telefonbeszélgetéseit. Ezekből kiderült, hogy a miniszterelnök korrupt, önkényes politikát folytat, s az igazságszolgáltatás döntéseit is befolyásolja.

A miniszterelnök a közszolgálati médiát is uralja. A RTÜK távközlési hatóság szerint február végén a TRT kilencven százalékban adott hírt a miniszterelnök és pártja kampánytevékenységéről, s a fennmaradó idő maradt az ellenzéknek. Ez az esélyegyenlőség súlyos megsértése – állapította meg a hatóság.

Ankara csak akkor hajlandó feloldani a Twitter bojkottját, ha a mikroblog vezetői hozzájárulnak ahhoz, hogy felfüggesszék egyes felhasználók fiókját. A török kormány szerint azonban ehhez az szükséges, hogy a Twitter egy jogi képviselője tárgyaljon a kabinettel.