sztrájk;BKV;bérmegállapodás;

2014-04-10 07:07:00

Bérmegállapodás helyett sztrájk lehet a BKV-nál

Választ várnak a szakszervezetek a BKV menedzsmentjétől a holnapi tárgyaláson arra, miért rekedtek meg váratlanul a két hónapja zajló, és már a megállapodás közelébe jutott egyeztetések az idei béremelésről - mondta lapunknak a mintegy 11 ezer főt foglalkoztató közlekedési vállalat egyik legnagyobb szakszervezeti szövetségének elnöke. A VTDSZSZ kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett, és ha nem történik elmozdulás, akkor tüntetésekre lehet számítani, sőt a sztrájk sem zárható ki, noha a jogszerű munkabeszüntetés lehetőségét rendkívül megnehezíti a hatályos sztrájktörvény - mondta a Népszavának Gulyás Attila elnök.

Ismertetése szerint azután jutottak holtpontra a bértárgyalások, hogy már szinte kész volt egy megállapodás-tervezet, amely várhatóan a munkáltatónak is megfelelt volna és átlagosan, év elejétől visszamenőleg mintegy 3 százalék bértömeg-növekedést jelentett volna. A gondot az okozta, hogy a tavalyi bérmegállapodás alapján a 2013-ban elért megtakarítás felét szétosztották volna a dolgozók között, ám a BKV igazgatóságának a cég jelenlegi vagyonkezelője, a BKK által delegált tagjai részben ebből az összegből akarnák fedezni az idei emelést - jelezte az érdekvédő.

Gulyás szerint nem is erről a 260 millióról folyik a vita, mert az emelést amúgy is csak félévtől adná a BKK, így járulékokkal együtt valójában kétmilliárd forintot spórolnának a dolgozókon, akiknek ez így éves szinten már csak 1,5 százalékos emelést jelentene. Az igazi ok inkább az lehet, hogy igyekeznek lefaragnia a kiadásokat, mert a csökkenő állami támogatás mellett a BKV idei tervezett működési költségéből hiányzik 6 milliárd forint. Ezt erősítette meg lapunknak Szabó István, a Belföldi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezetének (BTDSZ) elnöke is, aki úgy vélte, a tavalyi bérmaradvány "beszámítása" az idei emelésbe annyit jelentene: "saját magunk finanszíroznánk a béremelésüket". A BTDSZ egyébként hasonló okok - és a ki nem adott szabadságok - miatt a szegedi közlekedési cégnél már sztrájkbizottságot alakított - tette hozzá.

A lapunk birtokába került BKV-s megállapodás-tervezet szerint egyébként a havi bruttó 350 ezer forint alatt kereső munkavállalók havi 7500 forint bérfejlesztéssel számolhatnának, továbbá kapnának egyszeri 18 000 forintot, és Erzsébet-utalványban havi 5000 forintot. Év végén pedig, ha a társaság év közbeni működése megtakarítással jár, akkor ennek terhére egyszeri 36 ezer forint juttatást is kaphatnak a dolgozók a tervezet szerint. Tavaly olyan bérmegállapodást sikerült kialkudni, amely átlagosan 5 százalékkal magasabb jövedelmet garantált áprilistól a dolgozóknak - havi bruttó 10 ezer forint bérfejlesztést, plusz havi 5 ezres étkezési utalványt -, továbbá szintén szólt az év közbeni megtakarítás szétosztásáról.

Eközben a BKV-nál működő másik - a menedzsmenttel külön kollektív munkaügyi vitát folytató - érdekképviseleti szövetség, az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) elnöke, Nemes Gábor bejelentette: ők már sztrájkbizottságot alakítottak a BKV-nál.