Oroszország;Ukrajna;Moody's;Szovjetunió;ukrán válság;

2014-05-13 09:25:00

A volt Szovjetunió egésze megszenvedi a válságot

Az Európai Unión kívüli egykori szovjet köztársaságok mindegyikének adósminőségi kilátásait rontja az orosz-ukrán válság, de a konfliktus messze legnagyobb gazdasági vesztese Ukrajna lesz - jósolta hétfőn összeállított helyzetértékelésében a Moody's Investors Service.

A világ legnagyobb hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja Londonban ismertetett tanulmányában Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Kazahsztán, Moldova, valamint Oroszország és Ukrajna kilátásait méri fel.

A ház szerint az ukrajnai konfliktus felerősítette a térség egészét terhelő gazdasági kockázatokat, tekintettel az Oroszországhoz fűződő szoros gazdasági kapcsolatokra és arra, hogy az orosz gazdaság máris lefulladóban van. A válság emellett növelte a geopolitikai kockázatokat is, mivel újra a felszínre hozott régi területi viszályokat, és mindez növelte a közvetlen konfrontáció esélyét Oroszországgal.

A Moody's előrejelzése szerint az orosz hazai össztermék (GDP) az ukrajnai válság következményei miatt az idén 1 százalékkal visszaesik, vagyis Oroszország várhatóan az év egészét recesszióban tölti. A hitelminősítő szerint ez jórészt annak következménye, hogy az ukrajnai válsághoz köthető politikai-gazdasági bizonytalanság negatív hatással van a bruttó beruházásokra az orosz gazdaságban.

A cég hétfői elemzése szerint ugyanakkor a legnagyobb visszaesés Ukrajnában várható az egész egykori szovjet térségen belül. A Moody's közölte, hogy 5-10 százalék közötti GDP-zuhanást vár 2014-re az ukrán gazdaságban, elsősorban az Oroszországgal kialakult politikai-gazdasági patthelyzet, valamint az Ukrajnát sújtó egyidejű valutaválság és külső likviditási válság miatt.

A Moody's a minap egy másik elemzést is összeállított, külön arról, hogy az ukrajnai válság milyen gazdasági hatást gyakorolhat Oroszországra és az Európai Unióra.

Alapeseti előrejelzésként abban az elemzésben is az szerepelt, hogy az orosz hazai össztermék az idén 1 százalékkal csökken, de a Moody's két negatív forgatókönyvet is kidolgozott; ezek az alapeseti előrejelzésnél súlyosabb következményekkel számolnak.

Az első negatív forgatókönyv alapján az orosz GDP-érték az idén 4 százalékkal, 2015-ben további 1 százalékkal csökkenne. Az 5 százalékos halmozott visszaesés mértéke elérné a 2009-es pénzügyi válság idején mért teljesítményzuhanás kétharmadát.

E forgatókönyv alapján a Moody's számításai szerint 20 százalékkal zuhanna az Európai Unió gazdaságaiba Oroszországból áramló működőtőke-befektetések értéke, ugyanannyival, mint a 2009-es recesszió alatt.

A hitelminősítő londoni közgazdászainak becslése szerint azonban összességében még e kedvezőtlen forgatókönyv megvalósulása is csak igen csekély hatással lenne az EU gazdasági teljesítményére: az uniós GDP-növekedés az idén 0,1, 2015-ben 0,2 százalékponttal lenne alacsonyabb a Moody's alapeseti forgatókönyvében foglalt várakozásnál.

A cég kiemeli, hogy az orosz működőtőke-beáramlás éves értéke az Európai Unió összesített hazai össztermékének mindössze 0,04 százaléka.

A Moody's második, súlyosabb következményekkel számoló negatív forgatókönyve az előzőt azzal egészíti ki, hogy 12 hónapra leáll az EU-ba irányuló, Ukrajnán keresztül szállított orosz földgáz exportja, és Európának alternatív, drágább beszerzési források után kell néznie. E forgatókönyv alapján az orosz szállítási sokk kezdete után egy évvel már 50 százalékkal lenne drágább az EU által alternatív forrásokból beszerzett földgáz, mint most. Ebben része lenne az Ázsiában vásárolt cseppfolyósított földgáz pótlólagos költségeinek.

E forgatókönyv esetén az EU átlagos GDP-növekedési üteme az idén 0,3 százalékponttal, 2015-ben 0,7 százalékponttal lenne lassabb az alapesetben vártnál. Ez azt jelentené, hogy jövőre az uniós gazdaság átlagos növekedése a Moody's jelenlegi előrejelzésében szereplő 1,8 százalék helyett 1,1 százalék lenne - állt a tanulmányban.