ORFK;Kádár János;lefoglalt levelek;Krisztina Antikvárium;

2014-05-19 18:38:00

Nézze meg!Ezeket a Kádár-leveleket foglalta le a rendőrség

Két Kádár-levél tartja lázban a jogászokat és a rendőrséget egyszerre: lehetséges-e, hogy az MSZMP egykori főtitkárának saját maga által egy közeli munkatársának elajándékozott levele magántulajdon, vagy ahogyan a Magyar Nemzeti Levéltár állítja, közokirat? A levéltár szerint az irat vizsgálatát csak rendőri segítséggel tudták elérni. Ez az eljárás azonban a tervezett árverést vezető Földváry Antal szerint csak arra jó, hogy a levéltár ingyen hozzájusson az iratokhoz.

A Kádár János által írt leveleket itt olvashatja el!

A leveleket mindenesetre szombaton árverezték volna el, együttes kikiáltási áruk 2,7 millió forint volt. Az egyiket Kádár kézzel írta, egy 1987-ben Mihail Gorbacsov szovjet pártfőtitkárnak küldött levelének piszkozata. Ebben Kádár többek között megköszönte szovjet kollégájának, illetve annak házastársának, hogy jókívánságokat és ajándékot küldtek az ő hitvese, Tamáska Mária születésnapjára. Mivel ez csak kézzel írt piszkozat, így Magyarországon maradt, hiszen Moszkvába vélhetően egy gépelt, letisztázott és oroszra fordított levél ment. A licit 1,2 millióról indult volna. Ezt Kádár egy közeli - kilétét szándékosan inkognitóban tartó - munkatársának ajándékozta, mégpedig azzal, hogy ez egyszer még nagyon becses érték lesz. Az illetőről annyit tudni, hogy Kádárnak a levelek fogalmazásában segített, a pártfőtitkár pedig munkája iránti hálából ajándékozta neki a papirost.

A másik nagyobb figyelemre is érdemes, Kádár 1,5 millióért kikiáltani tervezett lemondólevele, értékét csak növeli, hogy kevesebb mint egy hónappal Kádár halála előtt, 1989. május 10-én kelt. A pártfőtitkár ebben azt írta az MSZMP Központi Bizottságának, hogy "fegyelmezett kommunistaként" elfogadja a testület döntését, vagyis azt, hogy felmentették pártelnöki tisztségéből és a központi bizottsági tagságából is. A levelet azonban nem kapta meg a párt, azt végül nem küldték el, Kádár ugyanis két nappal korábban szóban már lemondott, s azt a központi bizottság elfogadta. Vagyis: nem volt szükség újabb értesítésre. Ha az MSZMP megkapta volna ezeket a sorokat, valószínűleg iktatták volna a levelet, és ma állami gyűjteményben lenne. 

Pénteken délután azonban az Örökségvédelmi Hivatal munkatársai jelentek meg a budapesti Krisztina Antikváriumban, ahol szombaton a könyv és papírrégiség árverésen értékesítették volna a dokumentumokat. Azt szerették volna, hogy az antikváriumot és a tervezett aukciót vezető Földváry Antal nyilatkozzon az iratok eredetét illetően, ám húsz perccel később már a rendőrség érkezett meg, hogy lefoglalják azokat. Ez Földváry szerint nem más, mint egyértelmű kísérlet volt arra, hogy a papírokat a levéltár ingyen megszerezhesse.

Mint Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója nyilatkozta, szerinte nem tehettek mást, mint a rendőrség segítségét igénybe venni, az iratok eredetiségét másként nem tudják vizsgálni. Állítása szerint kérték Földváryt, hogy halassza el az aukciót, ám ezt lapunknak Földváry határozottan cáfolta. "Szóban sem hangzott el ilyesmi, nem hogy írásban" - mondta Földváry, hozzátéve: pusztán szóbeli kérésre nyilván nem mondja le az aukciót.

Mint Földváry elmondta, nagy volt az érdeklődés szombaton, és kifejezetten a Kádár-levelek miatt is sokan érkeztek. Azt mondta: ha a levéltár legalább utal a törvényre, ami alapján a levelekhez hozzá kívánnak jutni, ő maga tájékoztatja a levéltár szándékáról az anyagok beadóját, és onnantól az eddigi tulajdonos és a levéltár meccse az ügy. Ám így nem történt más szerinte, mint jogellenes eljárás. Földváry jelezte, a lefoglalás ellen kifogással is élt.

Lapunk a rendőrséghez fordult, hogy az intézkedés jogalapjáról érdeklődjünk, ám csak annyit közöltek: a rendőrségre május 16-án érkezett a feljelentés, és "a nyomozás érdekeire való tekintettel egyéb kérdéseire nem áll módunkban válaszolni".