Bosznia-Hercegovina;áradások;járványok;fertőzött állatok;Aleksansar Vucic;Stari Kostolac-i menekülttábor;

2014-05-20 07:38:00

Járványveszélytől félnek

Továbbra is kritikus az áradások nyomán kialakult helyzet Bosznia-Hercegovinában. A hatóságok járványok, tífusz és hepatitisz kitörésétől tartanak - a víz ugyanis számos fertőzött állat tetemét sodorta magával. Az áradás további áldozatokkal szedhet, mert a víz elmosta a boszniai háborúban lerakott aknákra figyelmeztető jelzéseket. Bosznia-Hercegovinában keddre nemzeti gyásznapot hirdettek a természeti katasztrófa áldozatainak emlékére.

Boszniában a hatóságok elsősorban arra koncentrálnak, hogy mihamarabb biztonságossá tegyék, fertőtlenítsék a vízellátási rendszert. A túlnyomórészt szerbek által lakott városban, Banja Lukában csak most mérik fel a károkat: tegnap több száz állat tetemét fedezték fel.

Ám egy másik komoly veszély is fenyeget. Az 1992 és 1995 közötti boszniai háború után 120 ezer aknát nem hatástalanítottak. A víz olyan területekre is betört, ahol robbanószerkezetek ezreit hagyták hátra.

Az Akna Akcióközpont nevű hivatal arra figyelmeztetett, hogy a vízfolyam több száz kilométerre, akár a Fekete-tengerig elviheti a bombákat. Különösen Doboj és Olovo település van veszélyben, ahol a legtöbb taposóakna maradt. Előbbi városban eddig húsz holttestet találtak. Az ország más részeiből hét halálos áldozatot jelentettek.

Bosznia északi részén 26 ezer embert kellett biztonságba helyezni. Több település, köztük Savac még hétfőn is víz alatt volt. Bijelina több körzetében szakadt át a gát. A régióban hatezer embert menekítettek ki. Szemtanúk három méter magas vízről számoltak be.

Szerbiában is felmérhetetlen károkat okozott az áradás. Aleksansar Vucic miniszterelnök szerint csak a kolubarai szénbányában keletkezett kárt százmillió euróra becsülik. Felmérhetetlen a termőterületeken történt kár.

A Szerémségben és más városokban legalább egymillió homokzsákkal próbálták elejét venni a még nagyobb katasztrófának.

Szerbiában tegnap szintén javult az idő, így valamelyest stabilizálódott az árvízhelyzet. Az országban a belgrádi B92 közlése szerint eddig 17 személy vesztette életét.

Országszerte 25 070 embert evakuáltak, csak a legsúlyosabban érintett Obrenovacból 7800-at, ahol továbbra is drámaiak az állapotok. Obrenovac melletti Krupanjban, Racsában tegnap is folytatódnak a kitelepítések.

Krupanjban az egyre gyarapodó földcsuszamlások is komoly gondot okoznak. Százötven lakost kellett kitelepíteni a Stari Kostolac-i menekülttáborból. A drmnói TEKO B nevű hőerőmű védelmét megerősítették, itt is stabilizálódott a helyzet.

Szávaszentdemeterből 660 evakuálást jelentettek. Némi derűlátásra ad okot, hogy a térségben csökkenni kezdett a Száva vízszintje, az éjszaka folyamán öt centiméterrel apadt. Stabilnak tűnnek a gátak Sabácon is.

Smederevska Palankán öt napja nincs ivóvíz. A belügyi tárca közleménye szerint Szerbia területén 26 ezer lakás maradt áram nélkül, 2260 objektumot lepett el a víz, s további 1763 épület van veszélyben.

Belgrádban mára vagy szerdára várják a Száva tetőzését. A főváros főpolgármestere szerint felkészültek a védelemre, a gátak stabilak. További 50 ezer homokzsákot helyeznek el védelmük erősítésére.

Horvátországban az önkéntesek mellett a hadsereg és a tűzoltóság egységei folytatnak napok óta emberfeletti küzdelmet. Szlavónia-Baranya térségében egész héten zárva maradnak az iskolák. A szociáldemokrata kormánypárt lemondta az összes választási gyűlést a vasárnap esedékes európai parlamenti voksolásig.

Kristalina Georgijeva uniós biztos segítséget ígért a bajba jutott államoknak. Eddig 14 ország nyújtott támogatást Boszniának, Szerbiának és Horvátországnak. Magyarország többek között százezer homokzsákot küld Bosznia-Hercegovinába. Ferenc pápa tegnap az árvíz áldozataiért imádkozott.
*

Több mint 260 kilométeren van árvízvédelmi készültség a hazai folyókon. Budapestnél az előrejelzések szerint nem kell a rakpartokat lezárni. A vízszint emelkedése miatt a Fővárosi Csatornázási Művek lezárta a mélyebben fekvő csapadékvízcsatornákat.

Az árhullám a Dunán most Nagymaros térségében tetőzik az elsőfokú készültség szintje alatti vízállással, s várhatóan csak Bajánál és Mohácsnál közelíti meg az első fok szintjét. A Lajta továbbra is árad, a tetőzés keddre várható, a készültség harmadfokú.

A folyó mentén nyúlgát épül Hegyeshalom és az országhatár között. Visszaköltözhettek a lakók – 36 felnőtt és 75 gyerek –abba a 26 házba, amelyek a múlt heti viharban sérültek meg a Borsod megyei Tornanádaskán.