MSZP;Jobbik-Konzervatívok;Országgyűlés;kémkedés;nemzetbiztonsági bizottság;Kovács Béla;orosz érdekszféra;

2014-05-20 07:00:00

Nem kamu a kémgyanú

Bizonyítékai vannak a magyar titkosszolgálatoknak arról, hogy a Kovács Béla, a Jobbik EP-képviselője elleni kémkedés gyanúja megalapozott - derült ki az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülése után tett nyilatkozatokból. Az egyeztetésen elhangzottakat ugyan 2043-ig titkosították, de a Jobbik kétségbeesett, szinte sértett hangvételű védekezése azt jelzi, a kémbotránnyal súlyos pofont vittek be a szélsőjobboldali pártnak.

A hazai titkosszolgálatok képviselői tényekre, kép- és hangfelvételekre alapozva adtak dokumentált tájékoztatást, amely alapján a bizottság tagjai meggyőződhettek arról, hogy Kovács Béla szervezett és konspirált kapcsolatot tartott fent az orosz titkosszolgálattal - jelentette be a fideszes Németh Szilárd az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tegnapi, zárt ülése után. A kormánypárti képviselő szerint az Alkotmányvédelmi Hivatal feljelentése és a legfőbb ügyész mentelmijog-kikérése az Európai Parlamentnél (EP) a jobbikos EP-képviselő ügyében megalapozottnak és jogszerűnek tekinthető. A kormányközeli Magyar Nemzet múlt heti cikke szerint a kiváló moszkvai kapcsolatairól és az orosz külpolitika feltétlen támogatásáról közismert Kovács Bélát az Unió intézményei elleni kémkedéssel gyanúsítják.

Németh Szilárd közölte, hogy az ülésen megjelent és felszólalt Vona Gábor Jobbik-elnök és a bizottság jobbikos tagja, Mirkóczki Ádám "előbb bagatellizálták az ügyet, majd a tények megismerése után, "foggal, körömmel" védték Kovács Bélát, "aki a jelek szerint nemzet- és hazaárulásával leginkább a Jobbik szavazóit köpte szemen". A kémügybe keveredett képviselő - aki a Jobbik EP-választási listáján a "befutónak" számító 3. helyen szerepel - szintén megjelent a Képviselői Irodaházban tartott ülésen, annak végeztével azonban nem válaszolt az újságírói kérdésekre és sietve távozott, azt állítva, hogy "vidéki lakossági fórumra" hivatalos. Később sajtóhírek szerint mégis visszatért az irodaházba. A Jobbik elnöke viszont válaszolt az újságíróknak, szerinte aljas és átlátszó rágalomkampány indult pártja ellen, amelynek célja, hogy megroppantsák az EP-választás előtt.

Vona Gábor arról is beszélt, hogy szerinte semmi sem indokolta a zárt ülést - a Jobbik a titkosszolgálatok meghallgatása után nyílt ülést indítványozott -, illetve hogy őt magát is behívta a bizottság, mivel a Fidesz képviselői az ülésen fel sem tették neki azokat a kérdéseket, amelyeket Zsigó Róbert pártszóvivő múlt pénteken közölt a sajtóval. A titkolózás Vona szerint csak arra volt jó, hogy "a Fidesz azt sugalmazzon, amit akar". A Jobbik elnöke szerint egyébként a kémbotrány valójában külföldi megrendelésre robbant ki. Vona szerint ugyanis a Joe Biden amerikai alelnök és Orbán Viktor miniszterelnök között lezajlott közelmúltbeli telefonbeszélgetésen az amerikai politikus arra kérte a magyar kormányfőt, tegyen valamit a Jobbik megerősödése ügyében.

Az ülésen elhangzottakat 2043-ig titkosították, a bizottság MSZP-s elnöke fel is háborodott Németh Szilárd "bőbeszédűségén", ezért Molnár Zsolt sem megerősíteni, sem megcáfolni nem akarta a bizonyítékok meglétéről szóló hírt. A szocialista képviselő Vona Gáborhoz hasonlóan úgy vélte, a jobbikos képviselők meghallgatása történhetett volna nyílt ülés keretében. Ebben a kérdésben ügyrendi döntés született, a nemzetbiztonsági bizottság tagjainak többségi - vagyis kormánypárti - szavazatával tartottak végig zárt ülést. Molnár szerint az ülés után "politikailag tisztán látnak", vagyis egyértelmű, hogy "a Jobbik az orosz érdekszférát választotta". Szél Bernadett, a testület LMP-s tagja pedig közölte, pártja számára elsőrendűen fontos az, hogy látni lehessen, miként növekszik az orosz befolyás Magyarországon, amelyet Kovács Béla ügye és a paksi erőmű-szerződések is alátámasztanak. Az ökopárt társelnöke szerint meggyőző tájékoztatást kaptak az ügyről, és bebizonyosodott, hogy nem összeesküvés-elméletről van szó. "Az LMP már biztosan visszaléptette volna azt a képviselőjét, aki ellen ilyen gyanú fogalmazódott meg"- tette hozzá.