hadsereg;Thaiföld;Bangkok;átmeneti kormány;Jinglak Sinavatra;rendkívüli állapotot;

2014-05-21 07:32:00

Közbelépett a hadsereg

Rendkívüli állapotot vezetett be a hadsereg Thaiföldön a "törvény és rend" megőrzésére. Az ázsiai országban fél éve tartanak a kormányellenes megmozdulások, lemondott a kormány, jelenleg nincs működő adminisztráció. A fegyveres erők széleskörű felhatalmazással ruházták fel magukat, de hangsúlyozták, nem puccsot hajtottak végre.

A lépés mégis meglepetés, mivel a katonák mindeddig fogadkoztak, hogy nem készülnek hatalomátvételre. Az ügyvezető kormányfő nemzetbiztonsági tanácsadója a BBC szerint közölte, a hadsereg nem konzultált velük előzetesen a lépésről. Az átmeneti kormány rendkívüli ülést tartott.

A hadsereg szóvivője szerint az ügyvezető kabinet hivatalban marad, s felkérték a választási bizottságot, hogy augusztus 3-ra szervezzenek új választásokat. A katonák állásokat foglaltak el Bangkok utcáin, fő céljuk, hogy a leváltott miniszterelnököt, Jinglak Sinavatrát támogató "vörösingesek" tüntetéseinek véget vessenek.

A rendkívüli állapot bevezetésről a hírt hajnali háromkor jelentették be a televízióban. Közölték, hogy nincs ok pánikra, mindenki folytathatja megszokott életét. A hadsereg főparancsnoka, Prayuth Chan-Ocha egy 1914-es törvényre hivatkozva adta ki a parancsot a katonai közigazgatás bevezetésére.

Nemzetbiztonsági okokra hivatkozva sajtócenzúrát is elrendeltek, a rádió- és tévéállomásokat katonák szállták meg. A főparancsnok felhívta a pártokat, hogy párbeszéd útján vessenek véget a politikai válságnak. A rendkívüli állapot addig marad érvényben, amíg helyre nem áll a rend az országban, közölte, hozzátéve, a hadsereg nem enged meg semmiféle vérontást.

Az Egyesült Államok szoros figyelemmel követi az eseményeket - közölte Jen Psaki külügyi szóvivő. Washington reményét fejezte ki, hogy a katonai fellépés ideiglenes lesz, s célja nem a demokratikus intézmények aláásása.

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője emlékeztetett: az EU kezdettől a politikai válság békés rendezésére és a demokratikus elvek tiszteletben tartására szólított fel. Ashton sürgette, hogy mielőbb tegyék közzé a rendezés menetrendjét, tartsanak előrehozott választásokat, s állítsanak fel működőképes kormányt Bangkokba.

Az unió fődiplomatája a hadsereget az emberi jogi normák betartására, a sajtószabadság tiszteletben tartására szólított fel.Thaiföldön már legalább 18 katonai hatalomátvétel és puccskísérlet történt azóta, hogy 1932-ben kikiáltották az alkotmányos monarchiát.

A budapesti külügyminisztérium fokozott óvatosságra inti a Thaiföldre készülő utazókat.