Szerbia;áradások;Egészségügyi Világszervezet;járványok;Obrenovác;Zoran Loncar;

2014-05-27 07:32:00

Járványtól tartanak az árvíz után Szerbiában

Szerbiában hosszú időbe telhet, amíg sikerül úrrá lenni az áradások okozta károkon. A hatóságok továbbra is járványok kitörésétől tartanak. Zoran Loncar egészségügyi miniszter a belgrádi B92-nek elmondta, az elsődleges feladat a fertőtlenítés biztosítása minden érintett területen, hiszen csak ezt követően térhetnek vissza a családok házaikba.

Mint mondta, egyelőre nem lehet tudni, meddig tart a folyamat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a napokban kettes fokozatúra emelte a járványveszély szintjét Szerbiában, Boszniában és Horvátországban. Loncar szerint a fertőtlenítéshez minden eszközük meglesz, de "akadnak olyan nem várt események, amelyeket nem feltétlenül tudunk az ellenőrzésünk alatt tartani" - tette hozzá.

Az áradás által legsúlyosabban érintett településen, Obrenovacban, ahol múlt hét elején helyenként három méter magasan állt a víz, lassan kezd visszatérni az élet a régi kerékvágásba. A helyi önkormányzat hétfőn vette fel újra a munkát, így a helyi lakosság megkezdhette kárigényeinek bejelentését.

A helyi polgármester előzőleg azt közölte, nem lesznek képesek eleget tenni minden igénynek, hiszen több tízezer bejelentés várható. A vízszolgáltatás ma állhat helyre, ezzel együtt megkezdhetik a fertőtlenítést is. A szerb televízió közlése szerint hétfőn az utakról próbálták kiszivattyúzni a vizet.

A település több részén még nem volt áram. A Nikola Tesla erőmű, vasárnap csatlakozhatott a szerb villamoshálózathoz. A drámai napokat átélt Mali Zvornikban szintén kezd normalizálódni az élet, ismét megnyitották az iskolákat, de továbbra is komoly veszélyt jelentenek a földcsuszamlások, emiatt 160 épület van veszélyben.

Gondot okoz az egyre súlyosabb benzinhiány is. Szakértők szerint legalább harminc évbe telik, amíg sikerül teljesen eltüntetni az áradás nyomait.

Továbbra is tömegesen küldik az sms-üzeneteket Szerbia állampolgárai, hogy így segítsenek az áldozatoknak. A rövid szöveges üzenetekből már 1,6 milliárd dinár (140 millió euró) folyt be. Egy sms ára 100 dinár, amit nem terhelnek adóval.