kórház;adósság;

2014-06-06 07:13:00

Újabb csúcson a kórházi adósság

Május végére meghaladta a 65 milliárd forintot a kórházak összesített adósságállománya - értesült lapunk. A tartozás hónapról hónapra nő, mostanra több kórház sem tudja megvenni a napi működéshez szükséges eszközöket és gyógyszereket, de komoly gondok vannak a közüzemi számlák kifizetésével is. A beszállítók már hónapokkal ezelőtt is csak készpénzért láttak el bizonyos intézményeket, orvosi eszközöket például az Országos Kardiológiai Intézet, a Honvédkórház, valamint a váci kórház is csak azonnali fizetés esetén kaphatott.

Eközben a kabinettel - miután az új kormány még nem alakult meg, az eddigi tárcavezetők pedig "korlátozott jogköreikre" hivatkoznak - még csak egy asztalhoz sem tudnak ülni az érdekelt felek.

Márpedig a Magyar Kórházszövetség szerint most feltétlenül szükség lenne legalább 20-30 milliárd forintnyi konszolidációs összegre, különben a nyáron több intézményben leállhatnak bizonyos ellátások. Velkey György, a szövetség elnöke korábban azt is mondta: a kórházfinanszírozás és az egészségügyi ellátások közfinanszírozásának hosszú távú újragondolása, valamint a ráfordítások emelése nem halasztható tovább. Ám az Orbán-kormány mintha nem így gondolkodna. Miközben egyre nagyobb a baj a kórházakban, a választások előtt megígért, a szükségesnél lényegesen alacsonyabb, mindössze 5,1 milliárd forintos "adósmentő juttatást" sem kaphatták meg az intézmények eddig. Erről szintén majd csak az új kormány dönthet.

Az utóbbi négy évben 4 százalék körülire esett vissza a magyar egészségügy GDP-arányos közfinanszírozása, ebből pedig következik, hogy egy-egy betegség ellátásáért a kórházak jóval kevesebb pénzt kapnak, mint amennyibe ténylegesen kerül nekik a munka. Emiatt nemcsak az adósságállomány dönt csúcsokat az utóbbi években, hanem a várólisták is, miközben jelentősen csökkent a kórházi ellátások száma is 2009 óta, hiszen az intézmények nem végzik el a költséges beavatkozásokat.