X_Foci VB 2014;Publicisztika;VB;fejsérülés;Alvaro Pereira;

2014-06-24 17:01:00

Védősisak a futballistáknak?

Amerikai kutatók már évek óta foglalkoznak azzal, hogy a futballban is be kell vezetni a fejvédőt, ami ma már elengedhetetlen a korábban is veszélyesnek tartott jégkorongban és amerikaifutballban.

A téma a brazíliai világbajnokság eseményei kapcsán ismét előtérbe került, miután az egyre keményebb test test elleni harcban, az ütközések során gyakorivá váltak a – legtöbbször vétlen – összefejelések, fejbe rúgások, de „veszélyes üzemmé” válik egy-egy beívelés során a kapufa is. Már a vb első hetében is több ilyen jellegű sérülést láttunk, a legijesztőbb talán az volt, amikor a becsúszni próbáló uruguay-i Alvaro Pereirát térdével rúgta fejbe a nagy lendülettel előretörő angol Raheem Sterling. Pereira el is vesztette eszméletét, szerencsére azonban komolyabb baj nem történt.

Már 2011-ben Michael Lipton, a New York-i Yeshiva egyetem mágneses rezonancia-kutató központjának igazgatója 32 amatőr futballista agyáról készült felvételeket hasonlított össze agysérüléseket szenvedett páciensek felvételeivel és hasonló károsodásokat észlelt. Egy másik tanulmány pedig azt mutatta ki, hogy a fejsérüléseket tekintve a foci ugyanolyan veszélyes, mint az amerikaifutball.  2014 elején pedig a New York Times egy félprofi labdarúgónál megállapított  traumatikus enkefalopátiáról számolt be. 

Egyelőre nem születtek még olyan tanulmányok, amelyek alaposan feltárták volna a futballisták fejét fenyegető neurológiai károsodásokat. Ugyanakkor több cikk is felhívta a figyelmet arra, hogy manapság a gyermek futballisták nem kapnak megfelelő képzést a fejjel való játékhoz, és ez már önmagában veszélyforrás lehet. Persze ilyen alapon a futball-történelem legnagyobb fejelőinek mind agykárosultnak kellett volna lennie…

Pereira esete, és főleg az, hogy a játékvezető visszaengedte a játékost a pályára, annak ellenére, hogy legalább egy percig nem volt magánál, azt mutatja, hogy a FIFA még mindig nem veszi elég komolyan a problémát – írja a L’Équipe. Pedig a nemzetközi szövetség ide vonatkozó rendelkezése szerint csak orvosi vizsgálat után lehet a sokkos állapotba került játékost újra játékba engedni. Kérdés, hogy Pereira esetében mennyire volt alapos ez a vizsgálat. A FIFPro, a nemzetközi játékos-szervezet azonnal neki is ment a FIFÁ-nak, sőt, rögtön szabálymódosítást is javasoltak, mely szerint egy fejsérülést szenvedett játékos helyére lehessen ideiglenesen cserejátékost beküldeni, amíg nem állítják fel a diagnózist és lehessen akár kényszeríteni is saját érdekében egy sérült játékost a pálya elhagyására, ha önszántából erre nem hajlandó. A FIFPro azt is javasolta, hogy ilyen esetben ne csak a csapat orvosai, hanem független orvos is vizsgálja meg a sérültet.

Az elmúlt években voltak olyan neves játékosok, akik fejsérülésük után egy ideig védősisakot hordtak, és közülük többen – mint Petr Cech, a Chelsea cseh kapusa, vagy Cristian Chivu, a nemrég visszavonult román védő – e kiegészítőt „védjegyükké” tették. A kötelező fejvédő valószínűleg nem tetszene az olyan frizura-bajnokoknak, mint C.Ronaldo, Pogba, vagy Neymar, de valószínűleg egyelőre nem kell félniük attól, hogy el kell rejteniük fejéküket.