ügyészség;Hagyó Miklós;OBH;Kecskeméti Törvényszék;BKV-per;

2014-07-02 07:11:00

BKV-per: pontosítani kell a vádiratot

A már eddig is többször módosított vádirat pontosítására, véglegesítésére szólította fel az ügyészséget a Kecskeméti Törvényszék a BKV-perként ismert Hagyó Miklós elleni büntetőeljárásban, amelyet tegnap kezdett újratárgyalni a büntetőtanács.

A per formailag teljesen elölről kezdődött, mintha a 2012. június 13-i első tárgyalás óta megtartott csaknem ötven tárgyalási nap és a legalább ennyi tanú meghallgatása meg sem történt volna. Viszont változatlan helyszínen és - szintén változatlanul - az ügyet eddig is tárgyaló tanácsvezető bíró, Hadnagy Ibolya előtt zajlik a tárgyalás. Mindennek előzménye a büntetőpernek a helyileg illetékes Fővárosi Törvényszékről vidékre helyezése volt 2012 elején, ám ezt az Alkotmánybíróság (Ab) tavalyi döntése felülírta, hiszen megsemmisítették az ügyáthelyezés intézményét.

Vagyis azt a jogszabályt, amely alapján a 2012 január elsején az Országos Bírósági Hivatal (OBH) élén hivatalba lépett Handó Tünde - Szájer József fideszes EP-képviselő felesége - első intézkedései közt a budapesti bírák leterheltségére hivatkozva az ügyet Kecskemétre helyezte át. Az Ab döntése alapján a vidéki bíróságok nyolc eljárást - köztük a Hagyó- és a Sukoró-pert is - "visszadobták" a Fővárosi Törvényszéknek, amely azonban szintén nem tartotta magát illetékesnek, így a végső szót a Kúria mondta ki: visszahelyezte az ügyeket a vidéki törvényszékekre. Ám közben hónapok teltek el, az idő múlásának pedig nagy jelentősége van. Mivel a Hagyó-per kiemelt jelentőségű ügy, két tárgyalás között nem telhet el több mint három hónap, különben az eljárást elölről kell kezdeni. Márpedig itt öt hónap is eltelt.

Az újrakezdett eljárásban a vádlottakat, illetve a tanúkat nem hallgatják meg újra, a vallomásaikat csupán felolvassa a tanácselnök. Erre 2-3 tárgyalási napot szán a bíróság, így a nyári ítélkezési szünet után, szeptemberben befejeződhet az iratismertetés, és érdemben folytatódhat a tárgyalás. Tegnap ismertették a már elhangzott vallomások legfontosabb elemeit, köztük Hagyó 2012 őszi vallomását, amikor is a volt MSZP-s főpolgármester-helyettes kijelentette: nem követett el bűncselekményt.

Korábban Hagyó ügyvédje, Kádár András lapunknak elmondta: tudomásul veszik a Kúria ügyet visszahelyező döntését, de a lépés törvényességét nem ismerik el. Kádár szerint emiatt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulhatnak. Eközben a perben a vád nem áll jól. Az állítólag szükségtelen BKV-s szerződések közül egyre több kerül ki a vádiratból, amivel csökken az elkövetési érték is. A perben sok szereplő visszavonta a Hagyóra nézve terhelő vallomását, így kipukkadt az elhíresült Nokia-dobozos pénzátadás vádja is.