kormány;támogatás;civil szervezetek;KEHI;Norvég Civil Támogatási Alap;

2014-07-19 07:20:00

A norvégok folytatják

Hiába a kormányzati hivatal fenyegetőzése, vizsgálata, több civil szervezet is megtagadta, hogy a szerintük jogalap nélküli vizsgálat céljaira átadja az érzékeny személyes adatokat is tartalmazó pályázati dokumentációikat. A norvégok eközben rendületlenül osztják a Norvég Civil Támogatási Alap pénzét a nyertes pályázóknak. A donorok, Norvégia, Izland és Lichtenstein a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) kutakodásának leállításához is kötik a magyar kormánnyal folytatott tárgyalások felújítását.

A Norvég Civil Támogatási Alap folytatja. A szervezet bejelentette, a most zárult pályázati ciklusban 136 civil szervezet pályázata összesen 4,34 millió euró (nagyjából 1,3 milliárd forint) támogatást kap. Ezzel az NCTA 3,6 milliárdos keretének 70 százaléka "gazdára talál". A második körben közel 1700 támogatási igény érkezett. Az eredményhirdetéskor az alap kezelői és a norvég fél képviselője továbbra is szerződésszegésnek tartják az alaptól korábban támogatást nyert civilek elleni Kehi vizsgálatot.

Amíg a kormány nem állítja le a Kehi-vizsgálatot, és nem születik konstruktív javaslat a nagy, 36 milliárd forintot kezelő Norvég Alap támogatásaival kapcsolatban a közreműködő kormányzati szervezetről, addig nem kerülhet sor a párbeszéd folytatásásra az adományozók és a magyar kormány között - mondta Arild Moberg Sande, a norvég nagykövetség követtanácsosa a Norvég Civil Támogatási Alap második felhívására érkezett pályázatok értékelésekor. A hvg.hu kérdésére válaszolva Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány ügyvezetője és a pályázatkezelő szervezetek konzorciumának vezetője elmondta, hogy nagyjából ötven értékelő vett részt a pályázatok értékelésében. A nevüket azért nem hozzák nyilvánosságra, mert szeptemberben lesz még egy pályázati kör, és ott is szükség lesz a közreműködésükre. Kormányzati részről jelen volt az emberierőforrás minisztérium képviselője, kifogást egyik nyertes pályázattal szemben sem támasztott.

Pénteken a hivatali idő végével letelt az a határidő, amit a Kehi szabott a kiválasztott 58 norvégalapos civil szervezetnek, hogy beadják az általa kért adatokat. Mint azt a Népszava is megírta, a Kehi a késlekedőket 500 ezer forint bírsággal fenyegette meg, s akik végképp nem hajlandók együttműködni a hivatallal, még az adószámuk felfüggesztésével is számolhatnak. A lapunk által megkérdezett több szervezet is jelezte, minden alkalommal rendkívül rövid határidőket kaptak, még a több évre visszamenőleg bekért dokumentumok esetében is. Sok kis civil szervezet kis létszáma miatt képtelen arra, hogy néhány nap alatt összeszedje ezeket az adatokat. A Kehi pedig egyre mélyebben turkál, nem egy esetben a civil szervezetektől már önkénteseik nevét, címét is kéri, aminek pedig semmi köze a pályázati dokumentációkhoz.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) egyike annak a négy civilszervezetnek, amely megtagadta az adatszolgáltatást a Kehi-nek, de feltette a pályázati dokumentációit a honlapjára. Kapronczay Stefánia, a szervezet ügyvezetője a Népszavának elmondta, mivel nem látják a vizsgálat jogalapját, ezért döntöttek úgy, hogy nem tesznek eleget a hivatal felszólításának.
"Tisztán látszik, hogy ez a vizsgálat egy politikai támadás a kormányzattal szemben kritikát megfogalmazó, illetve a hatalométól eltérő ideológiát képviselő szervezetekkel, mint a nőjogi, vagy melegjogi szervezetekkel szemben, és ez is közrejátszott abban, hogy megtagadtuk az együttműködést" - tette hozzá Kapronczay Stefánia. A TASZ a honlapján nyilvánosságra hozott dokumentumokhoz azt a megjegyzést fűzte: a nyilvánosságnak elszámolunk, a Kehi-nek nem.
A hivatal munkatársai ugyan átnézték a TASZ honlapjára feltöltött adatokat, ám a szervezet többszöri kérésére sem adtak választ arra, hogy milyen jogalapon kutakodnak a TASZ-nál.

A szervezet ügyvezetője hangsúlyozta, bármilyen szankciót alkalmaz velük szemben a kormányhivatal, a hazai és a nemzetközi fórumokhoz fordulnak jogorvoslatért. Lapunk kérdésére Kapronczay Stefánia azt közölte, ha felfüggesztenék az adószámukat, akkor is tovább működnének, mert egy ilyen lépés sem akadályozhatja meg a munkájukat.

Az atlatszo,hu egyik olvasója a Kehi-hez fordult közérdekűadat-igénylésével, hogy kiderüljön: mennyi pénzt terveznek az adóforintjainkból a magyar demokrácia védelméért legtöbbet tévő szervezetek zaklatására költeni, illetve, hogy a Kehi hány munkatársa dolgozik az ellenőrzésen, és hogy terveznek-e további munkatársakat bevonni. A kormánymutyik feltárásában élen járó honlap olvasója azt is megkérdezte, hogy a tervek szerint mennyi ideig fog tartani az ellenőrzés, hogy az ellenőrzésben dolgozó munkatársak után havonta átlagosan mennyi kiadása van a hivatalnak, valamint hogy különített-e el a hivatal pénzügyi keretet az ellenőrzés céljaira, és ha igen, akkor mekkora összegben.

A honlap cikkéből kiderült, a Kehi ugyan válaszolt, de a formális szövegen kívül semmilyen érdemi adatot nem közölt. A további munkatársak bevonásáról például csak annyit közölt,„a vizsgálatokba beosztott munkatársak száma mindig a vizsgálat során felmerülő további feladatokhoz igazodik”. Az ellenőrzésen dolgozók munkabérét, járulékát sem tudták megmondani, mert egy-egy munkatársuk egyszerre több feladatot is végez. Természetesen a vizsgálat időtartama is rejtély maradt. Ha a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) kétes államiföldbérlet-pályázatainak hónapok óta tartó vizsgálatát vesszük alapul - amelyről a Népszava is többször beszámolt -, messze még az "eredményhirdetés". Ugyanis a helyi gazdák elemi erejű fölháborodásának hatására a kormányfő elrendelte a Kehi vizsgálatot, amely meg is kezdődött. Előbb május végére, majd júniusra ígért eredményt a hivatal, de egyelőre nem sokat tudni mire jutottak. Amikor lapunk mellett az atlatszo.hu is érdeklődött a vizsgálatról, a Kehi rövid, frappáns választ adott: „Az Átlátszónak még kevésbé mondjuk meg!”

                                             A Krétakör bírósághoz fordul
Gulyás Márton, a Krétakör Színház ügyvezetője is megerősítette a Népszavának, hogy ők sem tartják jogosak a KEHI vizsgálatát.
Így tehát bármilyen következményei, szankciói lesznek ennek az eljárásnak, bírósághoz fogunk fordulni. Egyébként pedig ha a kormányhivatal úgy véli, hogy az ő jogértelmezésük helytálló, szintén a bíróságon szerezzenek ennek érvényt - tette hozzá Gulyás Márton. Az ügyvezető azt is kifejtette, az esetleges Kehi szankciókkal kapcsolatos terveiket majd a maga idejében teszik közzé, azokról egyelőre nem kívánt beszélni.
A Krétakör példája azt is jól példázza, hogy milyen álságos volt az a kormányzati állítás, hogy úgymond a Norvég Civil Támogatási Alap forrásait "haverok között" osztották el. A mindenkori, így a mostani hatalommal is kritikus művész együttes ugyanis ezen a második körös pályázaton nem nyert.
Lapunk kérdésére Gulyás megjegyezte, magánemberek és a többi megvádolt civil szervezet részéről rengeteg jelét kapták a szolidaritásnak. Ugyanez a színházi szakmáról már nem mondható el - jegyezte meg.
                                           A nap kormányrendelete
A miniszterelnökségen született az ötlet a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásainak vizsgálatáról, a Kehi kirendeléséről, így nyugodtan mondhatjuk: összenő ami összetartozik. A Magyar Közlöny csütörtök esti számából idézve: "A rendelet értelmében a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt a kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős miniszter, vagyis a Miniszterelnökségért felelős miniszter irányítja." Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter felel ezen kívül és ezentúl a postaügyért és a Magyar Fejlesztési Bankra vonatkozó jogszabályok kidolgozásáért, és további intézmények kerültek irányítása alá, köztük a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a Nemzeti Örökség Intézete, valamint a Magyar Nyelvstratégiai Intézet is.