világörökség;Makovecz Imre;Citadella;Gellérthegy;nol.hu;Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság;

2014-08-15 07:17:00

Törvénytelen volt a Citadella "ostroma"

Május 5-én - ahogyan arról lapunk beszámolt -, hatalmas rendőri erőkkel "foglalta vissza" a Citadellát az állam. Az akciót a vagyonkezelő azzal indokolta, hogy "az állam jó gazda módjára, vette vissza jogos tulajdonát, az UNESCO által a világörökség részének nyilvánított Citadellát".

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának megállapítása szerint ugyanis a Citadella használata, illetve hasznosítása nem felel meg a világörökségről szóló törvény rendelkezéseinek. A bérlők elvégezték ugyan a szükséges karbantartásokat és az alkalomszerű javításokat, de lényegében csak az üzleti érdekeiket érintő beruházásokat hajtották végre.

A területre a turistákat sem engedték be hetekig, az ott működő vállalkozásokat pedig bezáratták. Az eljárás ellen per indult, s mint a nol.hu megtudta, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság végzéséből kiderül, a végrehajtást arra hivatkozva rendelték el, hogy a bérlők nem tettek eleget a miniszter 2013. októberi határozatának.

Csakhogy annak eleget tettek. Hiszen jogi értelemben távoztak, az pedig más kérdés, hogy az időközben jogaiba lépett új vagyonkezelővel új szerződést kötöttek, és így mégis maradtak. A lap szerint a bíró világosan leírta: hiába nem tetszik a vagyonkezelőnek az önkormányzattal kötött szerződés, hiába vitatják annak érvényességét, az mindaddig érvényben van, amíg nem teljesül, illetve a felek vagy a bíróság azt fel nem bontja.

Az ügyben hivatali visszaélés gyanúja miatt tett feljelentéseket eddig az ügyészség rendre elutasította. Csakhogy a bíróság jogerős végzése jogilag új helyzetet teremt az ügyészség számára is - derül ki a lapból. A Népszava korábbi információi szerint azonban nem feltétlenül világörökségi aggályok, illetve üzleti viszályok vezethettek a Citadella lezárásához.

Sokkal valószínűbb, hogy a kormány meg kívánja valósítani a felcsúti aréna építészeti megálmodója, a 2011-ben elhunyt Makovecz Imre gellért-hegyi terveit. Az ő elképzelései szerint Magyar Panteont kellene létesíteni a város szirtfokán, a Citadella falazatán kívüli körsétányon pedig Hungarikum utcát létesíteni.

Makovecz Imre építész egy 2008-as, interjújában kifejtette: nagyon örülne, ha megjönne a politikusok esze, és lecserélnék a Gellért-hegy "ocsmányságait" valami méltóbb emlékműre, amit már meg is tervezett.

Az is napvilágot látott, hogy már az idén megkezdenék egy sikló építését, mely a Hegyalja út és a Rác fürdő közötti alsó állomástól a Citadella sétányig - mintegy 300 méteres pályán - vinné az utasokat. A két, egyenként 40 férőhelyes kabin óránként 540 fő szállítására akalmas, és a nap 24 órájában közlekedne majd.
Utóirat:

A Citadella panoráma éttermének honlapja jelenleg nem működik, csak egy közlemény olvasható rajta: "a Citadella teljes területe rajtunk kívülálló okok miatt, bizonytalan ideig zárva tart…"