atlétika;gátfutás;Pars Krisztián;Baji Balázs;

2014-08-16 07:55:00

Bajit blokkolták, lemaradt a dobogóról

Baji Balázs csütörtök késő este ugyan ötödikként haladt át a célvonalon a zürichi atlétikai Európa-bajnokság 110 m gát döntőjében, ám miután az eredetileg harmadik francia Dimitri Bascou-t kizárták, az előkelő negyedik helyen végzett. Egyébként a magyarok sok vizet nem zavartak, ha csak nem az Eurosport szakkommentátora, aki fejen akarta lövetni az egyik versenyzőt.

Baji Balázs már az előfutamában jelezte, hogy remek formában van, idei legjobbját futva kvalifikált az esti döntőre. Ott aztán a 13.37 mp-es eredményét is túlszárnyalta, sőt országos csúcsot elérve (13,29) teljesítette a 110 métert. Pedig az elején több gátat is felborított, ám az utolsó métereken jócskán faragott a hátrányából: olyannyira, hogy célfotó döntött, ami Bajit ötödiknek hozta ki, Martinot-Lagarde-éval megegyező idővel, egy századdal szorult le a harmadik, kettővel pedig a második helyről.
"Bosszankodhatnék is az egy század miatt, de nem szabad elfelejteni: ez a papírforma" - nyilatkozta szimpatikusan az MTI-nek Baji. Utóbb azonban a magyar sprintert az utolsó métereken akadályozó Dimitri Bascou-t diszkvalifikálták, így végül negyedik lett. A bronzérmet egy másik francia, Martinot-Lagarde kapta.

"A francia futó többször átlépett Balázs pályájára, a célvonalnál pedig átnyúlt elé. A befutónál Balázsnak már egyszerűen nem jutott hely, hogy még jobban bedobja magát" - értékelte tegnap a látottakat Spiriev Attila. A szakmai igazgató hozzátette: a szabálytalanság a felvételek alapján egyértelmű volt, mire benyújtották volna az óvást, a zsűri már ki is zárta Bascou-t.
"Ha Bascou nem akadályozza Balázst, talán érmes lett volna" - említette Spiriev.

A franciáknak aznap egyébként nem volt valami szerencsés napjuk, mert kizárás miatt még egy érmet veszítettek. Mahiedine Mekhissi-Benabbad jókora fölénnyel győzött a 3000 méteres akadályfutáson. Előnye olyan nagy volt, hogy a célegyenesben levette a mezét, és a szájába vette. A sportszerűtlenség miatt a szervezők őt is diszkvalifikálták. Kovács Dusán, az Eurosport gátfutó-szakkommentátora mindenesetre annyira feldühödött a francia tettén, hogy élő adásban jól hallhatóan azt mondta: "Én fejbe lövetném az ilyet!" Az Eurosport közölte: a 400 méteres gátfutás magyar csúcstartójától, aki 15 éve szakkommentátorkodik a csatornánál, elhatárolódik, és fegyelmi eljárást indítottak ellene.

Tegnap amúgy a franciák végre jó hírt is kaptak, Yohann Diniz 3:32:33 órás világcsúccsal nyerte az 50 km-es gyaloglást - és lapzártánkig ki sem zárták. Pedig majd' két percet javított (3:34:14 óra) a 2008 óta fennálló csúcson.

A súlylökő Márton Anita bejutott - a súlylökés döntőjébe a zürichi atlétikai Európa-bajnokságon. A zuhogó esőben bonyolított selejtező során egyre nagyobb dobásai közül 17,36 méterrel a hatodik helyen jutott a vasárnapi fináléba, ahol, mint ahogy leszögezte, Horváth Viktória 18,62 méteres, 1987 óta élő országos csúcsa megdöntésére tör.

A magasugró Szabó Barbara nem jutott döntőbe, mivel ugyan 1,85 méterig jutott, de csak másodjára sikerült átvinnie - ha elsőre összejön neki, az elég lett volna a fináléhoz.

Ma lényegesen ígéretes napunk lesz, hogy mást ne mondjunk: Pars Krisztián címvédőként vesz részt a kalapácsvetés esti döntőjében!