közbiztonság;Feketekönyv;

2014-08-25 07:00:00

Feketekönyvben a közbiztonságról

Eldördült a startpisztoly, szombaton hivatalosan is elkezdődött az önkormányzati választási kampány. A szocialisták bejelentették, hamarosan elkészül a fővárosi fideszes vezetés "hibáit, hazugságait és megoldatlan problémáit" feldolgozó feketekönyv következő fejezete. Horváth Csaba, az MSZP budapesti frakcióvezetője a kampány első napján biztonságos és tiszta Budapestet ígért. Az Együtt-PM bemutatta fővárosi kerületi polgármester-jelöltjeit, a DK pedig közölte, valamennyi megyében önálló listát állítanak és számításaik szerint Budapesten 3-4 polgármesterük lehet. A baloldali összefogás azonban nem mindenhol alakul a tervek szerint.      

Hamarosan elkészül a városvezetés "hibáit, hazugságait és megoldatlan problémáit" feldolgozó budapesti feketekönyv következő fejezete - jelentette be szombaton Horváth Csaba. Az MSZP fővárosi frakcióvezetője az önkormányzati választási kampány első napján elmondta, most a romló közbiztonságra akarják felhívni a budapestiek figyelmét, továbbá arra, hogy az elmúlt négy évben a főváros 12 kórházát, 150 iskoláját, értékes Főgáz-részvényeit, valamint a Városligetet és a Vidámparkot veszítette el. Horváth szerint a jelenleginél rosszabb vezetése már nem is lehetne Budapestnek.

Tarlós István főpolgármester szerinte Orbán Viktor kormányfő "bábja" és csak a Fidesz érdekeit érvényesíti. Ezzel szemben a szocialisták odafigyelő, biztonságos és tiszta Budapestet szeretnének a jelenlegi "széthulló és romló" városi szolgáltatások helyett. Ahhoz azonban, hogy ez megvalósulhasson, a fővárosiaknak balliberális városvezetést kell megbízniuk októberben.

Mostantól minden támogatást megadnak a baloldali ellenzék közös főpolgármester-jelöltjének - fogalmazott Horváth Csaba, aki bízik abban, hogy Falus Ferenc minél több programpontot átemel majd a szocialisták budapesti elképzeléseiből.

Zsidó-kártya a kampányban
Sandán célozgat Falus Ferenc zsidóságára, zsidó szervezeti kötődésére a Szombat szerint a Heti Válasz. "A sandaság nyilvánvaló: itt van ez a zsidó, aki ráadásul titokzsidó, amerikai kézen eltűnt zsidó pénzeket oszt, és még csak holokauszt-megemlékezésekre se jár, eszetekbe ne jusson megválasztani, magyarok" - fogalmaz a zsidó politikai és kulturális folyóirat. A Szombat szerzője azt még érti, hogy miután az antiszemitizmus Magyarországon tényező, egy jobboldali lap megpróbálja felhasználni a "zsidó-kártyát", hogy ellehetetlenítse a baloldal főpolgármester-jelöltjét. Azt azonban már nem, hogy a baloldalon miért nem büszkén hangoztatott tény, hogy a jelöltjük egy rangos zsidó szociális alapítvány, a történelmi múltra, hatalmas érdemekre visszatekintő Joint magyarországi partnerének felelős vezetői posztját tölti be. Miért nem hivatkoznak büszkén felelős munkájára, az alapítvány által gondozott idős túlélőkre és rászorulókra - teszi fel a kérdést Szántó T. Gábor főszerkesztő.
A Heti Válasz egyebek mellett az kifogásolta, hogy Falus, aki a Magyarországi Zsidó Szociális Alapítvány kuratóriumának elnöke semmilyen szerepet nem vállalt a zsidó közéletben, nyilvános rendezvényeken nem jelenik meg. A Szombat szerint nem kell feltétlenül Holokauszt-megemlékezésekre járni, de a közéletben "túl kéne lépni a Holokauszt okozta görcsökön". Budapesten mintegy százezer zsidó él és még néhány százezer azok száma, akik kötődnek hozzájuk, számukra azonosulási pont lehet a tény, amit a jobboldali lap Falusról közölt - teszi hozzá a Szombat.

A politikus szerint egyébként az MSZP elnökének nem szükséges találkoznia a párt által támogatott főpolgármester-jelölttel, mert az csak gesztus, a kampány enélkül is működik. A fővárosi frakcióvezető így reagált arra, hogy Tóbiás József az ATV-ben elismerte, még sosem beszélgetett Falussal. Horváth kijelentette, hogy a főpolgármester-jelöltet több párt is támogatja és nem a szocialisták elnökén múlik, hogy mi fog történni a kampányban, hanem a budapesti szervezeteknek kell együttműködni. A "szegedi polgármester-jelölttel sem kellett találkoznia, vagy éppen a miskolci Pásztor úrral sem kellett találkoznia a párt elnökének. Ez egy plusz lehetőség" - mondta a politikus.

Az Együtt-PM tegnap jelentette be, hogy a főváros 12 kerületében állít polgármesterjelöltet az önkormányzati választásokon. Karácsony Gergely, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke szerint céljuk, hogy a helyi önkormányzatokban megteremtsék a szabadság és a szolidaritás hídfőállásait, így kezdjék meg az Orbán-rezsim lebontását. A kampányban be kívánják mutatni politikai elképzeléseiket; számukra fontos a korrupció elleni küzdelem, az önkormányzatok átlátható gazdálkodása, ami - különösen a Fidesz által irányított - helyhatóságok hiányossága. Juhász Péter, az Együtt társelnöke szerint olyan fővárost szeretnének, ahol az emberek bevonásával születnek a döntések. Arról is beszélt, hogy kampányuk eltérő lesz a Fideszétől, egyebek mellett azért, mert a baloldali ellenzék nem jut plakáthelyekhez, így a hirdetéseket személyes jelenléttel fogják pótolni.

A szövetség az MSZP és a DK támogatásával a III. kerületben Béres Andrást, az V. kerületben Juhász Pétert, a VI. kerületben Kiss Róbertet, a IX. kerületben Gegesy Ferencet, Ferencváros korábbi szabad demokrata polgármesterét, a XIV. kerületben pedig Karácsony Gergelyt indítja. A többi kerületben önállóan méreti meg magát. Országszerte 29 önálló polgármester-jelöltet és 296 egyéni önkormányzati képviselő-jelöltet indít az Együtt-PM, a szövetség valamennyi megyében és Budapesten is önálló listát állít.

Ugyanerre készül a Demokratikus Koalíció (DK), amely a napokban jelentette be, hogy fővárosi kompenzációs listáját Gy. Németh Erzsébet korábbi fővárosi frakcióvezető és országgyűlési képviselő vezeti. Gyurcsány Ferenc pártja arra számít, hogy Budapesten akár 3-4 polgármester-jelöltjük is győzhet. A DK saját kampánya részeként szeptember 6-án tartja meg "Az ellenállás napja" című következő tüntetését. A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) ma délelőtt a fővárosi önkormányzat előtt indítja saját kampányát. A MoMa Bokros Lajost indítja Tarlós Istvánnal szemben októberben.

A baloldalnak, amelyik Budapesten heteken át igyekezett egyezségre jutni, vidéken nem mindenhol sikerült összefognia. Ajkán például még mindig nem tudni, hogy a DK állít-e ellenjelöltet a szocialista Schwarcz Tiborral szemben, vagy Szekszárdon támogatja-e a trafikmutyit leleplező LMP-s Hadházy Ákost, ahogy a többi baloldali párt teszi. Esztergomban az MSZP biztosan önálló polgármester-jelöltet indít, az Együtt-PM és a DK viszont nem, azt azonban eddig nem árulták el, hogy a baloldali jelölt mellé állnak, vagy a függetlenként újrázni akaró Tétényi Évát segítik. Dunaújvárosban külön indul a PM, de több településen is egymással szemben versengenek a baloldal pártjai.