Tóth Krisztián;cselgáncs;kvalifikáció;

2014-08-30 07:55:00

Tóth Krisztián, az ezüstfiú

Ki ne emlékezne a tavalyi, Rióban megrendezett cselgáncs-vb-re, amikor az ötödik nap előtt a magyar válogatott érem nélkül állt. Akkor egy 19 éves fiatalember mentette meg a mundért, aki az elődöntőig menetelve végül az ötödik helyen végzett. A Cseljabinszkban e napokban zajló, olimpiai kvalifikációs cselgáncs-vb ötödik napig egyetlen magyar sem állt dobogóra, amikor jött egy húszesztendős fiatalember, s a döntőbe jutva ezüstérmes lett. Tóth Krisztián személyében új világklasszisa született.

Van egy olyan magyar mondás, miszerint kicsi a bors, de erős… Nos, ennek az igazságtartamát immár sokadszor tapasztalhatta meg a nemzetközi dzsúdóvilág, hiszen súlycsoportjának, a 90 kilónak messze legalacsonyabb résztvevője, Tóth Krisztián elképesztő menetelése ezüstérmet ért a Cseljabinszkban zajló, olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokság tegnapi versenynapján.

A KSI kétszeres U23-as Európa-bajnok versenyzője már a tavalyi vb-n is megmentette a magyarok becsületét az akkor megszerzett 5. helyével, ám azóta súlycsoportja 11. helyéig jött fel a világranglistán úgy, hogy ebben az évben már két Grand Prix-viadalon is döntőzött - mindkettőn kikapott -, valamint az Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett. Hogy a sportoló bírja a terhet, az tegnap is kiderült, ugyanis a tavalyi riói vb-hez hasonlóan megint érem nélkül álltak a magyarok, amikor minden szem rá szegeződött, mégis megtette, amit megkövetelt a haza…

Az első két körben simán verte az elefántcsontparti Kinapeya Romeo Konét és a szerb Aleksandar Kukoljt, ezzel bejutva a legjobb nyolc közé, azaz már ekkor biztos volt, hogy pontszerzőként zárja a viadalt. Sokan már a következő meccse előtt vigaszágon látták Tóthot, ugyanis a világranglista éllovasa, a kétszeres Európa-bajnok, vb-ezüstérmes grúz Varlam Liparteliani várt rá a tatamin.

És ekkor elkezdődött valami, ami a csodával volt határos. A 20 éves magyar előbb a világelsőt, majd az elődöntőben a hazai közönség előtt szereplő Kirill Voproszovot verte meg, így életében először jutott be felnőtt világverseny fináléjába.
Oda, ahol példaképe, az olimpiai, kétszeres világ- és kétszeres Európa-bajnok görög Iliasz Iliadisz várt rá. Tóth mindent megtett, ám egyelőre meg kellett hajolnia a még meglévő nagyobb tudás előtt: Iliadisz 2 perc 4 másodperc után megkontrázta a magyar kiemelési kísérletét, és ipponnal nyert.

"Nagy álmom teljesült azzal, hogy a példaképemmel döntőzhettem. Sajnos rutinosabb, erősebb, körülbelül tíz évvel többet dzsúdózott, mint én. Belementem egy kétséges helyzetbe, úgy gondoltam, meg tudom oldani, de sajnos nem sikerült" - nyilatkozta a Kossuth Rádiónak a döntőjét követően Tóth, aki ezzel a magyar dzsúdósport hatodik vb-ezüstérmét szerezte meg. Ráadásul ebben az évben rászolgált az Ezüstfiú elnevezésre - harmadszor lett az idén második -, és a fejlődését látva joggal remélhetjük, hogy legkésőbb 2016-ra Aranyemberré válik.

Sajnos a többieknek a mai napon mindössze egy meccs jutott. A szintén 90 kilogrammos Vér Gábor esetében a sorsolást követően erre számítani lehetett, ugyanis az Universiade-bajnok szerb Dmitri Gerasimenko még jobb nála, ám a hölgyek 78 kilójában a kétszeres Európa-bajnok Joó Abigéltől jóval többet vártunk. A KSI versenyzője azonban simán kikapott a mongol Munkhtuya Battulgától, így helyezetlenül zárt.

Ma hárman lépnek tatamira a magyarok közül. A 100 kilogrammban Cirjenics Miklós (Atomerőmű SE) az egyiptomi Ramadan Darvis ellen kezd, Fogasy Gergő (Kecskeméti JC) liechtensteini ellenfelet kapott a rajtra, míg a vb-ezüstérmes Bor Barna (Atomerőmű SE) a doppingvétségért kapott kétéves eltiltása után visszatérő üzbég Tangrijev ellen kezdi meg cseljabinszki szereplését.

Eredmények
Nők, 70 kg: 1. Yuri Alvear (Kolumbia), 2. Nun Ira Karen (Japán), 3. Onix Cortes Aldama (Kuba) és Katarzyna Klys (Lengyelország).
Nők, 78 kg: 1. Mayra Aguiar (Brazília), 2. Audrey Tcheumeo (Franciaország), 3. Kayla Harrison (Egyesült Államok) és Anamari Velensek (Szlovénia), ...Joó Abigél helyezetlen.
Férfiak, 90 kg: 1. Iliasz Iliadisz (Görögország), 2. TÓTH KRISZTIÁN, 3. Varlam Liparteliani (Grúzia) és Kirill Voproszov (Oroszország), ...Vér Gábor helyezetlen.