halasztás;devizahitel;perek;

2014-10-09 07:28:00

Halasztási dömping a devizahiteles perekben

Sorra halasztják az ítélethozatalt a devizahiteles perekben a bíróságok. Szerdán két perben, Raiffeisen Lízing kontra magyar állam, valamint az MKB Bank perében is október 22-én "vagy előbb" várható döntés a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtáblán. 

A kedden tárgyalt két perben is az ítélet elhalasztásáról döntött az ítélőtábla. Ennél is meglepőbb az UCB Ingatlanhitel Zrt. magyar állam ellen indított devizahitelekkel kapcsolatos perében hozott ítélet, ugyanis az ítélőtábla megsemmisítette a Fővárosi Törvényszék ítéletét és új tárgyalásra kötelezte az elsőfokú bíróságot. A szóbeli indoklás szerint a törvényszék nem foglalkozott a felperes pénzintézet által benyújtott kereset egyes részeivel, azokat figyelmen kívül hagyta, így az ítélet nem felel meg a teljesség elvének. Az ítélőtábla osztja mind az alperes, mind a felperes álláspontját is, miszerint az elsőfokú ítélet indoklása hiányos.

A Raiffeisen Lízing másodfokon azt kérte a bíróságtól, hogy forduljon az Alkotmánybírósághoz és az Európai Unió Bíróságához, mert szerinte több ponton alaptörvény-ellenes az első devizahiteles törvény. A bank ügyvédei ezt tegnap azzal egészítették ki, hogy álláspontjuk szerint az időközben elfogadott elszámolási törvény is alkotmányellenes, többek között azért, mert sérti a jogbiztonság elvét. A magyar állam jogi képviselője ugyanakkor kiemelte: a per nem lehet "a törvény kritikájának fóruma", és úgy vélte, hogy a felperes nem bizonyította a tisztességtelenség törvényi vélelmének megdöntéséhez szükséges tényeket, ezért kérte a fellebbezés elutasítását.

Az időközben állami tulajdonba került MKB Bank Zrt. magyar állam ellen indított, devizahitelekkel kapcsolatos perében az elsőfokú, elutasító ítélet hatályon kívül helyezését szerette volna elérni, mert az hiányos és ellentmondásos. Kérte azt is, hogy másodfokú tárgyalás keretében állapítsák meg, hogy az általa alkalmazott szerződési feltételek tisztességesek. A fellebbezés szóbeli kiegészítésében a bank jogi képviselője kiemelte: a szerződések megkötésekor a felek megállapodtak abban, hogy bizonyos változás esetén milyen mértékben változik a kamat.

A bíróság az Ab-hez és az Európai Bírósághoz fordulásról sem döntött a szerdai tárgyalásokon, ezekkel kapcsolatban vagy az október 22-i ítélethirdetéskor, vagy az előtt hoz végzést.