választás;Jobbik-Konzervatívok;Ózd;

2014-11-10 06:10:00

Ózdon minden maradt

Néhány kisebb szabálytalanságtól eltekintve rendben zajlott a választás azokon a helyeken, ahol meg kellett ismételni az önkormányzati voksolást. Az ország 11 településén járultak az urnákhoz a szavazók, volt, ahol csak polgármestert, másutt önkormányzati-, megyei képviselőket is választottak. Ózdon a szokásosnál nagyobb volt az érdeklődés, a Csongrád megyei Baks viszont nem a részvétel miatt került napközben a figyelem központjába, hanem mert ott fotózták, filmezték a szavazókat.

Tegnap 11 településen ismét az urnákhoz hívták a választókat, mert 56 szavazókörben jogszabály-sértés miatt meg kellett ismételni az október 12-i helyi önkormányzati választást. Néhány helyen nagy volt az érdeklődés. Ózdon, ahol polgármestert választottak a helyiek, délután fél 6-ig csaknem 54 százalék voksolt, Szekszárd négy szavazókörében pedig urnazárás előtt másfél órával majdnem 40 százalék ment el, hogy polgármesterre, illetve önkormányzati képviselőre szavazzon. Lapzártakor Ózdon a 27 éves jobbikos polgármesterjelölt, Janiczak Dávid szinte minden szavazókörben fölényesen verte a fideszes Fürjes Pált, itt az ismétlés ellenére vélhetően nem változik a korábbi eredmény. Várhatóan Szekszárdon sem lesz változás, a polgármesteri pozíciót a fideszes Ács Rezső töltheti be, a baloldal által támogatott LMP-s Hadházy Ákos második lehet.

A Csongrád megyei Bakson a polgármester-, a képviselő- és a megyei önkormányzati választást kellett megismételni, napközben valaki szavazólappal a kezében távozott a szavazóhelyiségből. A településen az egyik szavazatszámláló bizottság tagjai összevitatkoztak azon, ki vigye el a választókhoz a mozgóurnát, egy jelölt, aki a szavazóhelyiséggel átellenben lakik, kamerát szerelt házára, és a délelőtt folyamán rögzítette, kik mennek el voksolni, valamelyik párt aktivistái pedig - már a szavazóhelyiségek 150 méteres körzetén kívül - film- és fényképfelvételeket készítettek a választási helyszínre tartó emberekről. Bakson azért semmisítették meg az októberi voksolás eredményét, mert az emberek személyazonosságuk igazolása nélkül is szavazhattak, mert úgy gondolták, a település lakói ismerik egymást.

Szekszárdon négy szavazókörben járultak urnához tegnap a választók. A bíróság azért ismételtette meg a voksolást, mert bizonyítottnak látta, hogy október 12-én ezeken a helyeken pénzt adtak a szavazatokért, és szervezetten szállították a választókat, a Fidesz polgármesterjelöltje szerint viszont hamis tanúvallomásokkal félrevezették az Ítélőtáblát. A Népszabadság szerint a megismételt voksolás előtt bántalmazták és halálosan megfenyegették Patonai Gábort, a baloldal szavazóköri delegáltját, akinek a tanúskodása miatt a bíróság megsemmisítette az októberi eredményt. A tanút a vásártér egyik alkalmazottja ököllel megütötte, combját pedig megrúgta. Mindeközben azt kiabálta: "ezért megölnek a cigányok!".

A XV. kerületben végül nem kellett megismételni a polgármester választást, a kormánypárti többség gáncsoskodása miatt azonban alpolgármestere, egyetlen bizottsági elnöke, sőt érvényes szervezeti és működési szabályzata sincs a testületnek. Hajdu László - akit a DK jelölt polgármesternek - attól tart, hogy "Esztergom sorsára juthat" a kerület, mert baloldali vezetőt választottak, akinek nem akar mozgásteret biztosítani a helyi fideszes többség. A kerületben szombaton délelőtt ismét tanácskozott a képviselő-testület, hogy folytassák az egy héttel korábbi alakuló ülést.

Akkor ugyanis csak az esküt sikerült letenni, ám amikor a Fidesz, a jobbikos helyi képviselő támogatásával a bizottsági rendszer felállításáról szóló javaslatban el akarta vonni a polgármester jogosítványait, a jelenlévők elkezdtek veszekedni, majd a polgármester felfüggesztette az ülést. A szombati folytatás sem volt sikeres, hiszen csak az öt bizottságot alakították meg, elnököket, alpolgármestert nem tudtak választani. Jövő csütörtökön ismét összeül a képviselő-testület, ezen a Fidesz javasolni fogja, hogy a szervezeti és működési szabályzatba kerüljön bele, mely hatásköröket vonják el a polgármestertől. A kormányhivatal jelezte, jogsértő lenne bizottságok felállításáról szóló jogszabályba foglalni a polgármestertől elkerülő jogköröket. Az erről szóló javaslatot már beterjesztette a kormánypárt.