WHO;áldozatok;járvány;Libéria;Ebola;

2014-11-15 06:31:00

Klinikai teszt alatt a vírus elleni szer

Tovább tombol az elsősorban Nyugat-Afrikát, de a világot is érintő Ebola járvány. A WHO legfrissebb adatai szerint már ötezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma. Libériában megszüntették a szükségállapotot, Amerikában újabb orvost kezelnek a betegséggel. A Pentagon és az Orvosok Határok Nélkül segélyszervezet ezért komoly lépéseket tesz a betegség terjedésének megakadályozása és kezelésének érdekében.

Az Orvosok Határok Nélkül segélyszervezet bejelentette, megkezdik az Ebola vírus elleni új gyógymódok klinikai tesztelését nyugat-afrikai központjaikban – számolt be a hírről a BBC. A három érintett egészségügyi központból kettő Guineában lesz. Az egyik kórházban egy állatokon is tesztelt gyógyszert próbálnak ki embereken, a másik központban pedig a korábbi ebolás betegek véréből készített koktélt tesztelik majd - írja a The Guardian. A harmadik helyszínről egyelőre még nem döntött a szervezet. A brit, francia és belga kutatókkal együttműködő szervezet elsődleges célja a tesztek során, hogy a megfertőződött betegeket a legkritikusabb időszakban - vagyis az első 14 napban – életben tartsák. Erre a célra két, a WHO listáján szereplő gyógyszert, valamint vérplazma-terápiát alkalmaznak majd. A nemzetközi szervezet a 70 százalékos halálozási arány jelentős csökkenését várja a gyógyszerektől.

Libéria elnöke bejelentette, nem kéri a szükségállapot meghosszabbítását országában, így az augusztus 6-a óta tartó szükségállapotot feloldották. Ugyanakkor a Pentagon jelezte, a jelenlegi több mint kétezer főről, háromezerre bővíti a Libériában állomásozó katonák számát. A haderő feladata az egészségügyi központok, valamint mobillaboratóriumok felállítása lesz, amellyel segíteni tudják a térség egészségügyi ellátását.

Ma újabb megfertőződött amerikai orvost szállítanak Amerikába. A kezelést a nebraskai kórházban kezdik el, ahol eddig két ebolás beteg gyógyult meg. A Sierra Leone-i nemzetiségű, de az USÁ-ban élő orvos jelenleg szülőhazájában dolgozik sebészként, azonban az egyelőre nem derült még ki, hogy pontosan milyen munkát végzett, illetve hogy érintkezhetett-e Ebola által megfertőződött emberekkel. Így, az is kérdés, hogyan kaphatta el a vírust.

Teresa Romeró, az Ebolából felgyógyult spanyol ápolónő 150 ezer euró (46 millió forint) kártérítést követel a madridi egészségügyi vezetéstől, mivel szerinte súlyosan megsértették a jó hírnevét az olyan állításokkal, hogy nem ment azonnal orvoshoz, miután jelentkeztek a betegség tünetei, és így másokat veszélyeztetett - számolt be a Romerót képviselő ügyvédi iroda bejelentéséről a spanyol sajtó.

Dallasban már megszületett a megállapodás az egyetlen, Egyesült Államokban elhunyt ebolás beteg családjával. Elismerték, hogy hibákat követtek el Thomas Eric Duncan kezelése során. A megállapodás értelmében a dallasi presbiteriánus kórház anyagilag támogatja Duncan családját, azt azonban nem hozták nyilvánosságra, hogy mekkora összegű kártérítésről van szó. Emellett az intézmény létrehoz egy emlékalapítványt, amely segíti az afrikai ebolások kezelését. A családnak nem kell kifizetnie a kórházi számlákat.

Egyenlítői-Guinea rendezi a labdarúgó Afrika Kupát
Sokáig kérdéses volt, hogy melyik ország lesz a jövő év eleji Afrika Kupa házigazdája. Miután az eredeti rendező, Marokkó visszalépett az ebolaveszélyre hivatkozva, sürgősen helyettest kerítettek. Az Afrikai Labdarúgó Szövetség döntése értelmében Egyenlítői-Guinea, a kontinens egyik legkisebb országa rendezheti jövőre a labdarúgó Afrika Kupát. A 16 csapatos torna házigazdája csupán két nagy stadionnal rendelkezik. Egyelőre kérdéses, hogy az egyenlítői-guineai válogatott házigazdaként részt vehet-e a kontinensviadalon, a selejtezőből ugyanis kizárták egyik játékosuk jogosulatlan szerepeltetése miatt. Marokkót pedig azután zárták ki a tornáról, hogy visszaadta a rendezés jogát.