Irán;Szergej Lavrov;John Kerry;Hatok;Mohammad Dzsavad Zarif;nukleáris tárgyalások;

2014-11-24 06:32:00

Iráni atomvita: csekély az esély az áttörésre

Ma jár le a határidő az iráni nukleáris tárgyalások lezárására, de tegnap csekély esélyt láttak a résztvevők arra, hogy a Hatok (az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország), illetve Teherán között létrejöjjön a megegyezés. Noha amerikai részről nagy reményeket fűztek hozzá, hogy a múlt kedden, Bécsben kezdődött újabb tárgyalási fordulón sikerül áttörést elérni, ez várhatóan nem történik meg.

Az ISNA iráni hírügynökség az iráni tárgyalóküldöttség egy meg nem nevezett tagját idézte, aki szerint túl rövid az idő, túl bonyolultak a megoldandó problémák, így „lehetetlen” végső és átfogó megállapodásra jutni.

John Kerry amerikai külügyminiszter közölte, „nagy szakadék” tátong a nyugati államok és Irán álláspontja között.

Egy európai diplomata a Reuters értesülései szerint azt mondta, „rendkívül csekély” az esély a hétfői határidőig a megegyezésre, de ha Teherán akarja, még mindig nem kizárt az alku. Iráni részről tudatták, továbbra is napirenden van a hosszabbítás lehetősége.

John Kerry és az iráni külügyminiszter, Mohammad Dzsavad Zarif szombaton újabb különtalálkozón próbálta kimozdítani a holtpontról a tárgyalásokat, három nap alatt négyszer beszéltek négyszemközt, de nem jutottak közelebb a megegyezéshez.

Kerry szombaton konferenciahívás keretében tárgyalt az Emirátusok, Kuvait, Katar és Bahrein vezetőivel, s felhívta a török és a kanadai külügyminisztert is.

Vasárnap Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is csatlakozott a bécsi megbeszélésekhez. Bár vasárnap éjszakába nyúlóan tárgyalhattak, a résztvevők szerint a még nyitott konkrét kérdésekben több hetes egyeztetésre lehet szükség.

A fő vitakérdés továbbra is, hogy Irán hány urándúsító centrifugát üzemeltethet, s hajlandó-e lemondani arról, hogy fegyverminőségűre dúsított uránt állítson elő.

Teherán tagadja, hogy végső célja atombomba előállítása lenne, s azt állítja, nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál.

Irán nem hajlandó teljes hozzáférést biztosítani a szakértőknek atomprogramjához, ugyanakkor azt várná, hogy oldják fel a perzsa állam gazdaságát sújtó szankciókat.