Spanyolország;Dánia;női kézilabda Európa-bajnokság;női kézilabda-válogatott;Németh András;Kim Rasmussen;

2014-12-18 07:00:00

Armada lett a vikingek veszte

A spanyol női kézilabda-válogatott legyőzte Dániát, így Norvégia mellett ők lehetnek ott az elődöntőben a magyar-horvát közös rendezésű Európa-bajnokságon. A délutáni mérkőzésen Románia könnyedén nyert a lengyelek ellen. A zágrábi hatosban Montenegró a második játékrésznek köszönhetően egy góllal diadalmaskodott Svédország felett, ezzel csoportelsőként továbbjutva készülhet a holnapi Spanyolország elleni mérkőzésre, melynek tétje a döntőbe jutás lesz.

A középdöntők utolsó fordulóját rendezték tegnap a magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon. A debreceni Főnix Csarnokban először Lengyelország találkozott Romániával. A mérkőzést meglehetősen álmosan kezdték Kim Rasmussen lányai, és hat perc elteltével már 5-0-s hátrányban voltak.

A félidő végére valamelyest kozmetikáztak a különbségen, de így is 11-9-re a románok vezettek. A második játékrészt a lengyelek kezdték jobban és nemcsak a hátrányt dolgozták le, hanem öt perc elteltével a vezetést is megszerezték. Keleti szomszédjaink aztán megrázták magukat, és végül 24-19-re nyertek.

Debrecenben az elődöntő volt a tét a spanyol-dán összecsapáson. Magyar szempontból a skandinávok sikeréért kellett szorítanunk, ugyanis hispán vereség esetén Németh András csapatának elég lett volna döntetlent játszania Norvégiával ahhoz, hogy ott legyen a Papp László Arénában. A mérkőzés szó szerint csöndesen csordogált. A csarnokban szokatlan módon lehetett hallani a játékosok hangját, az edzők utasításait és kis túlzással a légy zümmögését is.

Az összecsapáson egyébként fej-fej mellet haladtak a csapatok, egyik együttes sem tudott elhúzni a másiktól. A félidő végére a spanyolok belelendültek és háromgólos vezetéssel (15-12) vonulhattak szünetre. A második játékrészre folytatódott az ibériai nyomás. A dánoknak - a magyarok ellen bevált - hét mezőnyjátékos taktika sem segített.

Gondterheltnek is tűnt Jan Pytlick, az északiak szövetsége kapitánya, két gyors időkéréssel próbálta összeszedni lányait – nem sok sikerrel -. A vége egy nagy pofon lett: a spanyolok 29-22-re kiütötték a dánokat, így holnap Montenegró legjobbjaival mérkőznek meg a döntőbe jutásért.

A zágrábi II-es csoport délutáni mérkőzésén hiába vezetett a félidőben öt góllal (18-13) Svédország, ez nem volt elég a győzelemhez, ugyanis Montenegró a káprázatos második játékrésznek köszönhetően megfordította a találkozót, és 30-29-re diadalmaskodott a mindeddig veretlen skandinávok felett.

A címvédő, így csoportelsőként jutott a holnapi elődöntőbe. Az is eldőlt, hogy a késő esti – lapzártánk után – holland-francia mérkőzésen csak előbbi juthatott tovább, ők is csak akkor előzhették volna meg az északiakat, ha legalább tíz góllal megverik a gallokat.

A tét nélküli Németország-Szlovákia találkozót előbbi nyerte (36-22), így ők végeztek a középdöntős csoportjuk ötödik helyén, míg Szlovákia pont nélkül utolsó lett.

Eredmények
I-es csoport
Románia-Lengyelország 24-19
Dánia-Spanyolország 22-29
Norvégia-Magyarország lapzártánk után ért véget
Az állás: 1. Norvégia 8 pont, 2. Spanyolország 6 - elődöntőbe jutottak, 3. Dánia 5 (123-124), 4. Románia 5 (113-115), 5. Magyarország 4, 6. Lengyelország 0.
II-es csoport
Svédország-Montenegró 29-30
Németország-Szlovákia 36-22
Hollandia-Franciaország lapzártánk után ért véget
Az állás: 1. Montenegró 8 pont - már elődöntős, 2. Svédország 7, 3. Hollandia 5 (116-107), 4. Franciaország 5 (95-91), 5. Németország 3, 6. Szlovákia 0.