női kézilabda;Görbicz Anita;Mocsai Lajos;Testnevelési Egyetem;

2014-12-23 06:53:00

„Nem mindegy, mekkora a tét!”

Továbbra is fenntartja a véleményét Mocsai Lajos, miszerint a múlt vasárnap véget ért Európa-bajnokságon elért 6. helyével megerősítette pozícióit a magyar női kézilabda válogatott. A Testnevelési Egyetem rektora úgy véli, a fiatal csapatunk – melyből nagyon hiányzott Görbicz Anita – még nem mindegyik meccsen bírta el a rá nehezedő nyomást a végjátékban. A nyugat-európai pénztárcákhoz mért jegyáraknak ő sem örült, szerinte a nemzetközi szövetségnek jobban figyelembe kellene vennie a helyi anyagi viszonyokat.

- Sokan úgy vélik, Görbicz Anita hiánya szinte az Eb előtt kivette a még jobb helyezés esélyét a magyarok kezéből. Tényleg ennyit számít egyetlen játékos kiesése?

Bizonyítványosztás
A magyar válogatott a hatodik helyen végzett a múlt vasárnap véget ért horvát-magyar közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon. Lapunk arra vállalkozott, hogy 1-től 5-ig osztályzattal értékeli a pályára lépett magyar játékosokat.
Kapusok
Kiss Éva – jeles- védési hatékonyság 38%, háromszor volt a meccs legjobbja
Bíró Blanka – jeles- védési hatékonyság 40%, egyszer volt a meccs legjobbja
Herr Orsolya – közepes- védési hatékonyság 21%
Jobbszélsők
Kovacsicz Mónika – közepes- 11 gólt szerzett
Bódi Bernadett – közepes- 6 gólt szerzett
Jobbátlövők
Tomori Zsuzsanna – közepes- 28 gólt szerzett
Planéta Szimonetta – közepes- 10 gólt szerzett
Irányítók
Szucsánszki Zita – közepes- 11 gólt szerzett
Tóth Gabriella – jó- 11 gólt szerzett
Temes Bernadett – nem értékelhető- 1 gólt szerzett
Beállók
Szamoránsky Piroska – gyenge- 2 gólt szerzett
Mayer Szabina – jó- 15 gólt dobott
Mészáros Rea – közepes- 2 gólt dobott
Balátlövők
Bulath Anita – jó- 14 gólt szerzett
Triscsuk Krisztina – jó- 39 gólt szerzett
Klivinyi Kinga – nem értékelhető- 1 gólt szerzett
Balszélsők
Erdősi Ildikó – gyenge- 5 gólt dobott
Kovacsics Anikó – jó- 22 gólt dobott

- Görbicz Anita mindenképpen hiányzott a csapatból, ráadásul jobban, mint azt a kontinensviadal rajtja előtt hittük volna, mert éppen a kreativitás, az okos játék akadozott időnként, és a legfontosabb pillanatokban nem volt olyan valaki, aki összefogta volna a csapatot. Ám ne feledjük el, egy edzőnek nem különféle játékosai, hanem CSAPATA van, és minden megmérettetés alkalmával a rendelkezésre állókkal kell eredményt elérni. Úgy érzem, az adott pillanatban a legjobb csapat vett részt az Eb-n.

- A meccsek végjátéka meglehetősen hektikusra sikeredett. Volt, hogy a mi javunkra dőlt el mérkőzés, volt, hogy éppen a hajrára esett össze a válogatott. Miért jellemző ez a fajta szélsőség a csapatra? Erőnléti vagy más problémák adódtak?

- Én nem hinném ezt. Ráadásul úgy vélem, érdekes hozzáállás a végjátékot feszegetni. nagyon szélsőséges volt ebben a témában a média, valamint a magyar szurkoló tábor. Állítom, a meccsek nagy részében a magyarok világszínvonalon kézilabdáztak, ám a kiegyenlített erőviszonyok miatt alakult ide-oda a meccs végeredménye egy vagy két góllal. Amíg voltak meccsek, amikor a végjátékból mi jöttünk ki rosszul, addig például a norvégok, de főleg a románok elleni meccsen kiemelkedően játszottak a lányok.

- Ez pont a két legjobb példa, hiszen az egyiknél, a románok ellen az életünk volt a tét, míg a norvégok ellenin…

- Ez így van, nem mindegy, hogy egy hajrának milyen téttel vág neki a csapat. A román meccsen a csarnok hangulata a játékosokra is átragadt, egy önkívületi állapotot hozott elő, ugyanakkor a norvégok ellen látszódott az, hogy az ellenfélnek igazán mindegy, mi lesz a vége, neki már nem kellett egyetlen pont sem. Ráadásul a fiatal magyar csapat esetében láthattuk, volt olyan találkozó, amelyen a tét nagy terhet rótt a játékosokra, akiknek ilyen pillanatokban még megremegett a keze.

- A spanyol és a dán meccsen taktikailag is alulmaradtunk. Mi miért nem tudtunk reagálni az ellenfelek váratlan húzásaira?

- Egy válogatottnak mindig kevés ideje van arra, hogy a taktikai elemeket teljes mértékben begyakorolja. Az úgynevezett bázistaktikára, annak begyakorlására van idő csak, és egy világversenyen egy csapat mindig erre építi a taktikáját. Sajnos az említett két meccsen az

ellenfél váratlan és egyben meglepő húzására a magyar csapat nem tudott reagálni. Sajnos tapasztalatból tudom, hogy a hölgyek váratlan helyzetekben megmerevednek, megzavarodnak, ami aztán végzetes lehet.

- Rengeteg panasz érkezett a hazai zsebekhez képest megfizethetetlenül magas jegyárak miatt. Ebbe, mint szervezőknek, nem lehetett volna beleszólásunk?

- Nem, mert a nemzetközi szövetség határozza meg az anyagi feltételeket, és ők egyáltalán nem veszik figyelembe a helyi viszonyokat. Nyugat-Európában azért lehet kasszasiker egy ilyen torna, mert a jegyeket eladják szponzoroknak, így a kongó csarnokok ellenére teltházas bevételek vannak a jegyárakból. Ezt itthon egyelőre nem lehet megoldani, így tökéletesen egyetértek azokkal, akik nagyon borsosnak vélték a belépők árait.

Szervezésből is jelest kaptunk
Jean Brihault, az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) elnöke szerint a magyar-horvát közös rendezésű női Európa-bajnokság szervezői megfeleltek a kihívásnak, amelyet a két ország-hat helyszín-nagy távolságok hármasa jelentett. Mint mondta, megítélése szerint remek eseményen vannak túl
.„A magyar és a horvát szervezőbizottság egymással, valamint az EHF-fel kiválóan együttműködött. A torna televíziós nézettségi adatai nagyszerűek, valamennyi doppingteszt negatív lett az Eb-n és előtte” – közölte az EHF elnöke.Arne Elovsson, az EHF alelnöke hangsúlyozta: sok tornán járt már, de még nem találkozott ilyen vendégszeretettel, odaadó munkával, mint amilyet most tapasztalt az önkéntesek részéről.
A honi szövetség első embere, Vetési Iván – aki egyben a szervezőbizottság magyarországi elnöke is volt – kiemelte: óriási öröm és megtiszteltetés volt megrendezni az Európa-bajnokságot.„Remélem, a torna minden résztvevője mostanra tudja, miért mondtuk az Eb szlogenjeként, hogy kézilabda, szeretlek! A magyar mérkőzések átlagos nézettsége 1,2 millió fölött volt, erre külön is büszkék vagyunk" - fogalmazott Vetési, aki a szervezőbizottság valamennyi tagjának, az ötszáz önkéntesnek, a média képviselőinek is megköszönte a munkáját.
Michael Wiederer, az EHF főtitkára bejelentette, hogy a Magyar Kézilabda Szövetség és az EHF, valamint az EHF Marketing aláírta a szerződést a női Bajnokok Ligája négyes döntőjének 2015-ös és 2016-os budapesti megrendezéséről.