labdarúgás;vízilabda;atlétika;úszás;kajak-kenu;ifjúsági olimpia;

2015-01-03 06:55:00

Magyaros nyárvége

Ismét eljött az idő, hogy egy sportszempontból izgalmas év végén visszagondoljunk arra, kikért is szurkoltunk 2014-ben. Volt ebben az esztendőben minden: sivatagi csata, labdarúgó-világbajnokság, kézilabda Európa-bajnokság, téli olimpia – hogy csak párat említsünk a rengeteg eseményből. Tizenkét részes sorozatunkat folytassuk az augusztussal.

Az augusztus meglehetősen termékeny volt a magyar érmek szempontjából. Az úszók, műugrók, műúszók és nyíltvízi úszók berlini Európa-bajnokság első hetében a nyíltvízi úszok adtak meg a kellő alaphangot, és remek teljesítménnyel gyűjtöttek be két ezüstérmet a magyar úszók: előbb a londoni olimpiai bajnok, Risztov Éva jóvoltából, aki a 10 kilométeres ötkarikás távon végzett nagyszerű hajrával másodikként, illetve a nagy küzdő Olasz Anna megszerezte élete első dobogóját 25 kilométeres versenyen. A szinkrontoronyugrók mezőnyében bronzérmet szerzett Kormos Villő, Reisinger Zsófia duó. A prímet persze a medencés úszok vittek ezen az Európa-bajnokságon is: hét nap alatt öt aranyat, négy ezüstöt és öt bronzot úsztak össze a csapat legjobbjai. Élen járt a medálgyűjtemény bővítésében Hosszú Katinka, aki egymaga hat érmet gyűjtött, három arany, egy ezüst és két bronz megoszlásban. Utóbbiban ott van a 4x200-as gyorsváltóval elért harmadik hely jutalma is. A férfi csapatból a legkiemelkedőbbet Cseh László nyújtotta, aki pályafutása 12. Eb-elsőseget szerezte meg 50-es medencében a 200 méter vegyes megnyerésével, amellett egy ezüsttel es egy váltóbronzzal is gazdagodott. Az ötödik magyar első hely pedig Verrasztó David érdeme, aki 400 m vegyesen bizonyult a legjobbnak, egyszersmind a magyar úszósport 80. Európa-bajnoki aranyát harcolva ki.

Lehengerlően szerepeltek a magyar kajak-kenusok is a moszkvai világbajnokságon: összesen hat arany-, öt ezüst- és hat bronzérmet gyűjtöttek, ezzel az eredménnyel pedig az éremtáblázat élén végeztek. A 17 dobogós helyezés azt is jelentette, hogy a csapat megismételte a tavalyi duisburgi eredményt (7 arany, 5-5 ezüst és bronz). A hat elsőségből a magyar lányok ötöt szereztek meg. A dobogó legfelső fokara állhatott a (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta alkotta) női négyesünk K-4 500 méteren, akárcsak ezen a tavon Kozák Danuta egyesben, a Szabó Gabriella, Csipes Tamara, valamint a Lakatos Zsanett és Takács Kincső duó párosban, míg K-2 200 méteren aranyérmet szerzett Kárász Anna és Vad Ninetta. A férfiak becsületet a Dudás Miklós, Tótka Sándor, Hérics Dávid, Nádas Bence összeállítású kajakváltó mentette meg.

Pompásan zárult hazai szempontból a zürichi atlétikai Európa-bajnokság, miután a kalapácsvető Pars Krisztián aranyérmet, a súlylökő Márton Anita bronzérmet szerzett. Pars a világ idei legjobb eredményével védte meg címét, Márton 27 éves országos csúcsot döntve lépett fel a dobogóra.

A magyar fiatalok is felvették a kesztyűt a „nagyokkal” és fantasztikus sikereket értek el a nankingi ifjúsági olimpián. Sportolóink 6 arany-, 4 ezüst- és 5 bronzérem gyűjtöttek. A hat magyar nankingi sikerből négy az úszóversenyeken született, s ezekből kettőt Szilagyi Liliána aratott, miután 100 es 200 méter pillangón is győzött. Ugyancsak a dobogó tetejére állhatott fel Grátz Benjamin 200 méter vegyesen, valamint Kenderesi Tamás 200 méter pillangón – ebben a számban Grátz lett a második. A férfi párbajtőrözők egyéni versenyét Esztergályos Patrik nyerte meg, s cselgáncsban is született arany a 63 kilogrammos Gercsák Szabina révén. Az éremtáblán a vegyescsapatokban elért eredményeket nem veszik figyelembe, ám érmet kaptak a versenyzők: így Péni István légpuskában aranyat, a triatlonos Lehmann Bence, a párbajtőröző Esztergályos Patrik és az öttusázó Zs. Tóth Anna ezüstöt, míg a teniszező Stollár Fanny vegyespárosban elért harmadik helye után bronzot vehetett át.

A magyar férfi csapat másodikként végzett a norvégiai Tromsőben rendezett sakkolimpián, s 2002 után először szerzett érmet. A hölgyek lényegesen szerényebb teljesítményt nyújtva 45. helyen fejeztek be a küzdelmet.

A vízilabda-válogatottunk második helyen végzett az Almatiban zajló Világkupán. Varga Dénesék a fináléban büntetőkkel kaptak ki a szerbektől, így az Eb után a vk-n is déli szomszédjaink örülhettek a döntőben.

Tóth Krisztián révén egy ezüstéremmel zárták hazánk judósai a Cseljabinszkban rendezett, olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokságot. A többiek összesen egy pontszerző 7. helyet tudtak összehozni Csernoviczki Éva által.

Augusztusban búcsúzott a nemzetközi labdarúgó kupáktól a Diósgyőr és a Debrecen is, így a főtáblán már egyik hazai együttessel sem találkozhattunk. A külföldi nagy bajokságokban eközben elkezdődött a szezon.

A technikai sportokban meglepetést hozott az augusztus: megszakadt a címvédő és a pontversenyben élen álló spanyol Marc Márquez elképesztő rekordja a MotoGP-ben. A 21 éves „csodagyerek” a brnói Cseh Nagydíjon csak negyedikként végzett, ami valóságos szenzáció, tekintve, hogy az idei sorozat korábbi 10 viadalából mindegyiket megnyerte.

A nyári szünetet követő első Formula 1-es futamot Daniel Ricciardo nyerte, aki a Hungaroring után a Belga Nagydíjon is diadalmaskodott, míg Lewis Hamilton nullázott.