Ukrajna;Jens Stoltenberg;hadiállapot;tűzszüneti egyezmény;Mariupolra;

2015-01-27 06:36:00

Hadiállapot bevezetését fontolgatja Kijev

A tavaly szeptemberben aláírt minszki tűzszüneti egyezmény óta a legsúlyosabb harcok folynak Ukrajnában, átterjedve immár a dél-keleti régióban fekvő Mariupolra is. Az ukrán hadsereg szerint a lázadók az utóbbi 24 órában 115 alkalommal lőttek katonai állásokat, valamint településeket Donyeck és Luhanszk térségében is.

Az Azovi-tenger partján fekvő, stratégiai fontosságú kikötőváros ellen szombaton indítottak támadást a szakadár fegyveresek. Az EBESZ megfigyelők megállapították, hogy a 30 halálos civil áldozatot követelő rakétatámadást szakadár területről indították. Hasonló álláspontra helyezkedett a nemzetközi közösség is, több ország és szervezet szólította fel Oroszországot, hogy szüntesse be a donyecki és luhanszki fegyveresek támogatását.

Csütörtökön rendkívüli ülést tartanak az EU külügyminiszterei, a NATO Ukrajna-bizottsága tegnap hívott össze rendkívüli ülést. Az EU növeli Ukrajnába irányuló humanitárius támogatásának mértékét, több pótlólagos gyors segélyszállítmányt indít légi úton Ukrajnába a már úton lévő teherautók mellett, ugyanis a térségben tragikus mértékben romlik a humanitárius helyzet.

Christos Stylianides humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős EU-biztos jelentette be, hogy 15 millió euróval, 95 millióra emeli a humanitárius segítség mértékét, hogy ebből az összegből a Mariupolban élő leginkább rászoruló polgárok, valamint a belföldi menekültek és hontalanok helyzetét lehessen segíteni.

A NATO ülés után Jens Stoltenberg főtitkár válaszolt Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap megfogalmazott vádjára, miszerint az ukrán hadsereg a kelet-ukrajnai térségben a NATO idegenlégiója. Stoltenberg szerint az térségben egyetlen idegen fegyveres erő van, és az az orosz.

Ukrán sajtóhírek szerint Oroszország agresszorrá nyilvánításáról és a hadiállapot bevezetésének lehetőségéről tanácskozott tegnap délelőtt Petro Porosenko ukrán államfő a parlamenti frakcióvezetőikkel. Később tanácsadója, Jurij Birjukov úgy nyilatkozott, Ukrajnában egyelőre nem célszerű hadiállapotot hirdetni, mivel ez sok negatív következménnyel járna: korlátozná az állampolgárok jogait, a gazdasági fejlődést ellehetetlenítené, és nem utolsó sorban a nemzetközi hitelnyújtást is lehetetlenné tenné, ugyanis hadiállapotban álló országnak a nemzetközi adományozók nem nyújtanak hitelt. Ez azonban most Ukrajnának létszükséglet.

A Jacenyuk-kormány országos szintű riadókészültséget rendelt el, megszigorította a biztonsági készültséget, Donyeck és Luhanszk megyében rendkívüli állapotot vezetett be. A miniszterelnök szerint ez a lépés lehetővé teszi a hatóságok számára azt, hogy a lakosság biztonságát és védelmét biztosítsák. Jacenyuk hangsúlyozta, ez a lépés nem egyenlő a hadiállapot bevezetésével.