kormány;RTL;híradó;reklámadó;

2015-02-02 20:55:00

Nem puhul az RTL

Az RTL Klub hírszerkesztőségének értekezletén ismertette a munkatársakkal a magyar kormánnyal kötött megállapodás részleteit Andreas Rudas. Az RTL Group alelnöke szerint nincs tartalmi feltétele az alkunak, amelynek tárgya valójában az, hogy a kabinet csökkenti a reklámadó mértékét, cserébe a csatorna tulajdonosai visszavonják uniós panaszukat.

Személyesen is tájékoztatta Andreas Rudas, az RTL Group régiós alelnöke az RTL Klub hírszerkesztőségének dolgozóit a magyar kormánnyal kötött megállapodásról - értesült lapunk. Noha Kolosi Péter programigazgató nem kívánt nyilatkozni a belső értekezlettel kapcsolatban, szerinte ugyanis annak tartalma csak a dolgozókra tartozik, információink szerint a hétfő délutáni - nem a szokásos hétindítón, hanem külön időpontban tartott - egyeztetése Rudas azt ismételte meg, amit pénteken Skype-on már közölt a kereskedelmi csatorna egyes vezetőivel. Eszerint: amennyiben a kormány javaslatára a parlament jelentősen, mindenki számára azonos mértékűre, 5,3 százalékra csökkenti a reklámadót, az RTL Group visszavonja az Európai Bizottsághoz tavaly októberben benyújtott panaszát. (Mint ismert, a reklámadóból származó 7-10 milliárd forinthoz a kormány ragaszkodik, ha pedig csökkentik az RTL-re kivetett legnagyobb kulcs mértékét, akkor meg kell találni a megoldást, hogyan szedjék be mástól ezt az összeget - a szerk.) Rudas tehát egyértelművé tette azt is, semmilyen tartalmi feltételei nincsenek a megállapodásnak, azaz az RTL Klub a jövőben is olyan híradót csinálhat, mint eddig. Magyarán Rudas szerint nem feltétele a reklámadó csökkentésének a "puhulás".

Noha eredeti információink szerint tartalmi kérdések is felmerültek a kormány és az RTL nemzetközi vezetőségének - mindkét oldalról megerősített - tárgyalásain, ezt az érintettek cáfolták, a kormány közleménye szerint pedig "a találkozók alkalmával közösen tekintették át a cég magyarországi befektetéseinek helyzetét, rögzítették, hogy mindkét fél számára fontos európai érték a sajtó szabadsága és a média függetlensége, ezért a megbeszéléseken az RTL magyarországi műsorpolitikája fel sem merült". Való igaz, a kabinetnek pusztán az uniós panasz visszavonása miatt is megéri a "kiegyezés", hiszen az Európai Bizottság felkérésére az adóügyi főigazgatóság vizsgálódik, s miután szakértők egybehangzó állítása szerint olyan nyilvánvaló a reklámadó diszkriminatív jellege, a nemzetközi jogi fórumokon biztosra vehető az RTL győzelme.

Rudas egyébként állítólag külön is kérte az RTL hírszerkesztőségének tagjait: olyan híradót készítsenek, mint eddig. Sőt, állítólag azt is megerősítette, hogy az utóbbi napok pletykáival ellentétben a helyén marad Kolosi Péter, a csatorna programigazgatója és Kotroczó Róbert hírigazgató is. Az ugyanakkor továbbra is nyitott kérdés, hogy Dirk Gerkens vezérigazgató, akinek hamarosan lejár a szerződése, marad-e, információink szerint ugyanis az RTL Group maradásra ösztönözné, ám Gerkens magánéleti okokból inkább menne Magyarországról.

A közönség díjazza az új stílust
"A konkrét esetben egyáltalán nem kizárt, hogy tartalmi, műsorszerkesztési kérdések is szóba kerültek, ráadásul szinte biztosra vehető, hogy a kormányzat szeretné pacifikálni az RTL Híradót, és örülne a korrupciós hírek csökkenő számának" - írta Urbán Ágnes a Mérték Médiaelemző Műhely blogján. A civil szervezet szakértője szerint ugyanakkor ma már nem reális az RTL hírműsorának visszafogása, hiszen "az RTL Klub működőképességét alapjaiban veszélyeztető törvények (a reklámadó mellett a kábelszolgáltatóktól szedhető műsordíj szabályozása is ide sorolható), a magyar média fojtogató légköre és az RTL elmúlt fél évben jellemző bátor, a korrupciós témákat nyíltan boncolgató hírműsora ma már egyértelműen a figyelem középpontjába helyezte a csatornát. A közönség láthatóan díjazza az új stílust, így "ma már nem lehet észrevétlenül irányt váltani".