kivégzés;Jordánia;Iszlám Állam;túszok;

2015-02-04 10:10:00

Jordánia saját túszait kivégezve állt bosszút

Jordánia szerda reggel kivégezte két iszlamista túszát, miután kedden egy az internetre felkerült videofelvétel alapján kiderült, hogy élve elégették azt a jordániai pilótát, aki még tavaly került az Iszlám Állam (IS) fegyvereseinek fogságába. 

Az IS cinizmusát jelzi, hogy múlt héten azt közölte Ammannal, az iraki terroristanő, Szadzsida al-Risavi elengedése a túsz kiszabadításának feltétele. A tegnapi felvételekből azonban valószínűsíthető, hogy a jordániai férfit már január elején kivégezték. Amman kivégezte továbbá az al-Kaida egyik tagját, Zijad Karbulit. A kivégzésekre közép-európai idő szerint hajnali 3 órakor került sor.

Jordánia a pilóta kivégzését bizonyító felvételek napvilágra kerülése után jelentette be, hogy bosszút áll Muat al-Kaszaszba haláláért, s kivégzi két szélsőséges dzsihadista rabját. Risavinak szerepe volt 2005-ben három jordániai szálloda elleni terrorakció végrehajtásában, amelyben összesen 60 személy vesztette életét. A nőre 2006 áprilisában szabtak ki halálos ítéletet.

A jordániai pilóta kivégzése újabb jele a dzsihadisták mérhetetlen cinizmusának és kegyetlenségének. A felvételek tanúsága szerint a férfit, akit egy fémketrecben őriztek, leöntöttek benzinnel, majd meggyújtották, látni lehetett a férfi szörnyű haláltusáját.

A kivégzést az egész világ elítélte, s Barack Obama bejelentette: fogadja az Egyesült Államokban járt II. Abdalláh jordániai királyt, aki az eredeti program szerint csak Joe Biden alelnökkel tárgyalt volna. A sietve létrejött találkozót követően kijelentették, hogy „a bátor jordániai undorító kivégzése” nyomán csak tovább erősödik a terrorizmus elleni nemzetközi harc. Segítséget ígért Ammannak Joe Biden is. II. Abdalláh egy televíziós nyilatkozatában utalt arra, hogy a terroristáknak semmi közük sincs az iszlámhoz. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár utalt arra, hogy a terroristák számára semmit sem ér az emberi élet. David Cameron brit miniszterelnök szintén úgy foglalt állást, hogy a kivégzés után fokozzák a terrorellenes harcot. Frank-Walter Steinmeier német külügyi tárcavezető megdöbbenését fejezte ki a kivégzés után, s „terrorista hordákról” tett említést.

A terrorizmussal foglalkozó Intel Center azt állapította meg, első ízben volt példa arra, hogy élve égettek el egy túszt. A szervezet szerint a terroristák célja ezzel az volt, hogy tettükkel minél nagyobb médianyilvánosságot kapjanak.

Közben Kanadában letartóztattak egy férfit, aki feltehetően harcosokat verbuvált a szíriai és iraki háborúba, a dzsihadisták soraiba. Az ottawai rendőrség beszámolója szerint letartóztatási parancsot adtak ki továbbá két férfival szemben, akikről azt gyanítják, hogy az IS-hez csatlakoztak.