Facebook;Mark Zuckerberg;közösségi hálózat;

2015-02-23 06:19:00

Facebook által halhatatlanok

A test elmúlik, a lélek halhatatlan – ezt az egyetemesnek mondható spirituális bölcsességet módosítja napjaink totális médiauniverzuma. A testet magával viheti a halál, de ,,on-line személyünk” itt marad, ha azt szeretteink és ismerőseink is úgy akarják. Ebben segít a Facebook új politikája.

Eddig elvileg csak az volt lehetséges, hogy az eltávozottak emléke megmaradjon a legnagyobb közösségi hálón. Lehetett látni a korábbi bejegyzéseket, fotókat, profiljukat azonban nem lehetett változtatni, új bejegyzésekre sem volt lehetőség. Kivételek persze ez alól is voltak, mindenekelőtt olyan ismert közszereplők, különösen művészek, akik már életükben sem személyesen kezelték Facebook-oldalukat, így megbízott adminisztrátoruk haláluk után is tudta ápolni emléküket.

De vannak olyan néhai személyes ismerősök, egykori kollégák, akiknek az oldala haláluk után évekkel is folyamatosan él, többé-kevésbé képviseli az ő szellemiségüket, de senki nem tudja, hogy ki az, aki a nevükben részt vesz továbbra is a földi virtuális életben. (Valójában ez sem nagy kunszt, csak ismerni kell a meghalt személy felhasználó neveit és jelszavait…)

Mark Zuckerberg világbirodalma nemrég jelentette be, hogy mostantól kezdve lehetőség lesz egy családtag vagy egy barát kijelölésére, aki a Facebook-örökségünk kezelője lesz. Ez a gyakorlatban úgy fest, legalábbis az Egyesült Államokban, hogy a felhasználók kiválasztják azt az örököst, aki jogosult lesz egy utolsó poszt megírására az elhunyt nevében. Ez az örökös aztán már vehet fel listájára új barátokat, frissítheti a fotókat, a profilt és archiválhatja a korábbi tartalmakat, amelyeket értékesnek találhat akár az eltávozott személyisége, vagy annak szellemi öröksége szempontjából.

Vanessa Callison-Burch, a Facebook produkciós menedzsere a US Today-nek felidézte, hogy eddig a hozzátartozók értesítették őket a felhasználó haláláról. A Facebook ellenőrizte a bejelentést, majd „memorizálta” az elhunyt oldalát. Ez utóbbi műveletet 2007-ben kezdték el. Azóta több százezren kérték, hogy posztolhassanak információkat a temetésről, és tölthessenek le a régi képekből, bejegyzésekből.

Az Egyesült Államokban jelenleg nincsen olyan szövetségi szabályozás, amely egy elhunyt családtag digitális „személyes tárgyainak” tulajdonjogáról rendelkezne. Alig tucatnyi állam törvényhozása fordított eddig gondot erre. Virginiában például csupán 2013-ban fogadtak el egy tizenéves halála után olyan precedens-értékű törvényt, amely lehetővé teszi a hozzáférést a szülőknek/gondviselőknek egy meghalt gyerek on-line oldalaihoz.

A Zogby Poll januári közvélemény-kutatása szerint a felnőttek többségét foglalkoztatja, hogy mi lesz haláluk után a digitális jelenlétükkel. Az 1012 megkérdezett 71 százaléka úgy nyilatkozott, hogy on-line kommunikációjuk maradjon örökre az ő titkuk, míg 43 százalék kijelentette: amennyiben nem adnak előzetes felhatalmazást valakinek a hozzáféréshez, semmisítsék meg internetes nyomaikat.

A Facebook-felhasználóknak természetesen mindezekre a variációkra lehetőségük van. A haláleset bejelentését a Facebook Help Centernél kell megtenni. Ennek megerősítése után a Facebook „emlékezés” (remembering) jelzést ad az oldalhoz a felhasználó nevével és jóváhagyja az örököst. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az örökös posztolhat az elhunyt nevében, sőt, korábbi privát üzeneteihez sem férhet hozzá. Tehát a néhai tulajdonosnak lehetősége nyílik arra, hogy esetleges titkait, rejtőzködő kapcsolatait a sírba is magával vigye.

Az amerikai Facebook-felhasználó máris kiválaszthatja „örökösét”. A „biztonság” menüpontra klikkelve előjön a „Legacy Contact” menüpont, és ezen keresztül ki lehet választani a „kapcsolatszemélyt” az ismerősök listájából, sőt, még azt is meghatározhatják, hogy milyen jogokkal ruházzák őt fel. Amikor ez megtörtént, a rendszer lehetővé teszi, hogy az „örökös” üzenet formájában értesüljön szerencséjéről.

A magyar Facebookon egyelőre nincsen meg az „örökös” menüpont, csupán „bizalmi kapcsolatok” jelölhetők meg, azzal a céllal, hogy ha valamilyen okból valaki kizáródna az oldalról, e kapcsolatok segítségével visszajuthat oda.

Viruális közösségi mozi
dőközben a Facebook polipcsápjai már az on-line mozira is kiterjeszkedtek. A Facebook tv Magyarország „legegyedibb és egyben legnagyobb videó-megosztó oldalaként” hirdeti magát. A Facebook-on eddig is számos filmet, filmrészletet, élő zenét, mozgó képet lehetett megosztani a legkülönbözőbb forrásokból, most ez az oldal ezt a funkciót is magára vállalná, mintegy konkurenciát teremtve a már jól bevált YouTube-nak.
A dolog szépséghibája, hogy az oldalon böngészve számos olyan feltöltést találunk, amelyet a „riválistól” vettek át. Mivel azonban itt ugyanolyan „baráti kört” lehet kialakítani, mint a főoldalon, vélhetően teljes gőzzel beindul a virtuális közösségi mozizás. Hogy egy újabb okunk legyen arra, hogy el ne mozduljunk a számítógép elől…



I