határsértők;menekültügy;illegális bevándorlás;

2015-03-01 12:17:00

Nem engedik el Orbán gumicsontját

Százhuszonkilenc határsértővel szemben intézkedtek a rendőrök Csongrád megye déli részén szombaton – tájékoztatott a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője vasárnap.

Szenti Szabolcs közölte, hogy az elfogottak közül tizenkilencen vallották magukat koszovóinak, a többiek főként Szíriából, Afganisztánból és Pakisztánból érkeztek. A határsértők menedékkérelmet nyújtottak be, ügyükben a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal jár el.

A rendőrök intézkedtek négy embercsempésszel szemben is. Szombat reggel Mórahalmon egy magyar és egy szerb férfit fogtak el, akik hét iraki állampolgárnak nyújtottak segítséget a határ illegális átlépéshez. Este két horvát állampolgárt állítottak elő, ők három koszovói határsértőnek segítettek. Az embercsempészek ellen büntetőeljárás indult – közölte a százados. Az elmúlt 24 órában tiltott határátlépés miatt országosan 218 embert fogtak el a rendőrök.

Az elmúlt héten volt, hogy a kétszázat is meghaladta a Csongrád megyei déli részén feltartóztatott határsértők száma. Február első hetében azonban előfordult, hogy ezernél is több határsértőt fogtak el a rendőrök, akkor több mint 90 százalékuk Koszovóból érkezett.

Uniós segítséget kérhetünk
"Magyarországnak aktívabban kellene fellépnie uniós szinten a menekültügy jelenlegi kihívásainak megoldása érdekében, a kormány kérheti, hogy az EU nyújtson ebben anyagi és szakmai segítséget - például uniós segítséggel kellene rábírni Szerbiát, hogy segítsen az elutasított koszovói menedékkérők humánus hazajuttatásában" - mondta Gyulai Gábor. Mi tagadás: Magyarország csak 2014 folyamán mintegy ötmilliárd forintnyi uniós támogatást kapott a menekültügyi, idegenrendészeti és határőrizeti feladatok ellátására - ennek ellenére az elmúlt években meglehetősen kevés valódi strukturális fejlődés történt a területen.

Korábban írtuk: Amióta Orbán Viktor miniszterelnök Párizsban, a Charlie Hebdo francia szatirikus lap szerkesztősége ellen elkövetett terrortámadás áldozatairól megemlékező felvonulás után azt nyilatkozta, hogy "a gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában, nem szabad úgy tekinteni rá, mintha annak bármi haszna is lenne, mert csak bajt és veszedelmet hoz az európai emberre", azóta nap mint nap "gazdasági", sőt a "megélhetési" bevándorlókról hallhatunk a kormánypárti médiában. Hiába figyelmeztetnek neves szakemberek a menekültkérdés körül kialakult félrevezető fogalmi zűrzavarra - a "gazdasági bevándorló" jogilag helytelen, a "megélhetési" bevándorló teljesen értelmezhetetlen - a szakmai érvek leperegnek a kormányról és az idegenellenes propagandát terjesztő médiumokról.

Olyannyira, hogy például a Magyar Távirati Iroda (MTI) akkor - néhány hetes késéssel - kezdte el használni a "megélhetési bevándorlás" kifejezést, amikor már társadalomtudósok több helyen is figyelmeztettek, hogy a nem létező fogalom használata kerülendő. Emellett hangsúlyozták azt is, aggályos, hogy a kormányzati kommunikációban igyekeznek összemosni a terrorizmus fenyegetését a bevándorlás kérdésével.

Harangozó Tamás, az MSZP vezérszónoka szerint a most tapasztalt menekülthullámot a Fidesz hisztériakeltésre, az idegengyűlölet szítására kívánja felhasználni. Mint mondta, "amit a Fidesz előad, az a legsötétebb, legaljasabb politikai propaganda, gátlástalan manipuláció, amelynek során a valós adatokat, féligazságokon alapuló közhiedelmekkel és nyilvánvaló otromba hazugságokkal mossák össze".

Schiffer András, az LMP vezérszónoka szerint a kormányoldal folyamatosan csúsztat, tudatosan összekeverve a menekülteket az illegális bevándorlókkal. Emlékeztetett: januárban, a Charlie Hebdo elleni párizsi merénylet után a kormányzat még a terrorizmus elleni nemzeti stratégiáról akart egyeztetni, ám az elmúlt hetekben "gátlástalanul" összekeverték a terrorizmust a bevándorlással, a bevándorlókat a menekültekkel.