közpénz;frakciók;

2015-03-05 06:00:00

Százmilliók mentek el csak tanácsokra

Több százmillió forintot szórtak el csak tanácsokra a parlamenti frakciók tíz hónap alatt - derült ki az Országgyűlés Hivatalától (OH) lapunk által kikért elszámolásból. A Ház tavalyi megalakulása óta elköltött adóforintokról szóló tételes listából kiderül: az öt képviselőcsoport számolatlanul szórja a közpénzt kommunikációs, informatikai, tanácsadói, rendezvényszervezői, vagy épp jogi megbízásokra.

Összesen 634 szerződést kötött az Országgyűlés tavaly májusi alakuló ülése óta az öt parlamenti frakció, a néhány tízezer forintos szakértői megbízásoktól kezdve a csaknem egymilliós nyomtatási költségeken át, egészen a 36 millió forintos autóbérlésig, vagy épp a szintén több tízmillió forintos tanácsadói szerződésekig - derült ki az OH-tól lapunk által kikért listából.

A Fidesz-frakció egyedül is több százmillió forint értékben kötött 167 szerződést, melyek közt tucatnyi informatikai, infrastrukturális vásárlás, gépkocsibérlés, telefonköltség is fel van tüntetve, ám a kormánypárt számos, meg nem nevezett rendezvény szervezési és lebonyolítási megbízását is elszámolta, például dekorációra mintegy 4 millió forintot fordított. A legnagyobb frakció kommunikációs, elemzői és médiaköltései - mint megírtuk, 70 ilyen tárgyú megállapodás van a listában - 10 hónap alatt már horribilis összeget emésztettek fel, például közvélemény-kutatásokra összesen több mint 20 millió forintot költöttek el, de jutott több nagy összegű megbízás a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-nek, s a Nézőpont Elemzőintézet Kft.-nek, illetve leányvállalatának, a Médianéző Kft.-nek is. Jól járt a Magyar Hírlap volt újságírója, Huth Gergely cége, mely három szerződést is kapott a Fidesz-frakciótól. A GerillaPress Kft.-vel mindhárom esetben háttéranyag készítésre, elemzésre, kommunikációs tevékenységre szerződött a kormánypárt, összesen több mint 7,6 millió forintért. De a szövetséges KDNP-frakció is 61 szerződést kötött már, jelentős részben "szaktanácsadásra", vagy szintén kommunikációs feladatokra, honlapjukat pedig egyszerre többen is feltöltik tartalommal - legalábbis erre a feladatra több szerződést is kötöttek azonos időszakokra.

Több százmillió forintot szórtak el az ellenzéki pártok frakciói is, az MSZP például az Országgyűlés tavalyi megalakulása óta 95 szerződést kötött, s noha legalább pontosan kifejtette, milyen megbízásokra, s milyen tanácsadásokért adott ki milliókat, a végösszeg itt is horribilis. Nem fukarkodik a tanácsadóival és szakértőivel a Jobbik sem, mely tavaly tavasz óta összesen 199 szerződést kötött, s noha ezek között gyakori az egyszeri, illetve a havi kisebb összegű megbízási szerződés, valamint a parlamenti gyakornokok költségtérítései és útiköltségei, a végköltés így is magas. A Jobbik ugyanis csak kommunikációra (weblap, filmek, tolmácsolás stb.), valamint a nagyvonalúan meg sem magyarázott "tanácsadás és szakmai felkészítés" feladataira összesen 77 millió 975 ezer forintot költött, kevesebb mint egy év alatt. Nem lehet más a politika az LMP esetében sem, hiszen az öttagú frakció fenntartásának költsége szintén százmilliós összegre rúg. A zöldpárt 113 szerződést kötött tavaly tavasz óta, s noha ebben is vannak eseti, illetve rendszeres megbízások is.

Egyébként a szakpolitikai, stratégiai, vagy éppen kommunikációs tanácsokra vonatkozó szerződések között - melyekhez nem kevertük hozzá a jogi megbízásokat - meglepő módon nem a kormánypárt vezet, noha ez talán érthető abból, hogy tudjuk, Habony Árpád sem tanácsadóként, hanem csak "beszélgetni" jár a parlamentbe. Eddig a Fidesz összesen 35 ilyen tárgyú szerződést kötött, s 41 millió forintot fordított. A kormánypárt tanácsadói között kevéssé ismert személyek - például Kékesi Márton havi 350 ezer forintos megbízatása - és cégek is szerepelnek, csakúgy mint híres, vagy inkább hírhedt kormányközeli bennfentesek. Ilyen a Kaminski & Buranits Kft., amellyel "kommunikációs tanácsadás" címszóval háromszor is szerződött a kormánypárt tavaly június óta. Kaminski Fanny volt pártsajtós, aki ma Orbán Viktor Facebook-oldalának üzemeltetője, Habony volt felesége, gyermekének édesanyja - cégtársával együtt - összesen több mint 11 millió forintért ad tanácsokat. Jól fut a kormánypártnál a Prestige Média Kft. is, amely folyamatos szerződésben áll a frakcióval. Várhegyi Attila, a Fidesz volt pártigazgatójának a cége 9 hónap alatt több mint 7 millió forintra szerződött a kormánypárti képviselő-csoporttal.

Hasonló összegű, 4 és fél millió forintos "kommunikációs tanácsadási" szerződést kötöttek a WINTAKTIKA Tanácsadó és Szolgáltató Kft.-vel, majd 1,2 millió forint értékben a Voks Populi Tanácsadói Szolgáltató Kft.-vel is, amelyek tulajdonosa Görgényi Tamás. Ő a HVG cikke szerint korábban a több mint két évtizede működő progresszív rockegyüttes, az After Crying egyik dalszövegírója volt, ezután pedig Orbán Viktornak adott tanácsokat, írt szövegeket, s tagja a kormányfő "kreatív csapatának".

Számít a tanácsokra a KDNP-frakció is. A mindössze 16 képviselővel rendelkező kisebbik kormánypárt legalább 30 tanácsadóval dolgozik rendszeresen, s noha "csak" 16 szerződéskötése volt kifejezetten ilyen tárgyú, összesen több mint 32 millió forintot fordítottak erre - leginkább kommunikációs és médiaügyekben szorultak segítségre. A megállapodások között rendszeresen feltűnik Jenik Péter neve, aki az előző ciklusban Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kabinetfőnöke volt, most egyszer 1,4 millió, egyszer pedig 2,1 millió forintot kapott tanácsaiért. Hozzá hasonlóan hozzáértő tanácsadó lehet Édes Balázs, aki "sajtójogi" útmutatásáért több mint 4 és fél millió forintra szerződött a KDNP-vel.

Tanácsadói szerződésekben mindenképpen az MSZP a rekorder. A szocialisták ugyanis összesen 181 millió 546 ezer forintot költöttek tanácsadóikra, 71 szerződéskötéssel. Ezek között van havi rendszerességű kommunikációs tanácsadás, valamint hatalmas keretösszegű, több tízmillió forintos megbízás, méghozzá "Alaptevékenység ellátáshoz szükséges tanácsadói tevékenység" tárgymegjelöléssel. Az MSZP listáján - mint arra a Magyar Nemzet figyelmeztetett - volt országgyűlési képviselők és a baloldalhoz köthető értelmiségiek cégei is szerepelnek, noha laptársunk Lamperth Mónikára vonatkozó állításai hamisnak bizonyultak, a volt képviselő ugyanis cáfolta, hogy egyetlen fillért is felvett volna a frakciótól, vagy akár a párttól. Ám a tévesen hozzá kapcsolt a Sapienza Oktatási Tanácsadó és Szolgáltató Kft. valóban 34 millió forintot kapott tanácsadásért, s ehhez hasonló összegről szóló szerződést kötött az MSZP-frakció a Kapcsolat.hu Nonprofit Kft.-vel is, amely a szocialisták pártalapítványa, a Táncsics Alapítvány tulajdonában lévő Kapcsolat.hu internetes oldalt is működteti. A szocialisták tanácsadói között fellelhető a Rosta Művészeti Szolgáltató Bt. is, melynek vezető tisztségviselője Mészáros Tamás, a 168 Óra főmunkatársa, illetve 2013 nyarától a bt. beltagja volt (közlése szerint 2015. március 1-ig - a szerk.) lánya, Mészáros Antónia, az ATV egyik műsorvezetője is. E cég kommunikációs tanácsokat ad az MSZP-frakciónak - összesen 6 millió forintra szerződtek.

Az öttagú LMP-frakció összesen több mint 33 millió forint értékben, 36 szerződést kötött kifejezetten tanácsadásra, de más tárgymegjelöléssel is szert tesz szakértelemre; volt képviselőjét, Vágó Gábort ugyanis egy NAV-jelentés kidolgozására kérték fel, 930 ezer forintért, s a párt foglalkoztatja tanácsadóként egy másik politikusát, Hadházy Ákost is, ő tavaly decemberben 90 ezer forintot kapott szakpolitikai elképzeléseiért.

A költekezésben nem maradt le a Jobbik sem, amelynek 23 fős frakciója már 62 millió 750 ezer forintot költött el tanácsadásra tavaly május óta, s 120 ilyen típusú szerződéskötése volt. Köztük tucatnyi tanácsadóval havi rendszerességgel szerződtek, ám ritkán árulják el, milyen kérdésekben, témákban kapták az útmutatást. A leggyakrabban foglalkoztatott tanácsadó a - listában helytelen névvel feltüntetett - Iránytű Politikai és Gazdaságkutató Intézet Kft., mellyel már hat szerződést kötött a Jobbik-frakció "szaktanácsadás / felkészítés" tárggyal, egyenként 4 millió forintos értékben. A Forrai Richárd, a Jobbik előző ciklusbeli frakciótitkára által vezetett és tulajdonolt cégben korábban Szegedi Csanád, a párt volt elnökhelyettese és Vona-Szabó Krisztina, Vona Gábor Jobbik-elnök felesége is benne volt.

Tanácsadói szerződések
  • Fidesz: 35 ilyen tárgyú szerződés, 41 millió forintos költés
  • KDNP: 16 tanácsadói szerződéskötés, több mint 32 millió forintos költés
  • MSZP: 71 tanácsadói megbízás, összesen 181 millió 546 ezer forintos költés
  • LMP: 36 ilyen tárgyú szerződéskötés, összesen több mint 33 millió forint értékben
  • Jobbik: 120 tanácsadói megbízás, 62 millió 750 ezer forintos költség