MSZP;Fidesz;felszámolás;MNB;brókerbotrány;Buda-Cash;

2015-03-06 06:21:00

Buda-Cash: Áder vétója is segített?

A felszámolás sorsára jutott Buda-Cash Brókerház Zrt.-nél az MNB által kirendelt felügyeleti biztosok helyét a felszámoló biztos veszi át, mihelyst a bíróság elrendeli a felszámolást. A brókercég egyébként a mai naptól már nem kereskedhet a Budapesti Értéktőzsdén. A brókerház ügyfeleit a Befektetővédelmi Alap (BEVA) kártalanítja majd maximum 20 ezer euróig.

A Buda-Cash ügy kapcsán éles polémia bontakozott ki a Fidesz és az MSZP politikusai között. A kormánypárt szerint a szocialisták hiába próbálnak kétségbeesetten menekülni a “második szocialista brókerbotrány” felelőssége elől, nem tudnak. A Fidesz ezt arra reagálva közölte, hogy csütörtökön a szocialista Harangozó Tamás az MSZP frakció-vezetőhelyettese Áder János köztársasági elnök szerepét vetette fel a Buda-Cash-hez kötődő bankcsoport létrejöttében azzal, hogy 2013-ban nem írta alá a takarékszövetkezeti törvényt, hanem visszaküldte azt a parlamentnek, ami időt teremtett egyes takarékszövetkezetek bankká alakulására. Hogyan fordulhatott elő, hogy az elnöki vétó alkalmazásával, tevőlegesen is hozzájárult a bankcsoport létrejöttéhez? Kapott-e kérést vagy megbízást bárkitől, hogy a törvényt küldje vissza? Tudta-e, hogy az ő elnöki vétója nélkül ezek a bankok létre sem jöhettek volna? – fogalmazott Harangozó Tamás. Az MSZP azt követeli, hogy Matolcsy György, az MNB elnöke mondjon le, vonják felelősségre Szász Károlyt, a pénzügyi felügyelet akkori elnökét, az állam pedig minden károsultat 100 százalékban kártalanítson. (Korábban megírtuk: a Buda-Cash - akárcsak a kormányfőhöz közelálló Garancsi István Videoton futballklub tulajdonos érdekeltségébe tartozó Duna Takarék -, "szagot fogott", és gyors döntéssel a várható törvény hatálya alól kivonta a frissen megalakított, regionális bankcsoportját.)

Szocialista brókerbotrányról szó sincs, hiszen a jelenlegi ellenzéki pártnak semmilyen összefonódása nem volt sem a Buda-Cash-sel, viszont kormányzati információk szerint 1200 titkosszolgálati alkalmazott - az egészségpénztári befizetéseik révén - Buda-Cash ügyfélnek minősül. Vagyis a jelenlegi kormány biztonsági szempontból "legérzékenyebb" alkalmazottai számára is megfelelő volt a megbukott cég. A titkosszolgák más módon is bekapcsolódnak a brókerbotrányban. Információink szerint élénken érdeklődnek a takarékszövetkezetek bankká alakulásának időszaka alatt történtek iránt, különösen a gyanús pénzmozgások nyomait vizsgálják.

Annak érdekében, hogy az önkormányzatokkal többet ne fordulhasson elő, hogy olyan pénzintézeteknél vezetik a számlájukat és kockáztatják ezáltal a közpénzt, amelyik brókerek garázdálkodásának köszönhetően csődbe megy, új törvényi szabályozásra van szükség, és a jövőben a Magyar Államkincstár legyen a számlavezetője az önkormányzatoknak - mondta tegnapi kaposvári sajtótájékoztatóján Gelencsér Attila fideszes képviselő.

A kaposvári székhelyű, a megyében 37 fiókkal rendelkező Dél-Dunántúli Takarék Bank (DDB) mintegy 30 ezres Somogy megyei ügyfélkörrel rendelkezik. A megyében minden negyedik családot és minden negyedik önkormányzatot érint a brókerbotrány. Előbbiek mintegy 20 milliárd forinthoz, utóbbiak közül 22 önkormányzat mintegy félmilliárd forinthoz nem jut hozzá - mondta a képviselő. Ezenkívül érintett körülbelül ezer kis- és közepes vállalkozás egymilliárd forintnyi "bennragadt" pénzzel, továbbá számos víziközmű-társulás, civil szervezetek, egyház és nonprofit szervezet, több mint 700 millió forinttal, valamint számos agrárvállalkozó, akik nem jutnak hozzá a területalapú támogatásokhoz - sorolta a politikus, hozzátéve: a brókerbotrány miatt veszélybe került uniós projektek számáról még nincsenek pontos adatait.

A Buda-Cash-botrány után újabb bomba ketyeghet a brókerpiacon, információk szerint ugyanis akadoznak a kifizetések a ciprusi székhelyű, Magyarországon is aktív IronFX-nél - értesült a Portfolió. A portál megkeresésére a ciprusi tőzsdefelügyelet megerősítette, hogy jelenleg vizsgálat folyik a cég ellen, és hogy rengeteg ügyfélpanaszt kapnak amiatt, hogy a cég nem utalta vissza, pontosabban megtagadta a kereskedésre átadott pénzeket.