Autóvilág;Lázár János;közmédia;Simicska Lajos;reklámadó;

2015-03-05 21:00:00

De mit szól ehhez Európa?

Áprilisig mindenképpen el kell fogadnia a parlamentnek az új reklámadó-törvényt, amelyben az adó felső kulcsa vélhetően öt, az alsó pedig nulla százalék lesz - a kabinet ugyanis tart az Európai Bizottság szankcióitól. Más kérdés, hogy Európa mintha elfordítaná tekintetét az állami médiagépezet mind határozottabb kiépítésétől, noha a médiaügyekben jártas alkotmányjogász szerint az Európa Tanács, ha akart volna, már lépett volna.

Alig maradt egy hete a nemzeti hírtévé indulásáig az MTVA-nak, mégis úgy hírlik, a kezdő újságírók gőzerővel folyó kinevelése ellenére még mindig komoly az emberhiány, például a gyártás területén. Komoly szakmai hiányosságok amúgy is megfigyelhetőek az M1 Híradójában: kedd este az "utca embereként" méltatta a kedvező hiteleket bizonyos Székely Ond, aki viszont októberben még – ugyancsak a Híradóban – egy pécsi panellakásba akart beköltözni családtámogatással. Székely, mint a 444.hu kiderítette, nem egyszerű "utca embere", hanem a Pécsi Médiaközpont vezetője, amely az MTVA-nak is beszállító Pécs TV műsorait készíti. Előzőleg januárban Bánhidi Krisztián színész játszotta el az "utca emberét",  aki nagyon elégedett volt az új útdíjrendszerrel. Ilyen gyakorlat alapján aligha kétséges, milyen hírszolgáltatásra számíthatnak a nézők a március 15-től napi 24 órában híreket sugárzó csatornától. Közben pedig a 80 milliárdos büdzséből az MTVA újabb tévéadókat indít még év végéig.

Opció a reklámadó kivezetése is
Öt százalék lehet a reklámadó felső kulcsa, az alsó pedig nulla, feltéve ha ezt az Európai Bizottság (EB) versenyjogi főigazgatósága is jóváhagyja. A Népszava értesülése szerint a kormány naponta egyeztet Brüsszellel, hogy elfogadják a javaslatát, mert ha nem vethetnek ki sávos adót, vélhetően az egészet el kell felejteni.
Orbán Viktor azonban állítólag ragaszkodik a különadókhoz, így a reklámadóhoz is. Az ügyet azonban a magyar kormánynak rendeznie kell, mégpedig még márciusban, mivel az EB adó- és versenyjogi főigazgatósága is eljárást folytat Magyarországgal szemben: Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a március 11-i kormányülésen tehet javaslatot, és úgy tudjuk, áprilisig biztosan meg kell szavaztatni a parlamentben.
A kormány közben azt is tudja: az EB-vel, a német kormánnyal és az RTL-tulajdonos Bertelsmann-csoporttal sem lehet szembe menni, az adó átszabásánál már az ő igényeiknek kell megfelelni.

Ha ezek a folyamatok komolyan érdekelnék az európai szerveket, elvégeztethetnének egy egyszerű tartalomvizsgálatot: akár megnézhetnék a közmédia egyetlen hónapját. Mint azonban lapunknak egy neves alkotmányjogész fogalmazott, ha az Európa Tanács lépni kívánt volna a központosított állami média ügyében, rég megtehette volna, ám e szándéknak semmi jele nincs. Emlékeztetett a Jagland-egyezményre, amellyel az Európa Tanács korábbi főtitkára, Thorbjorn Jagland gyakorlatilag lezárta a számtalan uniós bírálatot megélt magyar médiatörvény addig parázs vitáját. Jagland elégedetten fogadta az érdeminek nem nevezhető törvénymódosításokat: a médiatanács elnökét azóta nem a miniszterelnök, hanem az ő javaslata alapján a köztársasági elnök nevezi ki, és a jelölés során a szakmai szervezeteket is meg kell kérdezni. „Ezzel az Európa Tanács kvázi jóváhagyta a közmédia ledarálását, és az Orbán Viktornak engedelmeskedő médiahatóság fennmaradását” – fogalmazott a szakértő. Vagyis a jelek szerint Orbánék szabadon garázdálkodhatnak az állami médiával, persze, tette hozzá a neve elhallhagását kérő szakértő, ma még nem tudni, nem keményedik-e meg újra Európa hangja.

Simicska Lajos elvesztésével a kormányfő új partnerekre is támaszkodik: Rákay Philip ugyan júliusban leköszön az MTV vezérigazgató-helyettesi posztjáról – pályáját „kreatív producerként” folytatja –, de a Blikk szerint külső munkatársként még legalább négy produkciót gyárthat majd a köztévének – több százmillió forintért. A Blikk úgy fogalmazott: „Philip lép Simicskáék helyébe". Már csak azért is, mert az MTVA az idén már nem hosszabbítja meg szerződését eddigi legfontosabb műsor-beszállítójával, a Simicska érdekeltségébe sorolt Hung-Ister Zrt.-vel.

Orbánéknak információink szerint jelenleg a feltétel nélküli lojalitás a legfontosabb az új közmédiára alapuló birodalom kiépítésénél. A Simicska érdekkörbe sorolt Heti Választól is azért fordultak el, mert a legkisebb kritikát is soknak tartották. Mint Csintalan Sándor, a Hír Tv egykori, a Lánchíd rádió jelenlegi műsorvezetője a Magyar Narancsnak felidézte, Orbán januárban a jobboldali orgánumok vezetőinek is azt mondta: szükség van egy olyan sajtóra, „amelyik szócsöve lesz a kormányzati politikának”. Ezt a Heti Válasz nem fogadta el, és a legfrissebb számban Borókai Gábor főszerkesztő, az első Fidesz-kormány szóvivője bírálta a kormányfőt az évértékelő beszédében elhangzott "jó reggelt, magyarok” elköszönésért. Szerinte ezzel Orbán az otthon maradókat hibáztatta a veszprémi vereségért, és nem ismerte el, hogy a szavazók a távolmaradással a kormányról mondtak véleményt – egyszerűen azt üzente a szavazóknak, kritikájuk nem talált meghallgatásra.

Plakáton a közmédia új közarca FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Plakáton a közmédia új közarca FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Beárazta tapolcai vereségét a Fidesz
Veszprém kapcsán kiderült, hogy az RTL Klub képes mozgósítani, a Hír Tv pedig távol tartani az urnáktól a választókat. Erről egy magas rangú kormányzati forrásunk beszélt, aki szerint a Magyar Nemzet és a Hír Tv jól felépített brandek, amelyekről nehéz lenne lemondaniuk. A Fidesz veszprémi vereségéről azt mondta: nem a bukás a gond, hanem a különbség. Az, hogy a baloldali pártok által támogatott Kész Zoltánra csaknem tíz százalékkal többen szavaztak, mint a kormánypárti Némedi Lajosra. A fideszesek nem tartották rossz jelöltnek Készt, a vereség után azonban a helyi párttagok az országos vezetést, az elnökség pedig a veszprémi szervezetet hibáztatta.
Az azonban tudták a pártban is, hogy a körzetben amúgy sem elég erős a Fidesz. A kormánypárt Tapolcán is számol a vereséggel. A befolyásos fideszes politikus szerint azonban ott szinte egyforma eséllyel indul az MSZP, a Jobbik és saját pártjának jelöltje, de a népszerűségvesztés miatt vélhetően itt sem voksolnak majd elegen a Fideszre. Ám a szocialista Pad Ferenc, akit a DK, a Liberálisok és a Szolidaritás is támogat, még keményebb csapásokra számíthat, mint Kész. A kormánypárt vélhetően előhozza, hogy a bérből- és fizetésből élőkért kampányoló Padnak több állása is van és havonta más félmilliót keres, illetve a 2010-es vörösiszap-katasztrófa idején a helyi alumíniumipari szakszervezet elnöke volt.
Orbán Viktor mostantól többet fog szerepelni és élesebbek lesznek a mondatai. Aki támad, azt visszatámadja, ez már a tapolcai kampányban érezhető lesz. A miniszterelnök nem véletlenül kérte híveitől a veszprémi vereség után tartott évértékelőjében, hogy tápászkodjanak fel a karosszékekből, mielőtt késő lenne. Ha polgári Magyarországot akarnak, akkor harcolni kell, "nem ellenünk, hanem velünk" - fogalmazott a fideszes politikus. Szerinte G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai igazgatója súlyos hibát követett el, amikor a Magyar Narancsnak nem azt mondta, amit már többször leírt, hogy a polgári Magyarország önmagában kevés. Az csak úgy teljes, ha beengedik a keményen dolgozó mindennapi embereket, akikről Orbán is beszélt. Mert csak az ő szavazatukkal nyerhetnek a következő választáson. => F. Á.