költségvetés;államadósság;Állami Számvevőszék;

2015-05-23 07:23:00

Beteg gyógyintézetek

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerint javult a 2016-os központi költségvetés megalapozottsága, de számos rizikós bevételi és kiadási tételekre is felhívták a figyelmet. Míg az államadósság növekedését korlátozó képletnek nem felel meg a tervezet, az alaptörvényben meghatározott államadósság-szabálynak, valamint az államháztartásról szóló jogszabályok előírásainak igen. 

Az ÁSZ álláspontja szerint a költségvetés korábbi elfogadásával a gazdasági szereplők számára is kiszámíthatóbbá válnak a költségvetési folyamatok. Mivel az ÁSZ mindig csak a költségvetési tervezés egy bizonyos szakaszához tud hozzászólni, mint ezúttal is, felhívásuk a hiányzó törvények megalkotására, illetve módosító indítványok elfogadására a kockázatok mérséklésére, az értékelés közzétételekor részben már teljesül.

Az ÁSZ azt is mindig számba veszi, hogy milyen mértékben tartja megalapozottnak a költségvetés kiadási és bevételi oldalát. Ebben a tekintetben javuló tendenciáról számoltak be. Az ellenőrzés a kiadási oldalon csak mintegy 84 százalékos volt, a bevételeknél pedig 90 százalék volt, mert még hiányoztak költségvetési adatok. Határozott javulást az adóbevételeknél észleltek, mert itt 84,4 százalékát tartották megalapozottnak, szemben az idei évre vonatkozó 51,3 százalékkal.

Kockázatot jelentenek a költségvetésben, hogy a gyógyító megelőző ellátás szakintézeteinek és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak a tervezett kiadásai csak megfelelő strukturális intézkedésekkel biztosíthatják a feladatok zavartalan ellátását.

Kifogásolták azt is, hogy a költségvetés készítői nem támasztották alá, hogy az állami vagyonról szóló „egyéb értékesítési és hasznosítási bevétel" előirányzaton betervezett 115 milliárd forintot hogyan is akarják előteremteni.

A számvevők felhívták a figyelmet arra is, hogy a törvényjavaslat nem tesz eleget a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvényben rögzített adósságképlet elvárásainak. Időközben a kormány egy törvényjavaslatban új képletre tett javaslatot, ami nem nyerte el a szakemberek tetszését.

A kormány tegnap benyújtotta az Országgyűlésnek a jövő évi költségvetéshez kapcsolódó középtávú kitekintését, eszerint 2019-ben 3 százalékos növekedéssel, 3 százalékos inflációval és 1,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol. A dokumentumból kiderül, 2017-2019 között nem lesz egységes kulcs a társasági adóban, az szja-kulcs 15 százalék lesz, a dohányipari vállalkozások különadója fennmarad, a bankadó 2017-től további 22 milliárddal csökken, 2018-ban és 2019-ben nem változik.