Európai Unió;Egyesült Államok;szabadkereskedelmi partnerség;Bernd Lange;

2015-06-11 07:34:00

Levették a napirendről a TTIP ügyét

Az előzetes tervekkel ellentétben mégsem kerül ezen a héten az Európai Parlament plenáris ülése elé az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő szabadkereskedelmi és befektetési partnerségről (TTIP) szóló egyezmény szövege, amelyről előzőleg az EP kereskedelmi bizottsága egyeztetett. A képviselők ugyanis több mint száz módosító indítványt terjesztettek be a tervezethez, ezért döntött így Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.

Az Európai Parlament megosztott a TTIP kérdésében. Az év elején az EP kereskedelmi bizottsága elé 898 módosító indítvány érkezett, s ezért több hónappal el kellett halasztani a bizottsági szavazást. Az egyezmény ellenzői szerint a „befektetők védelme” címén az amerikai óriáscégek felszámolnák az európai szociális és környezetvédelmi jogszabályokat, és a demokratikusan választott parlamentek helyett a "multik diktálnák a törvényeket". Barack Obama amerikai elnök 2015 végéig tető alá akarja hozni a megállapodást.

Bernd Lange, a kereskedelmi bizottság szociáldemokrata elnöke közölte, elfogadja a halasztásról szóló döntést, és kifejezte azon reményét, mely szerint a bizottság olyan változattal áll majd elő, amely számíthat a parlament többségének támogatására.

A Zöldek ezzel szemben úgy látják, hogy Schulz felmérte, a frakciók, így elsősorban a szociáldemokrata pártcsoport nagyon megosztott a kérdésben, és a szavazás során könnyen széteshetne a frakciófegyelem. Az időhúzás kétségtelenül a TTIP ellenzőinek kedvez, hiszen a szerződésnek az Egyesült Államokban is vannak ellenzői, akik a 2016-es választási évben ezt is kihasználhatják a demokraták ellen.