Velencei Bizottság;médiatörvény módosítás;

2015-06-21 19:56:00

Későn jött a médiatörvény bírálata

Későn jött a Velencei Bizottság kritikája, mert a médiatörvény már beépült gyakorlatba - mondta lapunknak Vásárhelyi Mária, miután az Európa Tanács alkotmányjogi szervezete éles kritikákat fogalmazott meg a magyar médiaszabályozásokkal kapcsolatban. "A jelentésnek 3-4 évvel ezelőtt kellett volna elkészülnie, így semmiféle gyakorlati hatása nem lesz" - jelentette ki a szociológus, hozzátéve, hogy a kritikákkal egyetért, de azok nagyon közhelyesek.

Jelentős módosításokra van szükség 

A Velencei Bizottság a magyar médiaszabályozásra és a reklámadóra vonatkozó szabályokat vizsgálta: a 2010-ben született CIV. és CLXXXV. törvényt, amely a média és a sajtó működését szabályozza, valamint a tavalyi XXII. törvényt, amely a reklámadóról rendelkezik.

A DK szerint nincs sajtószabadság
Az állásfoglalás megerősíti a DK meggyőződését, hogy a Fidesz "a médiát is a kizárólagos hatalmának biztosítására, az emberek agymosására, a magánszektor megfélemlítésére, az alapvető szabadságjogok korlátozására és lopásra használja fel" - közölte Vágó István. A DK elnökségi tagja szerint a média az a terület, ahol a pártpolitikának semmi keresnivalója sincs. Az Együtt felszólítja a kormányt, hogy a szakmai és civil szervezetek, valamint az ellenzéki pártok bevonásával alkosson teljesen új médiaszabályozási rendszert. Az Együtt szerint a jelenlegi szabályozás az európai normákkal ellentétes, erről pedig már papírja is van a Fidesz-KDNP-nek.

Ez utóbbival kapcsolatban a testület véleménye megjegyzi, hogy az adó májusi jelentős csökkentése sok olyan kérdést megold, amely bevezetésekor fogalmazódott meg. A dokumentum szerint jelentős módosításokra van szükség a médiatörvényen és a Médiatanácsban, hogy garantálható legyen a testület kormánytól való függetlensége - a tanács jelenleg csak kormánypárti politikusok által jelölt tagokból áll.

A jelentés azt is kifogásolja, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot és a Médiatanácsot ugyanaz a személy irányítja, akinek így túlzottan nagy befolyása van a sajtó felett és túlzott mértékben függ a miniszterelnöktől. A Velencei Bizottság szakértői azt szeretnék elérni, hogy a sajtó képviselői és a civil szervezetek is delegálhassanak tagokat a testületbe.

Emellett az állami reklámpénzekkel is foglalkoztak: javaslatuk szerint ezeket átlátható és objektív módon kellene elkölteni. Javasolják még, hogy a kormánynak tennie kell a magyar sajtó kiegyensúlyozottságért is.

A hírszolgáltatás tartalmi szabályozásával kapcsolatban a vélemény üdvözli, hogy az Európa Tanács szakértőinek vizsgálata után a kormány módosította a jogszabályt, így az már csak sokszínű és kiegyensúlyozott tájékoztatást ír elő, és ez a passzus csak a lineáris médiaszolgáltatókra vonatkozik. A bizottság harmincoldalas szakértői véleménye elismerte a magyar médiaszabályozás fejlődését, ugyanakkor további, leginkább a jogszabályok hatékonyabb alkalmazhatóságát szorgalmazó ajánlásokat fogalmazott meg.

A dokumentum egyúttal üdvözli a kormány nyitottságát a jogszabály módosítására, egyúttal azt szorgalmazza, hogy az adóterheket egyenlően, diszkriminációmentesen ossza el, valamint kerülendőnek nevezi az amúgy is gazdasági nehézségekkel küzdő médiaszektor túlzott adóztatását.

Trócsányi üdvözli a bizottság véleményét

Az Igazságügyi Minisztérium közölte, hogy a Velencei Bizottság szakértői véleménye elismerte a magyar médiaszabályozás fejlődését, ugyanakkor további, leginkább a jogszabályok hatékonyabb alkalmazhatóságát szorgalmazó ajánlásokat fogalmazott meg. Trócsányi László igazságügyi miniszter korábban levélben juttatta el a jelentéstervezetre vonatkozó módosító javaslatait a bizottság főtitkárának. A bizottság plenáris ülése előtt, június 18-án tartott tanácskozáson a jelentéstevők a módosító javaslatok többségét elfogadták, és konzultációs lehetőséget ajánlottak fel az igazságügyi miniszternek. Bekerült a szövegbe az a tény is, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága egy esetben sem vizsgálta a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló, valamint a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényeket.