görög válság;

2015-07-09 08:09:00

Görög kártyavár

Margaret Thatcher hajlamos volt ugyan feketén-fehéren értékelni a világ történéseit, de a múlt vasárnapi görög referendumból kiindulva volt azért némi igazság abban, ahogyan a népszavazásról vélekedett. Ennek intézményét „a diktátorok és demagógok eszközének” nevezte.

Alekszisz Ciprasz arra hivatkozva írta ki a referendumot, hogy nagyobb mozgástere lesz a hitelezőkkel folytatandó tárgyalások során, két nap alatt megállapodásra jut, s már kedden kinyithatnak a görög bankok. 48 óra alatt azonban minden állítása megdőlt. Athén rosszabb tárgyalási pozícióba került, mint valaha, a görög pénzintézetek megnyitásáról szó sincs, s már az sem biztos, hogy valaha is kivehetnek a betétesek nagyobb euróösszegeket a bankokból.

Ciprasz azt is hangoztatta, a referendum kiírása is mutatja, ők milyen demokratikusak. Na igen, demokratikusan eldöntötték, hogy a hitelezők állják Görögország adósságait. Az euróövezet állam- és kormányfői erre kedden késő este véget ért csúcstalálkozójukon azt válaszolták: mi pedig nagyon demokratikusan eldöntöttük, ha nem vagytok hajlandóak péntek reggelig hiteles programot az asztalra tenni, amely hosszabb távra is garantálná a kiadások csökkentését, akkor el kell hagynotok az euróövezetet.

Az euróövezeti csúcs a maga nemében történelmi volt. Korábban soha sem küldtek az unió vezetői ennyire kemény és egyértelmű üzenetet egy tagországnak. A görög populisták ugyan Németországot tartják a legfőbb ellenségnek, emlékezhetünk azokra a karikatúrákra, amelyeken Hitlerként ábrázolták Angela Merkelt, de nem is Berlin, hanem a kisebb államok - a baltiak, továbbá Finnország, Szlovákia, Málta és Portugália - képviselték a legradikálisabb álláspontot Athénnal szemben. Főleg azok az országok, amelyek kemény intézkedéseket hoztak a válságból való kilábalásra.

Ciprasznak most fel van adva a lecke, de meglepő lenne, ha a hitelezők szempontjából elfogadható lépést tenne. Erre csak akkor lenne esély, ha hazájában százezrek követelnék a hitelezőkkel való megegyezést. A referendum eredménye alapján azonban erre vajmi kevés az esély. S mi a tanulság az EU szempontjából? Talán nem árt néha rálépni azon tagországok tyúkszemére, amelyek gúnyt űznek a demokráciából.