görög válság;

2015-07-10 11:21:00

53,3 milliárdot kér az új görög javaslat

A nemzetközi hitelezőknek csütörtök este megküldött legújabb 13 oldalas javaslatcsomagjában 53,5 milliárd euró új hitelt kérne, hogy 2018 júniusáig törleszteni tudja az adósságait. Ezúttal azonban komoly ellentételezést ajánl, némileg súlyosabbakat, mint amit a vasárnapi referendumon elutasítottak a görög szavazók.

Többek közt a nyugdíjak csökkentését és bizonyos adók emelését is felajánlotta Alekszisz Ciprasz kormánya. A javasolt reformintézkedések értelmében fokozatosan megszüntetnék a görög szigeteket megillető adókedvezményeket és növelnék a hajózási vállalatokat sújtó adóterheket, csökkentenék a védelmi kiadásokat, emelnék a nyugdíjkorhatárt valamint a szállodák és éttermek által fizetendő általános forgalmi adót (áfa) és befejeznék néhány nagy kikötő és helyi repülőtér privatizációját is.

Az Eurócsoport szombat délután vitatja majd meg a terveket, az athéni törvényhozás ma szavaz a javaslatról. Szakértők szerint aggodalomra adhat okot, hogy a reformjavaslatokat tartalmazó dokumentumot sem a görög Sziriza párttal közösen kormányzó Független Görögök vezetője, sem a tömörülés szélsőbaloldali szárnyát vezető Panajótisz Lafazanisz környezetvédelmi és energiaügyi miniszter nem írta alá. Ennek ellenére vélhetően megkapja a parlamenti jóváhagyást, hiszen az ellenzéki pártok ez ügyben támogatásukról biztosították Cipraszt.

Csökkent a Grexit esélye
Az Eurasia Group globális gazdasági-politikai kockázatelemző csoport londoni szakértői pénteki helyzetértékelésükben "rendkívül kedvezőnek" nevezték a görög adósságválság legutóbbi fejleményeit, elsősorban azt, hogy a görög kormány határidőre eljuttatta reformjavaslatait Brüsszelbe.
A ház szerint mindig is egy hitelesnek elfogadott javaslatcsomag összeállítása és benyújtása volt a görög kormány előtt álló legnagyobb kihívás.
Az Eurasia szakértői közölték: a legutóbbi egy nap fejleményei nyomán az eddigi 55 százalék helyett most már 70 százalékos esélyt adnak arra, hogy elkerülhető lesz a Grexit, vagyis Görögország kényszerű távozása az euróövezetből.

Hollande: komolyak és hitelesek az új javaslatok

"A görögök most határozottan megmutatták, hogy az euróövezetben akarnak maradni, mert a program, amit benyújtottak komoly és hiteles. A parlament elé terjesztik, ami erőt, elkötelezettséget és bátorságot mutat" - fogalmazott a francia elnök. Hozzátette: "mindent meg kell tenni, hogy megszülessen a megállapodás, egy jó megállapodás, az európai szabályokat és a görögöket is tiszteletben tartó megállapodás. A következő órák fontosak. Még semmi nem dőlt el, de mindent meg kell tenni".

Korábban írtuk: 

Egyre nehezebb megfejteni, mi szükség volt a múlt vasárnapi görögországi népszavazásra. Az a program ugyanis, amelyet a választók 61 százaléka utasított el, kevésbé kemény ahhoz képest, mint amilyen vállalásokat tartalmaz a görög kormány legújabb reformterve, amelyet a helyi sajtó szellőztetett meg. A program két évre szól és 12 milliárd eurós megtakarítást tartalmaz.

A Katimerini című lap szerint idén 0,5 százalékos növekedés helyett ismét 3 százalékkal csökken Görögországban a hazai össztermék (GDP). Emiatt 2015-re és 2016-ra az eredetileg bemutatott 8 milliárd eurós javaslatcsomag összegét mindkét évre 2-2 milliárd euróval meg kell növelni, vagyis összesen 12 milliárd eurós lesz a kiigazítás - írta a Katemirini.

A Naftemporiki című lap úgy értesült, Alekszisz Ciprasz miniszterelnök kormánya 26 százalékról 28 százalékra emelné a társasági adót és 13 százalékról 23 százalékra az éttermek által fizetendő általános forgalmi adót (áfa), továbbá egyes feldolgozott élelmiszerek, a közlekedés és néhány magán egészségügyi szolgáltatás áfáját. A kétszeresére - 6,5 százalékról 13 százalékra - emelnék a szállodák által fizetendő áfát. 10-ről 13 százalékra nőne a luxuscikkek áfája.

Az Európai Központi Bank nem változtat eddigi sürgősségi likviditási támogatásának mértékén, nem emelte és nem is kívánja emelni annak szintjét, vagyis a görög pénzintézetek nem jutnak több tőkéhez. A nyugdíjakat és a bérek egy részét abból az adópénzből próbálja fizetni az állam, amely az utolsó egy hét alatt folyt be. Körülbelül egymilliárd euróról van szó.