egészségbiztosítás;magánkórház;Duna Medical Center;

2015-07-22 07:03:00

Csodás kilátások a 8.-ról

Katalizátorszerepet akar betölteni a hazai magán-egészségügyi piacon az eddigi legnagyobb magánkórház, a tegnap megnyílt Duna Medical Center (DMC). Az ellátó- és biztosítási rendszer megújítása azonban nem lesz könnyű - erre figyelmeztet, hogy a beruházás tavalyi sajtótájékoztatóján még az egészségügyi államtitkár is üdvözölte a terveket, az átadásra mégsem ment el egyetlen kormányzati vezető sem.

Egy Duna-parti luxus irodaház négy emeletét foglalják el a tegnap megnyílt Duna Medical Center rendelői és műtői, a 8. emeleten elvégzett egynapos sebészeti beavatkozások után a páciensek a Nemzeti Színház mögötti panoráma lélekgyógyító hatását élvezhetik, miközben a nővérpulton folyamatosan megjelennek legfontosabb életfunkcióik adatai. Az eddigi legnagyobb hazai magánrendelő és kórház diagnosztikai berendezéseinek nagy részét nemcsak a hazai állami egészségügyben nem ismerik, az utóbbi másfél-két év csúcstechnológiai fejlesztései Európa nagy gyógyászati központjaiban is ritkaságszámba mennek. Nemcsak ez vonzotta persze a jelentkező orvosokat és szakápolókat, amikor az új magánintézmény csapatába igazoltak. Pontos bérekről szigorúan tilos beszélnie a személyzetnek, de annyit lehet tudni, hogy a többi hazai magánkórházban megszokott tarifákkal szerződtek, ami jóval magasabb az állami béreknél, de alatta marad a nyugati fizetéseknek. Mégis van, aki külföldről jött haza, mások vidékről ingáznak, mert megéri.

A megnyitón azt hangsúlyozták az új létesítmény vezetői, hogy nem csak a felső tízezer tagjait várják és reménykednek a biztosítási rendszer átalakulásában is. Most a betegek vagy zsebből fizethetnek, vagy a szolgáltatásokat magánbiztosításuk terhére vehetik igénybe, csakhogy ez ma még nagyon szűk körben terjedt el Magyarországon. A DMC ezért leszerződött az UNIQUA Biztosítóval, amelynek vezérigazgató-helyettese szeptemberre ígérte egy széleskörű szolgáltatások elérését segítő biztosítási csomag megjelenését. A Népszava információi szerint az állami egészségbiztosító semmit nem térít, az új magánintézmény nem is tárgyalt velük, ami azért érdekes, mert a beruházás tavaly szeptemberi beharangozó sajtótájékoztatóján Zombor Gábor mellett ott volt Sélleiné Márki Mária, az OEP főigazgatója is. Pár héttel később azonban az egészségügyért felelős államtitkár kiábrándította a magánegészségügy szereplőit, amikor egy konferencián kijelentette, hogy állami forrásra nem lehet többé magánellátást építeni. Hozzátette: akkor támogatnak ilyen beruházást, ha az teljes körű ellátást tud biztosítani és majd egy ilyen alternatív ellátórendszer kiépítése után lehet elgondolkodni azon, hogy az állam miként szállhat be a nála biztosított betegek gyógyításának finanszírozásába.

A DMC az első kizárólag magánpénzből megvalósuló egészségügyi intézmény, amely eleget tud tenni az elvárásnak – diagnosztikában, szakorvosi és hamarosan kórházi ellátásban is képes lesz teljes körű ellátást kínálni. Nagy kérdés tehát, hogy mit lép az állam, hisz a járulékfizető betegek egyre hangosabban kérik, hogy pénzüket szabadon költhessék el ott, ahol jobb ellátást kapnak. Ez lenne az érdeke a magánintézmény beruházójának is, hiszen az ukrán Igor Jankovszkij sikeres nemzetközi üzletember, aki tíz éven belül szeretné viszontlátni a pénzét. A szakrendelők átépítése 800 millióba került, a berendezéseket 1,2 milliárd forintért tudták beszerezni és sokkal többe kerül majd a jövő év végére elkészülő kórház. Tudják jól, hogy kormányzati segítségre nem számíthatnak, magas állami vezető nem is szerepelt a meghívottak listáján a tegnapi átadó ünnepségen.