Egyenlő Bánásmód Hatóság;romák;hátrányos megkülönböztetés;edzőterem;Cutler Gym;

2015-07-28 07:12:00

Masszív előítéletek között élünk

Egy nyíregyházi edzőterem tulajdonosa félt, hogy elriasztják a többi vendéget, ezért megüzente egy roma testvérpárnak, hogy nem jöhetnek hozzá edzeni. A vállalkozó tagadta, hogy rasszista lenne, de az Egyenlő Bánásmód Hatóságot nem győzte meg.

Roma származású testvérpárt tiltott ki egy nyíregyházi férfi saját Cutler Gym elnevezésű edzőterméből - számolt be a hírről az Index. A tulajdonos elmondása szerint azért döntött így, mert félt, hogy riasztják a többi vendéget. Ezért megüzente, nem mehetnek hozzá többet edzeni. A tiltólistára kerültek nem nyugodtak bele a történtekbe, bepanaszolták a tulajt, miután egy régi törzsvendég - egy fekvenyomó világbajnok, és a terem reklámarca - védelme alá vette őket.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) ezután az ügyben eljárást indított, melynek során megállapították: az edzőterem tulajdonosa megsértette az egyenlő bánásmód követelményét azzal, hogy a kérelmezőket roma származásukra tekintettel kitiltották az edzőteremből. A tulajdonos ugyanis ezzel a magatartásával a kérelmezőkkel szemben közvetlen hátrányos megkülönböztetést alkalmazott - írták döntésük indoklásában. Az ítélet is ezt tükrözte, megtiltotta a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsítását, valamint elrendelte a jogsértést megállapító jogerős határozat 90 napra történő nyilvánosságra hozatalát is.

Az eset sajnos nem egyedi, hasonló ügyekről mostanában szinte minden héten hallani. Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk, legutoljára két fekete bőrű férfit ért hasonló atrocitás egy fővárosi gyorsétteremben, amikor gyakorlatilag indok nélkül küldték el őket. Magyarázat persze akadt az esetre: "a Blaha Lujza téri étterem elhelyezkedéséből adódóan kiemelten nagy forgalmat bonyolít le minden napszakban, ezért fokozott odafigyelést igényel a zavartalan környezet és folyamatosan elegendő ülőhely biztosítása a fogyasztó vendégek számára" - indokolta a történteket az étterem.

Az atrocitások rendezésére azonban mindig van törvényes megoldás. Lapunk megpróbált utánajárni az EBH-nál, hogy ennek mi a hivatalos menete, illetve hogy milyen további esetekről tudnak. A hatóság hivatalos oldalán a következő olvasható: aki úgy érzi, hogy hátrányosan megkülönböztetik keresetlevelet nyújthat be az illetékes közigazgatási és munkaügyi bírósághoz, vagy az EBH-hoz. Ebben a bejelentő beszámolhat az esetről, megjelölve védett tulajdonságát, amiért őt hátrányban részesítették.

A hatályos jogszabály alapján ilyen tulajdonság lehet - többek között - a panaszos neme, faji hovatartozása, bőrszíne, vagy éppen a nemzetisége. Ezen kívül pontosan meg kell jelölni, hogy a bejelentő kivel szemben kéri az eljárás megindítását. S fontos tudni azt is, hogy ugyan az irat benyújtásának nincs határideje, de a jogsértésről való tudomásszerzést követő egy éven, illetve a jogsértés bekövetkezésétől számított 3 éven túl közigazgatási eljárás már nem indítható.