Nagy-Britannia;Munkáspárt;államosítás;

2015-08-09 14:41:00

Államosítást szeretne a brit Munkáspárt

Nagymértékű államosítást tartana szükségesnek a brit gazdaságban a Munkáspárt élére legesélyesebb politikus. Jeremy Corbyn tervei azonban elijesztik a Labour legjelentősebb támogatóit.

Corbyn a vezetőváltási folyamat közepén járó legnagyobb brit ellenzéki párt újjáéledő radikális balszárnyának prominens képviselője, aki az utóbbi időben többször is kijelentette, hogy nagymértékű reprivatizációt hajtana végre az energiaszektorban, újranyitná a szénbányákat, emelné a személyi jövedelemadó felső határát. A megszorításokon alapuló gazdaságpolitikát ugyanakkor elveti. Vasárnapi hírek szerint valamilyen formában mérlegelné a Labour termelőeszközök köztulajdonba vételéről szóló régi alaptézisének visszaemelését a párt alapokmányába. A híres 4. záradékot Tony Blair idején törölték el.

Citybeli elemzők szerint a Marx-rajongó Corbyn tervei 185 milliárd fontba kerülnének a brit gazdaságnak, és a Munkáspárt sorain belül sincsenek meggyőződve arról, hogy a 66 éves politikus tervei életképesek: egy kiszivárgott elemzés szerint a csomag 55 milliárd fonttal növelné a költségvetési kiadásokat és 14 milliárd fontos adóemelést tenne szükségessé.

A The Sunday Telegraph című vasárnapi lapnak nyilatkozó legjelentősebb adományozók határozottan kijelentették, hogy amennyiben Corbynt választják meg a párt élére, nem adnak több pénzt, mert úgy vélik, hogy a veterán politikus győzelme katasztrofális lenne, és a Munkáspárt évtizedekre kiszorulna a hatalomból, "döglött lóra pedig nem fogadnak". Ez volt az első alkalom, hogy a Labour jelentős támogatói közül egyszerre többen, köztük Assem Allam és Richard Brindle üzletemberek is nyíltan vállalták e véleményüket. Korábban csak John Mills üzletember, a párt magánszemélyek között első számú adományozója jelezte aggodalmait.

A Munkáspárt jelenlegi legnagyobb támogatói a szakszervezetek, amelyek évente több millió fonttal segítik a pártot. A konzervatív kormány viszont azt tervezi, véget vet annak a gyakorlatnak, hogy a szakszervezeti tagdíjat automatikusan leemelik az emberek fizetéséből. Ehelyett azt tartaná megfelelőnek, ha a díj rendezését mindenki maga intézné. Ezáltal minden valószínűség szerint megcsappanna az érdekképviseleti szervezetekhez befolyó pénz, és így a Munkáspárt támogatására rendelkezésre álló összeg is.
A Labour szeptember 12-én választja meg új vezetőjét, miután a párt élén álló Ed Miliband a májusi parlamenti választások után lemondott. Jeremy Corbyn szóvivője a The Sunday Telegraph szerint azt mondta, nem aggódnak a párt finanszírozása miatt, a jelölt rövid idő alatt több mint 100 ezer fontot gyűjtött össze. "Fontosak a nagy adományozók is, de azokra is odafigyelünk, akiknek kevesebb pénzük van" - mondta arra utalva, hogy Corbyn elsősorban az alacsonyabb jövedelműek és a fiatalok körében népszerű.