robbantás;Törökország;terrorakciók;Sultanbeyli negyed;Forradalmi Népi Felszabadítási Párt–Front;

2015-08-11 07:36:00

Terror Törökországban

Merényletsorozat rázta meg Törökországot. Több személy vesztette életét isztambuli terrorakciókban. Hétfőre virradóra ismeretlenek autóba rejtett pokolgépet robbantottak a metropolisz ázsiai részében. Röviddel ezután a robbanást okait vizsgáló szakemberekre tüzeltek. Ezzel szinte egy időben az amerikai konzulátusnál kezdtek lövöldözni.

Törökországban már szinte mindennaposak a merényletek. Isztambul Sultanbeyli negyedében a hétfő hajnalban végrehajtott akcióban tíz rendőr megsérült. Az ezt követő reggeli tűzharcban a két elkövető valamint egy rendőr vesztette életét. Az amerikai konzulátus ellen elkövetett akcióban senki sem sérült meg. Ezzel azonban még nem ért véget a törökországi merényletsorozat. Az ország déli részén, az iraki és szíriai határhoz közel eső Sirnak tartományban bombamerényletet hajtottak végre szintén egy rendőrőrs ellen. Ebben az akcióban legalább négy török rendőr vesztette életét. Később a török hadsereg egy helikopterét támadták meg. Ezt követően a kelet-törökországi Diyarbakir közelében található Licében támadtak rendőrőrsre, itt is tűzharc alakult ki.

A jelenlegi megállapítások szerint a terrorcselekmények között nem volt összefüggés. Török médiaértesülések szerint a hajnali akcióért egy nemrégiben alakult szélsőbaloldali szervezet, az úgynevezett Népvédelmi Egység vállalta a felelősséget. A szervezet először márciusban hallatott magáról egy merénylettel. Az Egyesült Államok konzulátusára egy másik szélsőbaloldali csoportosulás, a marxista-leninista Forradalmi Népi Felszabadítási Párt–Front (DHKC-P) két aktivistája támadott. A szervezet délután be is jelentette, hogy tagjai követték el a terrorakciót. Mint a Cumhuriyet című lap írta, a női merénylő az 51 éves Hatice Asik volt, akit egyszer már őrizetbe vettek a török hatóságok. A DHKC-P 2013-ban öngyilkos merényletet hajtott végre az Egyesült Államok ankarai nagykövetsége ellen.

A dél-törökországi, valamint a Diyarbakir közelében végrehajtott merénylet mögött a Kurd Munkáspárt (PKK) fegyveresei álltak. Törökországban az utóbbi hetekben jelentősen romlott a belbiztonság helyzete, miután a török légierő bombázni kezdte a dzsihadista Iszlám Állam (IS), illetve a PKK állásait. Azóta igen gyakoriak a terrorakciók, kivált az ország déli, túlnyomórészt kurdok által lakott részen. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök felszólította a török parlamenti pártokat, hogy helyezkedjenek egy véleményre a PKK-val kapcsolatban, melynek törökországi és iraki állásait két hét óta lövi a török légierő.

Isztambulban előzőleg több ezren vettek részt a vasárnap esti békefelvonuláson. A megmozdulást a nyolcvan szervezetet tömörítő Civil Blokk tartotta, s részt vett rajta az ellenzéki, szociáldemokrata Köztársasági Néppárt (CHP) néhány képviselője is. A tüntetésen felszólalt Celahattin Demirtas, a kurd parlamenti párt, a HDP elnöke, aki kifejtette, nem akarják, hogy a gyermekeik háborús körülmények között éljenek. Az Egyesült Államok első ízben küldött F16-os vadászgépeket a törökországi incirliki légibázisra. Feladatuk az Iszlám Állam (IS) egységeinek megtámadása lesz. A gépeket az olaszországi, avianói bázisról helyezték át Törökországba. Az Egyesült Államok 300 katonát is az országba küldött.

Az Egyesült Államok július végén állapodott meg Ankarával arról, hogy használhatja légibázisát az iszlamistákkal szembeni bevetésekre. Washington már az IS elleni légicsapások egy évvel ezelőtti megkezdése óta arra próbálta meg rávenni Törökországot, hogy egyezzen bele légibázisainak használatába. Ankara azután mondott igent, hogy az IS egy fiatal terroristája 32 embert ölt meg egy dél-törökországi merényletben.