EU;iszlám;Orbán Viktor;menekültek;migráció;

2015-09-07 21:50:00

Orbán csak a káoszt uralja

Nincs baja az iszlámmal, de a kormány nem akarja, hogy külső nyomás hatására radikálisan megnőjön a muszlimok száma Magyarországon. Erről a hétfői nagyköveti értekezleten beszélt Orbán Viktor. A miniszterelnöknek a körúti kebabosokkal semmi baja, de szerinte a magyarok sem akarják a cigányságot kvóták szerint szétosztani Európában. Ugyanakkor a kormányfő szerint semmilyen európai terv nincs a jelenlegi válság kezelésére, és minden népnek joga van eldönteni, kikkel akar együtt élni.

Nincs európai terv a bevándorlási válsághelyzet kezelésére, a kvótarendszer a következményeket akarja orvosolni, mielőtt a bevándorlás okait kezelnék. Először az Európai Unió a külső határait kell megvédeni, utána lehet beszélni arról, hogyan osszák el a tagállamok a menekülteket. Ennek ellenére nem zárja ki, hogy valamikor értelmesen, fair módon lehessen beszélni a kvótarendszerről, csak "az időzítéssel van problémánk". Minderről Orbán Viktor beszélt hétfőn a misszióvezetők budapesti értekezletén. Emlékezetes ugyanakkor, a miniszterelnök májusban Strasbourgban még őrültségnek nevezte a menekültek beengedését és szétosztását az uniós tagállamok között, a júniusi brüsszeli csúcson be is jelentette, Magyarország egyetlen migránst sem fogad be. "Most nem szabad engedni a szép szavaknak és az együttérzésnek, szívemberek vagyunk, de nem agyatlanok" - fogalmazott akkor, múlt pénteken pedig még ünnepelte, hogy a V4-ek vele együtt elutasították a kötelező kvótát. 

"Képmutató világban élünk, a képmutatásban több száz éves lemaradásunk van" -folytatta Orbán eligazítását a magyar kormányt bíráló osztrák és francia nyilatkozatokra reagálva. A kormányfő szerint ugyanis a francia külügy úgy támadja a magyar kabinetet a kerítésépítés miatt, hogy a francia kormány felavat egy kerítést, az osztrákok pedig azt mondják, többen érkeznek hozzájuk Magyarországról, mint amennyit a magyar kormány mondott, pedig Ausztriából még többen mennek tovább Németországba. A kormányfő azt fejtegette, aki megdönti Líbiában Moammer Kadhafi uralmát, annak a következményeivel számolni kell. Orbán szerint ő nem mások felelősségéről beszél, hanem a saját közösségünkről, hiszen a líbiai beavatkozást Magyarország is megszavazta. Kérdés viszont, hogy mennyire voltunk felkészülve a következményekre - fogalmazott. Szerinte a konfliktusokat ott kell kezelni, ahol kialakultak. A miniszterelnök szerint "mindenki jobban járna", ha pénzzel támogatnák azokat az országokat, ahol először fel lehet tartóztatni a bevándorlókat, és ha nem jönnének ide.

Szijjártó Péter és Orbán Viktor – láthatóan jó hangulatban – megfelelő útravalóval látta el a misszióvezetőket FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

Szijjártó Péter és Orbán Viktor – láthatóan jó hangulatban – megfelelő útravalóval látta el a misszióvezetőket FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

Megtudhattuk azt is, hogy az európai államok 90 százalékában szakadék van az elitek és a nép álláspontja között, Magyarországon viszont a nemzeti konzultációval egyetértési pontokat hoztak létre, a kormány ezért kitart a menekültpolitikában. Orbán ugyanakkor a menekültkérdés értelmezésének közepén egyszer csak elővette a magyarországi cigányságot.

Azt mondta, az ország történelmi adottsága, hogy együtt él "néhány százezer romával" amit szerinte nem kifogásolhat senki, de "mi sem támasztjuk senki felé azt az igényt (...), hogy ők is éljenek együtt egy nagy számú roma kisebbséggel". Éppen ezért senkinek nincs joga azt követelnie Magyarországtól, hogy nagyszámú muszlim közösséggel is együtt éljen. "Semmi bajunk az iszlámmal, nem fogunk az iszlámot kritizáló álláspontot képviselni", mert ezek a viták megrontanák az ország viszonyát az iszlám országokkal. "Örülünk, hogy kebabosok vannak a körúton, szeretünk a kebabosnál bárányt venni húsvétkor." Ennek ellenére a kormány nem akarja, hogy külső nyomás hatására radikálisan megnőjön a muszlimok száma Magyarországon - jelentette ki. Ezek után Orbán úgymond erkölcsi okokból a menekülteknek azt üzente: "ne gyertek".

Az előadás utáni kérdések között Kovács László volt uniós biztos felvetésére a miniszterelnök azt mondta: a bevándorlásról szóló nemzeti konzultáció keretében mindenkinek felkínálták a lehetőségét, hogy részt vegyen a döntéshozatalban, ha ezt valaki nem tette meg, bele kell törődnie, hogy elfogadja a döntést. "Mérhetetlenül gyalázatos játék", hogy ha Magyarország egy racionális érve nem tetszik, akkor "benyúlnak a zsebükbe, felveszik a fasiszta kártyát", nekünk pedig védekezni kell - fogalmazott a miniszterelnök a párizsi nagykövet nemzetközi kritikákat érintő kérdésére. Budapesten a múlt héten is zsidó fesztivált rendeztek anélkül, hogy detektoros kapukkal kellett volna kiszűrni a "fasiszta állatokat" - fogalmazott hozzátéve, Franciaországban képtelenség lenne egy ilyen rendezvényt megtartani anélkül, hogy felrobbantanák a zsinagógát.

Az MSZP szerint "az orbáni idegengyűlölet" alkalmatlan a menekültprobléma kezelésére, arra a diplomácia eszközeivel, az európai uniós országokkal közösen kellene megoldást találni. Mesterházy Attila, az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista tagja szerint Orbán a magyar nemzeti érdekeket is figyelmen kívül hagyva folyamatosan a saját önző hatalmi érdekei szerint cselekszik. Kövesse meg a magyar cigányságot - erre szólították fel Orbánt már a Liberálisok, akik szerint a menekültekkel szemben folytatott hecckampány után semmi szükség arra, hogy a kormányfő az ország történelmi kisebbségeivel szemben is hadjáratot indítson.

A főváros kivár, Győr nem
Kivárnak és ha újra megindulna a menekültáradat Budapest felé, 3-4 nap alatt befejezik a Verseny utcai ideiglenes szociális blokk kialakítását. Szűcs Somlyó Mária, a Városháza kommunikációs igazgatója így kommentálta lapunknak azt a hírt, amely szerint szombatra virradóra felfüggesztették a 800 ember befogadására tervezett tranzitzóna kiépítését.
A kommunikációs igazgató elismerte, hogy a Déli pályaudvaron már nem működik a tranzitzóna, véleménye szerint azért, mert ott most nincsenek migránsok. A Baross téren azonban ellátják a menekülteket. Eközben Győr önkormányzata viszont használaton kívüli csarnokot keres, a Kisalföld tudósítása szerint legalábbis Borkai Zsolt, a város fideszes polgármestere bejelentette: olyan helyiséget szeretnének. ahol a hidegebb idők beköszöntével a menekültek ideiglenesen melegedhetnének.