NATO-főtitkár;Jens Stoltenberg;Petro Porosenko;Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács;

2015-09-22 07:39:00

Kijevben a főtitkár

Első alkalommal látogatott az ukrán fővárosba Jens Stoltenberg. A kétnapos vizit keretében a NATO-főtitkár részt vesz az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács ülésén is, amire még nem volt példa a szövetség történetében.

Megérkezett tegnap Kijevbe Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Kétnapos látogatásának különleges súlyt ad a kelet-ukrajnai konfliktus, a NATO és Oroszország közötti feszültségek. Stoltenberg programjának egyik kiemelt pontja az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács ülésén való részvétel, ami ugyancsak előzménytelen a NATO történetében.

Stoltenberg az ukrán fővárosban megbeszéléseket folytat Petro Porosenko államfővel, Arszenyij Jacenyuk kormányfővel, valamint Vologyimir Hroiszman házelnökkel és Olekszandr Turcsinovval a nemzetbiztonsági tanács elnökével. Tegnap a NATO főtitkár Porosenko elnökkel együtt nyitotta meg az Euro-Atlanti Katasztrófavédelmi Koordinációs Központ által szervezett Ukrajna 2015 konferenciát. Köszöntő beszédében Stoletneberg rendkívül óvatosan fogalmazott, szót sem ejtett a térségbeli fegyveres konfliktusról, sem a Moszkva és a NATO közötti feszültségről.

A Reuters hírügynökség már a vizitet megelőzően jelezte, hogy Stoltenberg minden bizonnyal nagyon kiegyensúlyozott megnyilvánulásokra törekszik első ukrajnai útján. Azt fogja megcélozni, hogy úgy biztosítsa Kijevet a nemzetközi közösség támogatásáról, hogy eközben ne adjon támadási felületet, ne kerüljön szembe a szeparatistákat nyíltan támogató Moszkvával, vélekedett a hírügynökség.

A NATO főtitkár álláspontja szerint a kelet-ukrajnai válság Európa legösszetettebb konfliktusa, amelynek megoldását a minszki tűzszüneti egyezmény végrehajtásában látja. Stoltenberg többször világossá tette, hogy e konfliktus rendezésében nagyon korlátozott lehet a NATO szerepe, vagyis egyértelművé tette, hogy Kijev nem várhat fegyveres segítséget a szövetségtől, a NATO az ukrán hadsereg újjászervezésében, kiképzésében és modernizálásában nyújthat segítséget. A NATO 5,4 millió eurónak megfelelő vagyonkezelői alappal járul hozzá Ukrajna megsegítéséhez.

Ez az összeg a hadsereg modernizációjának finanszírozására irányul majd, az alap továbbá elősegíti a terrorellenes műveletek területén folyó harcok sebesültjeinek rehabilitálását, illetve a katonák szociális adaptálódását is. A szövetség segíti Ukrajnát a Krím annexiója során elveszített fekete-tengeri légiforgalmi irányítás visszaállításában.