Bioritmus;vírus;baktérium;betegség;

2015-09-27 13:13:00

Vírusos vagy bakteriális? - Olvasson, és okosodjon

Nem elég, hogy rendkívül kellemetlen, de még rejtélyes is a nátha, a torokfájást, megfázást ugyanis egyaránt okozhatja baktérium és vírus is. A tünetek nagyon hasonlóak lehetnek, de különböző kezeléseket igényelnek. Most akkor merre? Hogyan különböztethetjük meg ezeket?

Szögezzük le rögtön az elején, hogy biztosat csak laboratóriumi vizsgálat után tudhatunk, és bármilyen eredetű is lehet a fertőzés, a diagnózist azért bízzuk szakemberre, vagyis az orvosra.

A vírusos és a bakteriális eredetű betegségeknek mindazonáltal eltérő a lefolyása és általában a tünetei is, bár ez utóbbiak lehetnek hasonlóak.

A vírusok - egyszerűsített megfogalmazással - tulajdonképpen csak némi genetikai örökítőanyagból és az azt körülvevő proteinburokból állnak, nem képesek az önálló életre, a gazdaszervezet sejtjeit használják arra, hogy szaporodjanak. A folyamat során azonban a gazdasejtet elpusztítják, és súlyos tüneteket okoznak a szervezetben. A vírusok jóval kisebbek a baktériumoknál. A vírusfertőzések általában 3-10 napig tartanak, saját maguktól elmúlnak. Az első néhány napon érezzük magunkat a legrosszabbul, utána folyamatosan egyre jobban leszünk. Ha a tünetek 10-14 napnál tovább tartanak, és folyamatosan romlanak vagy nem változnak, akkor könnyen lehet, hogy a vírusfertőzés mellé másodlagos bakteriális felülfertőződés is társul. A vírusfertőzés gyakran hőemelkedéssel jár együtt, vagyis a lázunk általában nem megy 38 fok fölé. A szervezetünk azért emeli a hőmérsékletet, hogy a kórokozókat elpusztítsa, illetve lelassítsa azoknak az enzimeknek a működését, amelyek segíthetik a vírusok szaporodását. A vírusfertőzés egyéb tünetei közé tartozhat az izzadás, hidegrázás, izomfájdalom, étvágytalanság, általános rosszullét, elesettségérzet. Mivel egész szervezetünk igyekszik a vírusok ellen küzdeni, az izmaink, ízületeink is fájhatnak, és ez a fájdalom, gyengeségérzet az egész testünkre kiterjed. Fejfájás is jelentkezhet, elsősorban a homlok területén, és a torkunk is fájhat. Az orrunk bedugulhat, ez fokozott váladéktermelődéssel együtt járhat, és a váladék irritálhatja a torkot, így gyakori a köhögés. A köhögés (mely köpetürítéssel is együtt jár) gyakran jóval tovább tart, mint a vírusfertőzés maga. Vírusfertőzés esetén az orrból távozó, esetleg felköhögött váladék híg és átlátszó. 

Illusztráció/Thinkstock

Illusztráció/Thinkstock

A baktériumok pedig általában egysejtű élőlények, amelyek számtalan helyen képesek életben maradni, például a vízben, élelmiszereken vagy a különböző felületeken. A szervezetünkben is több milliárd baktérium él, anélkül, hogy betegséget okoznának. A jótékony hatású baktériumok többek között segítik az immunrendszer működését, vagy éppen az ételek megemésztését. A bakteriális fertőzések 5-14 napig tartanak, a tünetek idővel folyamatosan romlanak, és gyógyszeres kezelés nélkül ritkán múlnak el teljesen. A bakteriális fertőzések gyakran magas lázzal járnak együtt, a testhőmérséklet 38 fok fölé kerül, mert a szervezet így küzd a baktériumok ellen. A bakteriális fertőzés egyéb tünetei között találhatjuk az egy-egy pontra koncentrálódó, erős fájdalmat, ott, ahol a baktériumok megtelepedtek (például a fülben). A fertőzés legyőzéséhez a szervezet aktivizálja az immunrendszert, ezért a nyirokcsomók fokozott működéssel dolgoznak, és meg is duzzadhatnak. Ez legjobban a fül mögött és a nyakon érezhető. Az orrból ürített váladék baktériumfertőzésnél sárgás, zöldes, esetenként rozsdaszínű is lehet, sűrű, ragacsos

A bakteriális fertőzések kezelésére antibiotikumot kell szedni, a vírusfertőzések ellen az antibiotikum nem használ, inkább a tüneteket enyhítő gyógyszerekre van szükség, emellett segít a sok pihenés a folyadékfogyasztás.

forrás: házipatika.hu