romák;dzsihádisták;Trócsányi László;

2015-10-20 12:09:00

Beszélt-e Trócsányi miniszter dzsihadistákhoz csatlakozó romákról?

Egy, a Nikolaj Nielsen által írt, az EUObserveren megjelent cikk szerint a magyar igazságügyi miniszter erről a képtelenségről beszélt egy konferencián, Trócsányi László azt mondta: fennáll annak a veszélye, hogy a romák dzsihádista vagy más radikális csoportokhoz csatlakozzanak Szíriában. A minisztérium közleménye szerint az EUObserver hazudott. 

A  portál szerint a magyar miniszter egy hétfői brüsszeli konferencián tette a megdöbbentő kijelentést, miszerint  Európa 12 milliós roma lakossága a radikálisok "célcsoportja lehet". A cikk szerint a Fidesz-kormány igazságügyi miniszterének szavai szerint van rá esély, hogy a romák Szíriában harcoljanak. Az író kiemeli, hogy a cigányság az egyik leginkább diszkriminált kisebbség Európában. A magyarországi romák szegregált iskolákban tanulnak, vannak, akik még a vízhez sem férnek hozzá, és az átlagos várható élettartamuk lényegesen rövidebb, mint az országos átlag.

Nincs jele radikalizálódásnak
Semmi jele nincs, hogy a romák körében bármilyen radikalizálódási tendencia lenne - írja közleményében Niedermüller Péter. A DK EP-képviselője rámutat: a romák szerte Európában súlyos diszkriminációnak vannak kitéve. A miniszternek a romaintegrációs stratégia megvalósítása, a cigányság jogegyenlőségének elősegítése, az iskolai szegregáció elleni fellépés volna a feladata, ehelyett fantazmagóriákba bocsátkozik, ami semmi másra nem jó, mint, hogy tovább stigamatizálja, megbélyegezze a magyarországi és európai romákat is.

A budapesti székhelyű Európai Roma Jogok Központja számos esetben dokumentált a kisebbségi csoport tagjai ellen tapasztalt visszaéléseket, amiket leggyakrabban a munkaerőpiacon szenvednek el az érintettek. Az EuObserver cikkírójának kérdésére, hogy vajon egy római katolikus roma miért döntene úgy, hogy radikális dzsihádista csoportokhoz csatlakozva harcoljon Szíriában, "egy magyar szóvivő" azt mondta: miután  jogfosztottak, így általában jobban ki vannak téve a radikális nézetek hatásának. A "szóvivő" szerint Trócsányi miniszter álláspontja csak egy hipotézis. (forrás: euobserver.hu)

Az EUObserver hazudott - ezt a minisztérium állítja. A Trócsányi László vezette tárca közleménye szerint a miniszter által elmondottakat a portál  saját fantáziájának megfelelően kiegészítve tálalta, Trócsányi László sem dzsihadistákról, sem Szíriáról nem beszélt. A helyzet a minisztérium szerint olyannyira súlyos, hogy a cikket minden határon túlmenő provokációnak tekintik, és jogi lépéseket helyeztek kilátásba. Az igazságügyi tárca közleménye szerint az inkriminált szöveg valójában így hangzott:  Rendkívül fontos dologról van szó. Tizenkétmilliós közösség Európában. Le vannak szakadva. Az ő társadalmi felzárkóztatásuk rendkívül fontos, hiszen ők is áldozatai lehetnek a radikalizálódásnak.

A klubrádió azt írja: az Így írnánk mi blog közölte felszólalás hanganyagát is.  

A felvétel a minisztérium közleményét támasztja alá. Az EUobserver újságírójának tévedését vélhetőleg a szinkrontolmácsolás okozhatta - meg talán az, amiket romaügyekben tudni Magyarországról  -  mivel a dzsihádistákról szóló rész után Trócsányi miniszter egy hirtelen váltással  tért át a romákra, ráadásul előtte is mindenki a dzsihádistákról beszélt a radikalizmus kapcsán. Az újságíró tévedését pedig - az eredeti cikk szerint - megerősíthette az az újabb félreértés, amit a "magyar szóvivő" válasza okozott.

Magyarország nem vizsgált ki megfelelően egy rasszista támadást
Első fokú ítéletében elmarasztalta Magyarországot a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, amiért a magyar hatóságok 2011-ben nem vizsgáltak ki megfelelően egy rasszista támadást. A pert egy szegedi roma fiatal indította a magyar állam ellen, miután 2011 januárjában megtámadta őt egy férfi, aki rendőrként azonosította magát, de később kiderült róla, hogy a büntetésvégrehajtásban dolgozik. A támadó ellen közösség tagja elleni erőszak miatt indított eljárást az ügyészség, de végül a rasszista indíttatást a vádhatóság nem találta igazoltnak, s ezért megszüntette ezt az eljárást. A férfit végül garázdaság miatt ítélték el, s egy év próbaidőre bocsátották. A strasbourgi bírák nem jogerős ítélete szerint a magyar hatóságok megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményében lefektetett diszkrimináció tilalmát a megalázó vagy embertelen bánásmódot tiltó passzussal összefüggésben.