Angela Merkel;Horst Seehofer;Német Szociáldemokrata Párt;

2015-11-05 06:34:00

Kibékülnek?

Nem várható a koalíció szakadása a német kormány pártjainak mai válságcsúcsa során. Bár az uniópártok elvileg a szociáldemokraták ellen fordultak azzal a megállapodással, amelyet Angela Merkel kancellár múlt vasárnap Horst Seehoferrel, a keresztényszocialisták elnökével kötött, a pártok hajlanak a kompromisszumra, amint ez az SPD szóvivőjének szavaiból is kiderült.

A német koalíciós válsággal, kapcsolatban az SPD szóvivője, Philipp Geiger lapunknak utalt Sigmar Gabriel pártelnök és alkancellár szavaira, aki elmondta, a német nagykoalíció mai válságtanácskozásán a szociáldemokraták elsősorban azt vetik fel, hogy a menekültekről szóló mindazon intézkedésekről, amelyekről korábban közösen hoztak döntést, vajmi keveset ültettek át a gyakorlatba. A CDU és a CSU múlt vasárnapi megegyezése ugyan részben Horst Seehofer CSU-elnök sikerének tekinthető (Angela Merkel ugyanis elfogadta a tranzitzónák létrehozását), ugyanakkor a bajor kormányfőnek a határok lezárására vonatkozó célját nem érte el. Az SPD szerencsétlennek tartja, ha a koalíción belül ultimátumokat intéznek a másik félnek.

Ami a koalíciós vitát illeti, a SPD azt kifogásolja – utalt a szóvivő Sigmar Gabriel szavaira -, a feltehetően törvényellenes tranzitzónák kérdését felértékelték csak azért, hogy elleplezzék az uniópártok közötti véleménykülönbségeket. A tranzitzónák kérdésével kapcsolatban a német szociáldemokraták álláspontja az: elfogadhatatlan az elszigetelt zónák kialakítása, amelyek afféle „börtöntáborokra” emlékeztetnének, s ezek felállítása alighanem jogi szempontból is aggályokat vetne fel. Ehelyett úgynevezett beutazási központok kialakítására lenne szükség, amelyre a német szociáldemokraták konkrét javaslatokat is tettek. Ennek lényege, hogy a központokat a már létező szükségállomások mellett hoznák létre, tehát nem jönnének létre új táborok. Ez egyebek mellett a menedékjog elbírálásának felgyorsítását eredményezné.

A német szociáldemokrata párt úgy véli, hogy javaslatukkal kezelhető lenne az a rendezetlenség, amely most a menekültekkel kapcsolatos ügyek intézését jellemzi. A párt azt akarja elérni, hogy mindenkit regisztráljanak, aki Németország területére lép, majd szervezzék meg elosztásukat. Az SPD szerint néhány szükségállomáson részlegeket alakítanának ki azok számára, akiknek nincs sok esélyük arra, hogy német területen maradhassanak. A párt úgy véli, hogy a tranzitzónákról szóló vita teljesen álságos. A szociáldemokraták a regisztráció folyamatának felgyorsítása mellett is kiállnak, mert a menekültek 40-50 százaléka még nem esett át ezen a folyamaton – válaszolta megkeresésünkre az SPD.

A koalíciós szakításra csekély az esély. Eva Högl, az SPD alsóházi frakcióvezetője a Deutschlandfunknak elmondta, azzal számol, hogy a koalíció gyors megegyezésre jut a tranzitzónák kialakítását illetően, s abból indul ki, hogy a CDU, a CSU, valamint az SPD a mai nap folyamán „mindenáron megegyezik”. Hozzátette, megmaradtak a véleménykülönbségek arról, miként bánjanak a menekültekkel azt követően, hogy beléptek az ország területére, mégis nagyon derűlátó: olyan megoldást találnak majd, hogy az országba érkezett külföldieket nem börtönviszonyok várják.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szintén gyors megegyezést, „gyors kompromisszumokat” remél az SPD és az uniópártok között. A Neue Westfälische Zeitungban kifejtette, nem engedhető meg az, hogy továbbra is menekültek ezrei lépjék át regisztráció nélkül a német határt. Ugyanakkor fellángolhat a vita a CSU politikusa, Guido Wolf Baden-württembergi tartományi frakcióvezetőjének kijelentése kapcsán, aki az SPD álláspontjával szemben úgy véli, a tranzitzónákat a határ közelében kell felállítani, s nem a belföldi állomásokon. Szerinte a kérdés sokkal inkább az, hogyan juttassák a menekülteket a tranzitzónákba.

Árt a vita az uniópártoknak
A Der Spiegel alaposan górcső alá vette azt a dokumentumot, amely Merkel kancellár és Seehofer CSU-elnök vasárnapi megállapodása során született. A lap arra a következtetésre jutott, hogy a keresztényszocialisták legfontosabb követelésüket nem érték el: nem szabnak felső határt a menekültek számának. A dokumentumban ugyanis csak ennek csökkentéséről tesznek említést. Feltehetően azért helyezték középpontba a tranzitzónák kérdését, mert így úgy tűnhet, hogy a CDU és a CSU vezetőjének vitájából a harciasabban fellépő Seehofer került ki győztesen.
Mint a Der Spiegel megállapítja, ez tipikusan jellemző Seehofer stratégiájára. Először nagy vehemenciával korbácsolja fel a feszültségeket, majd a megnyugvás ideje következik, s most is ez történik: visszafogta a CDU-val szembeni indulatait, hogy a figyelmét a testvérpárttal egyetemben ezek után az SPD-re irányítsa.Manfred Güllner, a Forsa közvélemény-kutató vezetője úgy véli, ezek a torzsalkodások biztos, hogy negatív hatást gyakorolnak az uniópártok népszerűségére. De legalábbis szavazatokat biztosan szereznek...