Mianmar;Aung Szan Szú Kji;Nemzeti Liga a Demokráciáért;

2015-11-10 06:36:00

Már ünnepel az ellenzék

Történelmi igazságot szolgáltathat a voksolás végeredménye a Nobel-békedíjas ellenzéki vezetőnek Mianmarban, az egykori Burmában. Aung Szan Szú Kji pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) a szavazatok 70 százalékát nyerhette el. A hadsereghez közelálló Egyesült Szolidaritás és Fejlődés Pártja (USDP) elismerte a vereséget, a végeredményt későbbre ígérik.

Földcsuszamlásszerű győzelemre számít az Aung Szan Szú Kji vezette párt, Win Htein, az NLD szóvivője a Reutersnek úgy nyilatkozott, az ország legsűrűbben lakott, központi részén a mandátumok 90 százalékát is elnyerhették. A 70 éves Szú Kji mosolyogva jelent meg a volt fővárosban, Rangunban a pártszékház erkélyén, s türelemre intette a híveit, akik az ellenzéki politikusasszony portréjával díszített pólót viseltek, s énekelve várták az eredmények közzétételét. Sokan életükben először szavaztak.

Hosszabb ideig kellett várakozni az első hivatalos adatokra. A választási bizottság hétfőn először csak 12 ranguni választókerület eredményeit tette közzé: valamennyiben az NLD jelöltje nyert. Az első 50 hely közül 48-ban győztek. Az ellenzéki párt saját megfigyelőinek becslései szerint az elnyerhető mandátumok 70 százalékát megszerezhették. A végeredmény kihirdetés napokba telhet, mivel vidékről lassabban érkeznek be az adatok. Összesen 91 párt indult.

Burmában 1962-ben vették át a hatalmat a katonák, az 1990-es választáson az NLD hiába aratott győzelmet, nem ismerték el a tábornokok, Szú Kji 15 évet házi őrizetben töltött. Negyedszázada a mostani volt a legszabadabb voksolás, ám a demokratizálási folyamatot elindító katonai rezsim fenntartotta magának a beleszólás jogát: a mandátumok 25 százalékát a fegyveres erők által kinevezett jelöltek töltik be. Az NLD-nek a fennmaradó helyek legalább 67 százalékát kell elnyernie ahhoz, hogy kormányt alakíthasson.

Htay Oo, a 2011 óta kormányzó, a hadsereghez közelálló Egyesült Szolidaritás és Fejlődés Pártja (USDP) ügyvezetője egy helyi tévének úgy nyilatkozott, néhány régióban győztek, másokban viszont veszítettek, de összességében a veszteségeik nagyobbak. A Reuters kérdésére válaszolva Htay Oo elismerte, hogy elveszítették a választást. A politikus meglepődött azon, hogy alulmaradt saját választókerületében, Hinthadában, noha, mint mondta, sokat tett a térség fejlődéséért. A BBC burmai tudósítójának azt mondta, meg kell vizsgálni, miért veszített az USDP a voksoláson, leszögezte ugyanakkor, hogy fenntartások nélkül elfogadják a választási eredményt. Facebook-on ismerte el vereségét az eddigi házelnök, a kormánypárti Thura Shwe Mann. Az elnöki hivatalt vezető Aung Min is vesztett.

Noha az NLD valószínűleg megszerzi a kormányalakításhoz szükséges többséget, Szú Kji rehabilitálása nem lehet teljes. Mianmar alkotmánya kimondja, hogy a legfőbb hatalmat az államfő gyakorolja, az NLD vezetőjéből azonban nem lehet elnök. Szú Kji ugyanis egy brit történész özvegye, s fiai brit állampolgárok, ez pedig kizáró ok. Ha kinyilvánítják az NLD győzelmét, várhatóan mást kell köztársasági elnöknek jelölni. Bonyodalmak lehetnek abból, hogy a Nobel-békedíjas vezető már előre közölte, akárki is lesz az államfő, ő maga „fölötte fog állni”. Az államfőválasztásra a BBC szerint legkorábban február körül kerülhet sor.

Külföldi megfigyelők és helyi aktivisták tízezrei követték nyomon a voksolást a szavazóhelyiségekben, nagyobb rendellenességekről nem érkezett jelentés. Legalább négymillióan kimaradtak ugyanakkor a szavazásból, a muzulmán rohingya kisebbség 750 ezer tagjáról mondták ki, hogy nem állampolgárok, így szavazati joguk sincs, s Burma több, polgárháborús viszonyok közötti, jórészt kisebbségek lakta térségében biztonsági okból nem járulhattak az urnákhoz a lakosok. John Kerry amerikai külügyminiszter gratulált a "békés és történelmi" választáshoz, a demokrácia felé tett nagy lépésnek nevezte, de jelezte, a demokratizálási folyamat még korántsem teljes.