kormány;Orbán Viktor;tanácsadó;Századvég;Giró-Szász András;

2015-11-19 06:05:00

Giró-Szász visszatért a kormányfőhöz

Fogalmam sincs, mennyit keresek - válaszolta Giró-Szász András az Origo kérdésére, hogy Orbán Viktor más tanácsadóihoz hasonlóan, az ő havi illetménye is bruttó havi egymillió forint-e. A portál az után kereste fel az egykori kommunikációs államtitkárt, hogy a Népszabadság megtudta, a kormányfő belpolitikai tanácsadójaként visszatért a kormányzati munkába. Giró-Száz kifejtette, már egy ideje ezen a poszton dolgozik, ám nem foglalkoztatja a pénz. Hozzátette: nem jár neki se hivatali autó, se iroda, és stáb sem.

A Századvég korábbi elemzője októberben azért hagyta ott Lázár János tárcáját, mert a kommunikációs feladatokat a frissen megalakult Miniszterelnöki Kabinetiroda vette át a Miniszterelnökségtől, és Giró-Szász a pletykák szerint nem akart Rogán Antallal együtt dolgozni. A kormányinfón, amelyen bejelentette lemondását, Lázár keményen odaszólt a Kabinetirodának és Rogánnak. A miniszter azt mondta, az elmúlt öt évben, ha gond volt a kormánykommunikációval, „András beugrott”, és nem tartja kizártnak, hogy erre a közeljövőben is szükség lesz. Giró-Szász nem először száll ki a kormányzati munkából: legutóbb a tavalyi választások után tért vissza a magánszférába és adta fel kormányszóvivői állását. 2014 novemberében, szintén a kormányfő kérésére a Miniszterelnökség kommunikációs államtitkára lett. Giró-Szász egyébként a Századvég Alapítvány ügyvezető igazgatója és a Századvég Gazdaságkutató Zrt. résztulajdonosa, valamint a Strategpolis alapító-tulajdonosa volt 2011-es kormányszóvivői kinevezése előtt.

Giró-Szász nem az egyetlen kommunikációs tanácsadó Orbán körül. Régóta ismert, hogy a Fidesz és a kormányfő kommunikációs munkáját Arthur J. Finkelstein is segíti. Májusban maga Orbán is elismerte, hogy „nagyon gyakran” van kapcsolatban az amerikai kampányguruval. A zsidó származású, és vállaltan homoszexuális Finkelstein nevéhez több szélsőséges és gyűlöletkeltő konzervatív kampány is fűződik, a Magyar Narancs korábban azt írta róla: „ő tette szitokszóvá a liberális jelzőt”. A republikánus szakember közös céget visz Orbán egy másik „rejtélyes tanácsadójával”, Habony Árpáddal. Korábban megírtuk, hogy Habony márciusban Londonban alapított tanácsadó céget, amelynek 50 százalékos tulajdonosa egy Finkelsteinhez tartozó cég. A kormány tagadja, hogy bármiféle szerződéses viszonyban lenne Habonnyal, aki épp Modern Media Group Zrt.-jével próbálja pótolni Simicska Lajos „elveszített” médiabirodalmát. Ugyanakkor korábban több politikus is elmondta vele kapcsolatban, hogy meghallgatja a tanácsait, észrevételeit. "Ezekre a beszélgetésekre gyakran a Parlamentben kerül sor, ezért van állandó belépője, ez azonban nem jelenti azt, hogy bármiféle munkaszerződése lenne akár a Miniszterelnökséggel vagy más tárcával" - közölte januárban a Miniszterelnökség. Áprilisban Orbán is úgy nyilatkozott: „ilyen nevű ember nincs a fizetési listán”.

Nem világították át Finkelsteint
Nem esett át nemzetbiztonsági ellenőrzésen Orbán Viktor kampánytanácsadója, Arthur J. Finkelstein, ezért nem is állítottak ki számára nemzetbiztonsági tanúsítványt - közölte Pintér Sándor belügyminiszter miután Fodor Gábor írásbeli kérdésében arról érdeklődött, kik juthatnak védett adatokhoz. Pintér azt is kifejtette, a Századvég stratégiai igazgatójának, G. Fodor Gábornak a nemzetbiztonsági ellenőrzését az Alkotmányvédelmi hivatal 2013-ban végezte el. A vizsgálat eredményét a személyes adatok védelme miatt csak az érintettel közölhetik. Az utóbbi hetekben derült ki, hogy a Századvég Politikai Iskola Alapítványnál huszonegy embernek van olyan személyi biztonsági tanúsítványa, amelynek köszönhetően szigorúan titkos iratokba is beletekinthetnek.